موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/114102 :کد

روسیه - سوریه؛

توافق جدید میان مسکو و دمشق

  شنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۵ — ۰۸:۴۵
تعداد بازدید : ۲۲۵   
 تحلیل ایران -توافق جدید میان مسکو و دمشق

شبکۀ آرتی همچنین از توافق روسیه و سوریه در خصوص استفادۀ مسکو از پایگاه هوایی حمیمیم به مدت ۴۹ سال و امکان تمدید آن به مدت ۲۵ سال دیگر در صورت توافق دو طرف خبر داد.

به گزارش تحلیل ایران، بر اساس توافقی جدید بین روسیه و سوریه، دمشق به مسکو اجازه داده است حداکثر 11 کشتی جنگی روسیه، ازجمله کشتی‌های جنگی هسته‌ای، بتوانند به‌طور هم‌زمان در بندر طرطوس در غرب سوریه لنگر بیندازند. پرس تی وی نوشت: این توافق با هدف تقویت توان دفاعی سوریه، روز چهارشنبه بین دو کشور امضا و سند آن روز جمعه منتشر شده است.مدت‌زمان این توافق 49 سال است و در صورت توافق دو طرف می‌تواند تا 25 سال دیگر هم تمدید شود.


در این توافق آمده است استفاده از مرکز نیروی دریایی روسیه در بندر طرطوس سوریه برای مسکو رایگان است، اما روسیه باید ورود کشتی‌های خود را به دولت سوریه اعلام کند. بر اساس این توافق روسیه می‌تواند هر نوع «سلاح، مهمات و ابزار» را که برای تأمین امنیت کارکنان مرکز، خدمه و خانواده‌های آن‌ها در سراسر قلمرو جمهوری عربی سوریه نیاز دارد «بدون هیچ‌گونه عوارضی» وارد یا خارج کند.

شبکۀ آرتی همچنین از توافق روسیه و سوریه در خصوص استفادۀ مسکو از پایگاه هوایی حمیمیم به مدت 49 سال و امکان تمدید آن به مدت 25 سال دیگر در صورت توافق دو طرف خبر داد.روسیه چندی پیش در پایگاه نظامی طرطوس در غرب سوریه سامانۀ موشکی S-300 مستقر و اعلام کرد هدف از این اقدام، اطمینان از امنیت این پایگاه بوده است.روسیه همچنین سامانۀ S-400 خود را در پایگاه نظامی حمیمیم در استان لاذقیه در سوریه مستقر کرده است.

روسیه از 8 مهر سال گذشته با مجوز دولت دمشق حملات هوایی خود را به مواضع گروه‌های تروریستی ازجمله داعش و جبهةالنصره در سوریه آغاز کرد. جنگنده‌های روسیه در پایگاه هوایی حمیمیم در استان ساحلی لاذقیه سوریه استقرار دارند.پشتیبانی هوایی روسیه از نیروهای دولت سوریه مسیر را برای ادامه پیشروی‌های ارتش این کشور علیه گروه‌های تروریستی هموار کرده است.حدود 6 سال ناآرامی‌های مرگبار در سوریه حدود 470 هزار کشته و بیش از 1.9 میلیون آواره بر جا گذاشته است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :