موضوعات ‌مرتبط: سیاسی رصد سیاسی

a/114001 :کد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

کلید اقتصاد مقاومتی، مردمی کردن اقتصاد است

  پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵ — ۲۳:۱۷
تعداد بازدید : ۲۷۲   
 تحلیل ایران -کلید اقتصاد مقاومتی، مردمی کردن اقتصاد است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: کلید تحقق اقتصاد مقاومتی، مردمی کردن اقتصاد است و در این زمینه باید به سمت دخیل کردن کارآفرینان و بخش خصوصی در اداره کشور پیش رفت.

به گزارش تحلیل ایران محمود واعظی روز پنجشنبه در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان زنجان افزود: دولت یازدهم تمام تلاش خود را به کار بسته تا به تمام تعهداتی که داده است تا پایان کار این دولت عمل کند.


وی یادآورشد: یکی از تصمیم های دولت این بود که بخش بزرگی از کارهای اجرایی و عمرانی را به بخش خصوصی واگذار کند.


واعظی اظهار کرد: ما خلاف دیگران که در زبان بر لزوم حمایت از بخش خصوصی و واگذاری شرکت های دولتی به فعالان غیر دولتی را داشتند اما به آن عمل نکرده اند، این موضوع را به وهله عمل می رسانیم.


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت تدبیر و امید معتقد است اگر بناست اقتصاد این کشور شکوفا شود بدون حضور بخش خصوصی هرگز محقق نمی شود چرا که اگر چنین الگویی موفق بود، به حتم کشورهای سوسیالیستی با مشکل مواجه نمی شدند.


وی خاطر نشان کرد: همواره رهبر معظم انقلاب بر لزوم خصوصی سازی درست در کشور تاکید داشته اند.


واعظی ادامه داد: دولت باید فقط نقش سیاستگذاری، هدایتی و نظارتی خود را ایفا کند و سایر مسئولیت ها را به بخش خصوصی بسپارد.


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: همه باید خود را ملزم به همکاری با بخش خصوصی و حمایت از آن بدانند و برای تقویت آن تلاش کنند.


وی به نوسان نرخ ارز طی ماه های گذشته و بازگشت مجدد آن به نرخ مصوب اشاره و اضافه کرد: تثبیت مجدد نرخ ارز نشان دهنده تلاش دولت برای حمایت و تقویت بخش خصوصی است.


واعظی تاکید کرد: تولیدکننده و فعال اقتصادی باید از برنامه ریزی برای آینده فعالیت خود مطمئن باشد تا بتواند متناسب با آن سرمایه گذاری کند.


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به تلاش دولت برای ایجاد ثبات در بازار اشاره کرد و گفت: همه هدف دولت از این ثبات، کسب و جلب اعتماد مردمی بود و این روزها می توان ایجاد تدریجی این اعتماد را مشاهده کرد.


وی با بیان اینکه برای یک فعال اقتصادی زمانی که ثباتی وجود نداشته باشد، نمی توان کاری از پیش برد، به برطرف شدن بسیاری از مشکلات برون مرزی برای تولیدکنندگان و صادر کنندگان اشاره کرد و وضعیت فعلی را غیر قابل مقایسه با سه سال قبل خواند.


واعظی ابراز کرد: موضوعی که در خصوص مشکلات بانکی رخ داد به علت نا امنی هایی بود که طی ماه های گذشته در منطقه ایجاد شد و جهان شاهد آن بود.


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: مسائل بانکی ارتباطی به بحث تحریم ها ندارند و تمام تحریم های مربوط به فناوری هسته ای برطرف شده است.


وی به وقایع رخ داده در سطح جهان پس از واقعه 11 سپتامبر اشاره کرد و افزود: در این مدت ایران از وقایع جهانی عقب مانده و چندان در جریان ایجاد سیستم مبارزه با پولشویی در سطح جهان و اضافه شدن برخی کشورها به این نظام نبوده است.


واعظی با تاکید بر شفافیت مالی همه سیستم های اقتصادی کشورهای جهان، عضویت ایران در کنوانسیون جهانی مبارزه با پولشویی را با همین منظور اعلام کرد.


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت را مصمم به برطرف سازی موانع پیش روی تولیدکنندگان خواند و گفت: دولت حتی با تمام سفارتخانه ها هماهنگی های لازم را به منظور تسهیل مراودات تجاری صادرکنندگان ایرانی در خارج از کشور انجام داده است.


وی به مذاکره های انجام شده با مسئولان کشور ترکیه برای همکاری با صادرکنندگان ایرانی اشاره کرد و یادآورشد: این مذاکره ها در سه زمینه حمل و نقل، امنیت و سیستم بانکی بود که طی آن تمام مشکلات پیش روی واحدهای صادرکننده مطرح و طرف ترک متعهد به مرتفع سازی آن شد.


واعظی به فرصت های تجاری موجود در کشور روسیه اشاره و بر لزوم بهره گیری از بازار بزرگ این کشور به منظور توسعه صادرات تاکید کرد.


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: مسئولان کشور روسیه نیز خواهان جایگزین شدن ایرانی ها به جای کشور ترکیه هستند و به نظر می رسد با وضعیت سیاسی که میان 2 کشور روسیه و ترکیه ایجاد شده است، ایران بتواند از این فرصت استفاده کند.


وی به ایجاد زمینه تسهیل حمل و نقل کالا به کشور روسیه با بهره گیری از خطوط ریلی کشور آذربایجان اشاره کرد و ادامه داد: به همین منظور 40 هکتار زمین برای تخلیه و بارگیری کالا به مقصد روسیه در شهر آستارای آذربایجان تامین شده است.


واعظی تاکرد کرد: آذربایجانی ها رغبت بالایی برای همکاری اقتصادی با ایران دارند و می توان از همین فرصت برای افزایش مبادلات تجاری با این کشور استفاده کرد.


ایرنا نوشت : واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مسئول کمیته کشورهای ترکیه، آذربایجان، روسیه، مالزی و اندونزی در دولت محسوب می شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :