موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/114588 :کد

چین

آمریکا درباره دریای جنوبی با احتیاط رفتار کند

  ﺳﻪشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۵:۴۲
تعداد بازدید : ۱۷۲   
 تحلیل ایران -آمریکا درباره دریای جنوبی با احتیاط رفتار کند

‌به دنبال اعلام کاخ سفید مبنی بر حضور گسترده تر در اطراف جزایر مصنوعی چین در دریای جنوبی، پکن نیز به واشنگتن هشدار داد که در مورد این دریا مراقب باشد و بی احتیاطی نکند.

به گزارش تحلیل ایران  آمریکا از سال گذشته میلادی هواپیماهای جنگی و ناوهای خود را به این منطقه اعزام کرده و از آن زمان به بعد روابط این کشور با چین بسیار پر تنش بوده است.


حالا با گذشت ساعاتی از اعلام آمریکا در خصوص این پهنه آبی، «هوا چون اینگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین در نشست خبری امروز (سه شنبه) خود با خبرنگاران گفت که آمریکا یک مدعی در دریای جنوبی محسوب نمی شود و نمی تواند در خصوص این پهنه آبی اظهار نظر کند.


چین بارها تاکید کرده که آمریکا نیرویی خارج از این دریا است و منازعات منطقه ای در دریای جنوبی ربطی به واشنگتن پیدا نمی کند.


رسانه های گروهی و مقام های چین نیز تاکید کرده اند که وجود و حضور نظامی آمریکا در دریای جنوبی منبع تنش ها محسوب می شود.


آمریکا گفته است که از منافع خود در آبهای بین المللی از جمله در دریای جنوبی و در مناطق مورد نظر که چین جزایر مصنوعی ساخته است، حراست خواهد کرد اما سخنگوی چین به این کشور هشدار داد که با مساله دریای جنوبی با احتیاط رفتار کند.


سخنگوی دولت چین همچنین گفت: از آمریکا می خواهیم محتاط بوده و مواضعی اتخاذ نکند که صلح و ثبات منطقه را به مخاطره می اندازد.


«شان اسپایسر» سخنگوی جدید کاخ سفید در آخرین نشست خبری خود گفت که کشورش اجازه نمی دهد چین در آبهای بین المللی مدعی باشد و به اینگونه فعالیت ها ادامه دهد.


به رغم مناقشات چین و آمریکا در دریای جنوبی در گذشته بندرت دیده شده است که آمریکا به این صراحت در باره این پهنه آبی موضعگیری نماید.


«رکس تیلرسون» نامزد تصدی مقام وزارت خارجه آمریکا نیز اوایل ماه جاری میلادی در مجلس سنا گفت که آمریکا مانع دسترسی چین به جزایر مصنوعی دریای جنوبی خواهد شد.


ایرنا نوشت: سخنگوی وزارت خارجه چین امروز بار دیگر تاکید کرد که چین فقط با کشورهای منطقه ای درگیر در مساله دریای جنوبی مذاکره می کند و از حق حاکمیت و تمامیت ارضی خود حراست خواهد کرد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :