موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی علوم پزشکی

a/114289 :کد

راهنمای بالینی

۲۰۰ راهنمای بالینی به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شد

  یکشنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۹:۴۹
تعداد بازدید : ۲۹۷   
 تحلیل ایران -۲۰۰ راهنمای بالینی به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شد

وزیر بهداشت از ابلاغ ۲۰۰ راهنما و دستورالعمل بالینی به دانشگاه های علوم پزشکی خبر داد و گفت: کار اجرایی این راهنماها از امروز سوم بهمن ماه آغاز می شود.

به گزارش تحلیل ایران ، دکتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی در شورای راهبردی تدوین راهنماهای بالینی در محل وزارت بهداشت گفت: راهنماهای بالینی ابزار علمی برای ارتقا کیفیت خدمات هستند.

وی افزود: این ابزار در اختیار پزشک و بیمار خواهد بود و می تواند یک وحدت رویه در حوزه خدمات پزشکی ایجاد کند که با اجرای آن کاهش خطاها را شاهد خواهیم بود و از هزینه های غیرضروری پیشگیری شده و بیمار هم خدمات بهتری می گیرد و همچنین دستگاه های نظارتی و قضایی نیز از سلیقه پردازی دور می شوند.

هاشمی تاکید کرد: مهمترین زیرساخت برای اجرای راهنماهای بالینی آموزش جامعه پزشکی است که باید آن را در عمل پیاده کنیم و نیروهای آموزش دیده داشته باشیم. راهنماهای بالینی باید در متن آموزش پزشکی وجود داشته باشد و در فارغ التحصیلی افراد نیز تاثیر داشته باشد.

وزیر بهداشت تاکید کرد: نکته مهم در اجرای راهنماهای بالینی پذیرش آن از سوی جامعه پزشکی است. ما ایرانی ها معمولا دستورات از بالا به پایین را به سختی می پذیریم و نظم پذیر نیز نیستیم. درست است که در کشورهای پیشرفته برای اجرای راهنماهای بالینی آزادی عمل بیشتری وجود دارد اما در کشور ما سهم ما از منابع عمومی محدود است و باید اجبار و قانون برای این موضوع وجود داشته باشد تا اگر تخطی صورت گرفت مجازات هم برای آن اعمال شود.

وی تاکید کرد: راهنماهای بالینی باید به طور دقیق در کشور بومی سازی شود. نمی توان از تهران برای همه دانشگاه ها یک راهنما صادر کرد. دانشگاه باید بر اساس امکانات و توانمندی های خودش و عوامل تشویقی و تنبیهی راهنما را بومی سازی کند.

هاشمی با اشاره به این نکته که متاسفانه در حوزه خدمات پزشکی پول در فرهنگ سازی آن نقش مهمی دارد، گفت: تا مشکل بیمه ها حل نشود ما نمی توانیم در زمینه پول درمان ها و خدمات پزشکی نظم و انضباط ایجاد کنیم.

وزیر بهداشت یادآور شد: اجرای راهنماهای بالینی بدون هماهنگی و همکاری تمامی دانشگاه های علوم پزشکی و بیمه ها  امکان ناپذیر است و این تغییر رفتار باید به تدریج در جامعه پزشکی اعمال شود.

وی با اشاره به اینکه یک دانشگاه علوم پزشکی در استان زمانی که پول یک کاسه شود و تمامی منابع خود را بشناسد می تواند برنامه ریزی بهتری داشته باشد، گفت: این موضوع می تواند یکی از شاخص های مدیریت موفق باشد چرا که اجرای راهنمای بالینی تنها در صورت هماهنگی با منابع امکان پذیر است.

مهر نوشت : وزیر بهداشت اظهار داشت پیشنهاد می شود یک کمیته اجرایی نیز در کنار شورای راهبردی تدوین راهنماهای بالینی تشکیل شود تا این کمیته با همکاری بیمه ها و روسای دانشگاه های علوم پزشکی راهنماها را به طور دقیق اجرایی کنند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :