موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی بیمارستان

a/114461 :کد

سطح بندی

آغاز اعتباربخشی نوین بیمارستانها

  دوشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۶:۴۰
تعداد بازدید : ۲۲۶   
 تحلیل ایران -آغاز اعتباربخشی نوین بیمارستانها

مدیر کل نظارت بر درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اجرای شیوه نوین اعتباربخشی و درجه بندی بیمارستان های کشور از شنبه آغاز شده و تا اردیبهشت ۹۶ تمام می شود.

به گزارش تحلیل ایران ، محمد حسین میردهقان روز دوشنبه در نشست خبری وزارت بهداشت افزود: نظام نوین اعتباربخشی و ارزیابی بیمارستانها در یک کتاب 248 صفحه ای با 903 سنجه قابل ارزیابی به همه بیمارستانهای کشور ابلاغ شده و کار ارزیابی جدید بیمارستانها از روز شنبه دوم بهمن شروع شده است.


وی گفت:‌ در روش جدید استانداردهای بیمارستانی تجمیع شده و از سندسازی و تشریفات و ثبت مواردی که ضرورت ندارد، کاسته شده است، در گذشته به علت زیاد بودن سنجه های ارزیابی که به خصوص پرستاران را برای ثبت سنجه‌ها درگیر و آنها را از کاربالینی دور می‌کرد با انتقادهای زیادی مواجه بودیم که در شیوه جدید این مشکلات حل شده است.


مدیر کل نظارت بر درمان وزارت بهداشت افزود: برای تدوین شیوه نوین اعتباربخشی بیمارستانها از مشاوران سازمان بهداشت جهانی نیز کمک گرفته شد.


وی افزود: تلاش بسیاری شده است که اعتباربخشی بیمارستانها به نحوی باشد که تا جای ممکن نیروهای بیمارستانها را از کار بالینی و رسیدگی به بیماران دور نکند.


میردهقان افزود: در مرحله اول به بیمارستانها فراخوان داده‌ایم که وضعیت‌شان را خوداظهاری کنند و در مرحله بعد ارزیاب های وزارت بهداشت به بیمارستانها می روند.


وی گفت: برای انتخاب ارزیاب های اعتبار بخشی بیمارستانها، سه هزار نفر داوطلب شدند که بعد از بررسی مدارک آ‌نها، هزار نفر وارد آزمون شدند و در نهایت 300 نفر با قبول شدن در آزمون به عنوان ارزیاب وزارت بهداشت تعیین شدند و تحت آموزش قرار گرفتند.


وی گفت: مرحله اول خوداظهاری اعتباری بخشی و ارزیابی بیمارستانهای کشور به صورت الکترونیک انجام می شود و مرحله دوم با حضور ارزیابان طی دو روز با محوریت رئیس بیمارستان کار ارزیابی تمام می شود.


میردهقان افزود: در بیمارستانهای کوچک سه ارزیاب و در بیمارستانهای بزرگ پنج ارزیاب کار اعتباربخشی را انجام می‌دهند و تا 23 اردیبهشت سال 96 می توانیم نتیجه هایی و درجه بندی جدید بیمارستانها را اعلام کنیم.


وی در پاسخ به این پرسش  درباره ارزیابی بیمارستانهای دولتی به دست وزارت بهداشت گفت: در گذشته قرار بود، موسسه اعتباربخشی غیر دولتی برای این کار تشکیل شود اما به دلایلی این کار منتفی شد ولی ارزیاب‌های جدید دولتی نیستند بلکه افرادی هستند که صلاحیت آنها توسط وزارت بهداشت تعیین شده است.


وی افزود: ارزیابی و اعتباربخشی بیمارستانها با شیوه‌های استاندارد انجام می شود و قرار نیست چون بیمارستانها دولتی هستند، درجه آنها بالا داده شود.


ایرنا نوشت : مدیر کل نظارت بر درمان و اعتباربخشی وزارت بهداشت در پاسخ به پرسش ، تعداد بیمارستانهای دولتی که درجه یک عالی هستند را 14 بیمارستان اعلام کرد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :