موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/114006 :کد

به نقل از روزنامه الثوره یمن؛

علل و پیامدهای انتقال تروریست‌ها به یمن

  جمعه ۰۱ بهمن ۱۳۹۵ — ۰۵:۲۹
تعداد بازدید : ۲۸۲   
 تحلیل ایران -علل و پیامدهای انتقال تروریست‌ها به یمن

کشورهای پشتیبان گروه‌های تروریستی اکنون پس از شکست تروریست‌ها در عراق و سوریه آنان را به یمن منتقل می‌سازند تا به این وسیله افزون بر نجات تروریست‌ها به شماری از اهداف شوم دیگر دست یابند.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از روزنامه الثوره یمن، گزارش های بسیار نشان از این دارد عناصر گروه های تروریستی از سوریه و عراق به یمن انتقال داده می شوند. سوالی که در این باره مطرح می شود آن است که چه چیزی سبب شده که کشورهای پشتیبان تروریست ها و در راس آنها عربستان چنین تصمیمی بگیرند. زیرا این اقدام دارای خطراتی است که زود یا دیر بر امنیت و ثبات عربستان و شهروندان این کشور تاثیر خواهد داشت.

پس از پاسخ دادن به این سوال باید اشاره شود که گروه های تروریستی به تازگی به دست نیروهای سوریه و عراق متحمل شکست های سنگینی شده اند. آزادسازی شهرهای حلب و موصل از کنترل گروه های تروریستی بیانگر این مساله است.

 

علت‌های انتقال تروریست‌ها به یمن

ناظران بر این باورند که شکست گروه های تروریستی از مهمترین عاملی است که سبب شد گروه های تروریستی - تکفیری به دیگر مناطق به ویژه یمن و لیبی انتقال داده شوند. البته مسائل دیگری هم در این زمینه وجود دارد که به آن اشاره خواهد شد.در این مطلب به علت های انتقال تروریست ها به یمن پرداخته می شود.-  کشورهایی که از تروریست ها پشتیبانی کرده اند به این باور رسیدند که به دلیل حمایت مردم عراق وسوریه از نظام های این کشورها در مبارزه با تروریسم دیگر امکان ادامه حیات تروریست ها در این مناطق فراهم نیست. ایران، روسیه و محور مقاومت هم در مبارزه با تروریسم حامی نظام های سوریه و عراق هستند.

 

-  کشورهای پشتیبان تروریسم بر این باورند یمن به دلیل حمله نظامی عربستان و اختلاف میان جریان های سیاسی این کشور در شرایط ناگوار و نگران کننده ای به سر می برد. به باور حامیان تروریسم این وضعیت در یمن فرصتی را برای یارگیری تروریست ها فراهم می کند تا خواسته های پشتیبانان خود را در یمن و سراسر منطقه برآورده سازند.-  با وجود اینکه عربستان می داند که احتمال دارد گروه های تروریستی امنیت و ثبات این کشور را تهدید کنند، بازهم ریاض ترجیح می دهد که با ماجراجویی انتقال تروریست ها به یمن برای تضعیف گروه مردمی انصارالله تلاش کنند. زیرا گروه مردمی انصارالله طی 2 سال حمله عربستان به یمن در برابر این کشور پایداری کرده است.

 

-  ترکیه که سال ها از تروریست ها در سوریه و عراق حمایت کرده اکنون به این باور رسیده است که حضور تروریست ها در مرزهای این کشور می تواند ثبات ترکیه را با چالش روبرو سازد. امنیت ترکیه بارها به دلیل انفجارهای تروریستی در استانبول و دیگر شهرهای ترکیه با خطر روبرو شده و شمار بسیاری از شهروندان این کشور به دلیل رخدادهای تروریستی به خاک و خون کشیده شده اند.بسیاری از کشورهای غربی و در راس آنها آمریکا بر این باورند که از طریق انتقال تروریست ها به یمن می توان به شماری از هدف های زیر دست یافت:

 

1: کاهش فشارها از عربستان که در جنگ یمن گرفتار شده است.

 

2: برهم زدن ثبات در سراسر منطقه جزیره العرب تا از این راهبرد کشورهای شورای همکاری مجبور شوند از کشورهای غربی سلاح بیشتری را خریداری کنند.

 

3: بر هم ثبات در آب های منطقه ای سواحل یمن به ویژه در منطقه باب المندب تا به این وسیله در مسیر حرکت کشتی های تجاری و نفتکش ها سنگ اندازی شود تا به برخی از هدف های زیر دست یابند.

 

-  مجبور کردن عربستان و دیگر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس برای کمک جستن از رژیم صهیونیستی تا به این وسیله کشورهای شورای همکاری مجبور شوند با این رژیم روابط خود را در زمینه های گوناگون عادی سازند.

 

-  با وجود این که میان خاندان حاکم عربستان به ویژه محمد بن نایف ولیعهد این کشور و محمد بن سلمان جانشین ولیعهد درباره انتقال تروریست ها به یمن و تهدیدهای ناشی از آن اختلاف وجود دارد. اما بن سلمان بر روی اجرای این طرح پافشاری می کند. او بر این باور است که این مساله گروه مردمی انصارالله را زیر فشار قرار می دهد. به ویژه این در شرایطی است که حضور گروه های تروریستی تکفیری مورد حمایت عربستان در مناطق جنوبی یمن شرایط را بغرنج کرده است. این گروه ها تاکنون دست به اقدام های تروریستی بسیاری زده اند و شمار بالایی از مردم یمن را طی سال های گذشته در این مناطق به خاک خون کشیده اند. 

 

-  به یقین انتقال تروریست ها به یمن امنیت کشورهای همسایه یمن به ویژه عمان را تهدید خواهد کرد. این موضوع سبب می شود که عمان به ائتلاف با عربستان و دیگر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس وارد شود. این مساله ای است که ریاض برای دست یافتن به آن بسیار تلاش می کند. زیرا عمان هرگونه ائتلاف سازی که اختلاف میان کشورهای منطقه را به دنبال داشته باشد، رد می کند.

 

-  تردیدی نیست که بازکردن دست تروریست ها برای دامن زدن به اقدام های تروریستی در یمن قدرت تروریست ها را در سراسر منطقه و جهان اسلام افزایش خواهد داد. این مساله ای است که بسیاری از طرف ها و در راس آن رژیم صهیونیستی و همپیمانان غربی آن به ویژه آمریکا خواهان آن هستند.

 

تسنیم نوشت: در اینجا باید اشاره شود با وجود اینکه میان برخی جریان سیاسی یمن درباره چگونگی اداره کشور اختلاف وجود دارد. اما می توان گفت که بیشتر این جریان ها مخالف حضور گروه های تکفیری تروریستی در یمن هستند. زیرا آنان می دانند که این مساله همگرایی و ثبات کشور را با تهدید روبرو خواهد کرد. زیرا آنان می دانند که در صورت رخ دادن جنگ مذهبی در این کشور برخی از کشورهای خارجی و در راس آنها عربستان تروریست ها را در این زمینه تغذیه خواهند کرد تا به این وسیله یمن را به زانو در آورند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :