موضوعات ‌مرتبط: سیاسی فرامنطقه ای

a/114582 :کد

سازمان ملل

باید با رویکرد جدیدی برای حل بحران قبرس در پیش گرفت

  ﺳﻪشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۴:۳۶
تعداد بازدید : ۱۵۲   
 تحلیل ایران -باید با رویکرد جدیدی برای حل بحران قبرس در پیش گرفت

نماینده سازمان ملل در گفت‌وگوهای اتحاد مجدد قبرس گفت، مسائل اصلی امنیتی شامل تداوم حضور نیروهای ترکیه در قبرس باید با رویکردهای جدیدی مورد بررسی قرار گیرند و از طریق روند سیاسی باید راه حل هایی یافت شود.

به گزارش تحلیل ایران،  به نقل از خبرگزاری اسوشیتدپرس، اسپن بارس اید، نماینده سازمان ملل در مذاکرات قبرس پس از جلسه ای غیرعلنی در شورای امنیت سازمان ملل گفت: به دلیل اینکه قبرس یونانی نشین می خواهد نیروهای ترکیه ای از این منطقه خارج شوند و قبرس ترک نشین می خواهد آنها باقی بمانند، هر دو طرف و تضمین کنندگان امنیت قبرس شامل انگلیس، ترکیه و یونان هم اکنون به دنبال راه حلی هستند که همه با آن موافق باشند.

 

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا مکانیسم ها و ارتباطات جدیدی از سوی جامعه بین الملل و کشورهای همسایه می تواند تضمین کند که دو قبرس احساس امنیت کند یا خیر گفت: آیا این امر آسان است؟ نه اینطور نیست. آیا راه حل‌هایی یافت می شود؟ بله. ما روی این مساله تمرکز داریم. به نظرم این راه حل ها به دست می آید. فرصت ها زیاد نیستند.

 

نماینده سازمان ملل همچنین اشاره کرد که ضرب الاجلی برای مذاکرات تعیین نشده و گفت: ما نیازی به آن نداریم. به نظرم هم دو قبرس و هم سایر کشورهای دخیل می دانند که این یک لحظه طلایی است که در آن می‌توانیم شرایط را برای یافتن یک راه حل فراهم کنیم. ما نمی توانیم ماه ها و سال ها صبر کنیم. اگر این زمان را از دست بدهیم هیچ کس نمی داند که چه زمان دیگری چنین فرصتی به دست می آید.

 

قبرس در سال 1974 به دو بخش یونانی و ترک نشین تقسیم شد، زمانیکه ترکیه پس از کودتایی توسط حامیان اتحاد با یونان به قبرس حمله کرد. قبرس ترک نشین در 1988 اعلام استقلال کرده و تنها ترکیه آن را به رسمیت می شناسد و 35 هزار نیرو در آنجا دارد. با وجود آنکه این جزیره در 2004 به عضویت اتحادیه اروپا درآمده، اما تنها قبرس یونانی نشین از مزیت های این عضویت برخوردار است.

 

ایسنا نوشت:شورای امنیت پیشرفت در مذاکرات قبرس را مورد استقبال قرار داد و اعلام کرد که مدت زمان فعالیت نیروهای صلح بان را برای حمایت از دو طرف برای دستیابی به سازش تمدید می کند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :