موضوعات ‌مرتبط: سیاسی فرامنطقه ای

a/114589 :کد

حزب مخالف دولت ترکیه

رهبر حزب مخالف دولت ترکیه درباره گذار به نظام ریاستی هشدار داد

  ﺳﻪشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۵:۴۵
تعداد بازدید : ۱۸۲   
 تحلیل ایران -رهبر حزب مخالف دولت ترکیه درباره گذار به نظام ریاستی هشدار داد

کمال قلیچداراوغلو رهبر حزب جمهوریخواه خلق، بزرگترین حزب مخالف در مجلس ترکیه روز سه شنبه ضمن اعتراض به اظهارات سخنگوی دولت در خصوص گذار به نظام ریاستی گفت: ارتباط دادن نظام ریاستی به مساله ترور و تروریسم در ترکیه نابخشودنی است

به گزارش تحلیل ایران   قلیچدار اوغلو امروز پس از شرکت در مراسم گرامیداشت سالروز ترور اوغور مومجو روزنامه نگار سرشناس ترکیه ای که در سال 1993 میلادی در مقابل منزلش در آنکارا هدف قرار گرفت، این مطلب را در جمع خبرنگاران و در واکنش به سخنان سخنگوی دولت عنوان کرد.


قلیچدار اوغلو افزود: سخنان معاون نخست بسیار خطرناک و نگران کننده است. این سخنان به این معناست که اگر مردم گذار به نظام ریاستی را قبول نکنند، ترور در ترکیه ادامه خواهد یافت. چنین اظهاراتی در مقابل 80 میلیون جمعیت ترکیه طالع بسیار بدی را در مقابل ملت قرار می دهد.


نعمان کورتولموش معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت آنکارا امروز در گفت و گو با خبرگزاری آناتولی با بیان این که گروه های تروریستی می توانند با حمایت حامیان پشت پرده خود هنگام تبلیغات همه پرسی قانون اساسی دست به عملیات تروریستی در گوشه و کنار ترکیه بزنند، گفت: با پذیرش اصلاح قانون اساسی و گذار به نظام ریاستی از سوی مردم و دستیابی ترکیه به یک نظام مدیریتی قدرتمند، امید سازمان های تروریستی نیز نقش بر آب خواهد شد و فعالیت های تروریستی نیز کاهش خواهد یافت.


اصلاح قانون اساسی برای گذار به نظام ریاستی با حمایت حزب حرکت ملی، توسط حزب حاکم عدالت و توسعه در اواخر سال گذشته تقدیم مجلس شد. بسته پیشنهادی ابتدا در کمیسیون قانون اساسی مجلس ملی ترکیه بررسی شد و سپس مجمع عمومی در دو دور، بسته اصلاح قانون اساسی را که شامل 18 ماده در قانون اساسی است، با بیش از 330 رای به تصویب رساند.


قرار است اصلاحات انجام شده در ماه آوریل به همه پرسی گذاشته شود تا مردم تصمیم نهایی را در خصوص گذار به نظام ریاستی بگیرند.


حزب جمهوریخواه خلق و دمکراتیک خلق ها به شدت با این اصلاحات مخالف هستند.

 

ایرنا نوشت: حزب جمهوریخواه در نظر دارد موضوع اصلاحات را به دادگاه قانون اساسی بکشاند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :