موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی سلامت

a/114179 :کد

رشد کودکان

دیر خوابیدن از علل شیوع بیماری‌های التهابی و کاهش رشد کودکان است

  شنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۵:۵۸
تعداد بازدید : ۲۰۹   
 تحلیل ایران -دیر خوابیدن از علل شیوع بیماری‌های التهابی و کاهش رشد کودکان است

یک کارشناس طب سنتی گفت: یکی از علل شیوع بیماری‌های التهابی ناشی از اختلال در ساعات خواب و دیر خوابیدن است همچنین یکی از عوامل مهم رشد کودکان، رعایت ساعت خواب است و به کودکانی که اختلال رشد دارند.

به گزارش تحلیل ایران  سید جواد علوی  درباره ساعت خواب طبیعی افراد اظهار کرد: بسیاری از بزرگان پزشکی ایرانی معتقدند اگر افراد می‌خواهند خوابی که منجر به حفظ تندرستی می‌شود را داشته باشند, باید ساعت 9 شب به رختخواب بروند و  برای انجام کارها و فعالیت‌هایشان قبل از طلوع آفتاب برخیزند.

کمک خواب زودهنگام در شب به رشد کودکان

به گفته وی ساعت خواب صحیح آن قدر مهم است که برخی اطبای طبّ ایرانی یکی از علل شیوع بیماری‌های التهابی در جوامع امروزی را ناشی از همین اختلال در ساعات خواب و دیر خوابیدن می‌دانند همچنین معتقدند یکی از عوامل مهم رشد کودکان رعایت ساعت خواب است و به کودکانی که اختلال رشد دارند، اکیداً توصیه می‌شود, ساعت 9 بخوابند.

احساس کسالت و خستگی به دلیل خواب پس از طلوع آفتاب

این کارشناس طب سنتی تصریح کرد: لازم به ذکر است که هورمون رشد که یکی از مهمترین عوامل در افزایش قد به شمار می‌آید، در زمان خواب عمیق به خصوص در اوایل شب ترشح می‌شود و هورمون کورتیزول که با روشن شدن هوا در بدن ترشّح می‌شود تا بدن را برای انجام فعالیت آماده کند علاوه بر اینکه از خواب عمیق جلوگیری می‌کند، باعث کاهش ترشّح هورمون رشد نیز می‌شود؛ خواب پس از طلوع آفتاب معمولاً خواب عمیق و کارامد نبوده و می‌تواند با تشدید احساس کسالت و خستگی همراه باشد.

خواب پس از غذای سنگین موجب رویاهای ترسناک و افزایش ترشحات پشت حلق

علوی متذکر  شد: خواب پس از غذای سنگین، خوابی بد با رویاهای تلخ و ترسناک, احساس بختک و خلط ته حلق همراه با احساس خفگی یا چرخیدن از این دست به دست دیگر خواهد بود.

فواید خواب مختصر بعداز حمام

وی یادآور شد: خواب مختصر بعد از حمام توصیه شده چون باعث کاهش تلاطم ناشی از حمام می‌شود؛ بعد از استحمام حرارت از درون به سطح و پوست بدن منتقل می‌شود, خواب باعث می‌شود, تعادل برقرار و این حرارت به درون بدن متمایل شود.

افراد تا حد امکان از طاق‌باز خوابیدن بپرهیزند

این کارشناس طب سنتی ادامه داد: افراد تا حد امکان از طاق‌باز خوابیدن بپرهیزند چون موجب ایجاد خلط ته حلق می‌شود و احتمال انسداد، سکته، خواب بد و بختک افزایش می‌یابد.

تسنیم نوشت : علوی یادآور شد افراد هنگام خواب، چند دقیقه بر روی پهلوی راست بخوابند تا مواد غذایی داخل معده به سمت قعر معده جابجا یا وارد روده‌ها شود و پس از این چند دقیقه، به پهلوی چپ بگردند و در همان حال به خواب بروند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :