موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی بهداشت و درمان

a/114634 :کد

امیر سعید صدیقی؛

تنگی کانال نخاع را با کمردرد و دیسک اشتباه نگیرید

  چهارشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۵ — ۰۰:۲۹
تعداد بازدید : ۲۱۶   
 تحلیل ایران -تنگی کانال نخاع را با کمردرد و دیسک اشتباه نگیرید

جراح مغز و اعصاب با اشاره به تفاوت مشکل تنگی کانال نخاع با کمردرد و دیسک، گفت: بیش از ۲۰ دقیقه نشستن مداوم، باعث تغییر ستون فقرات می‌شود.

به گزارش تحلیل ایران، امیر سعید صدیقی با بیان اینکه ستون فقرات از ناحیه گردن تا کمر و بعد از ناحیه دنبالچه ادامه دارد، افزود: تنگی کانال ممکن است در نواحی نام برده رخ دهد؛ اما بیش از همه در ناحیه گردن و کمر ایجاد می‌شود. بسیاری از افراد تنگی کانال نخاع را با کمردرد و دیسک مشابه می‌دانند، در حالی که این بیماری‌ها با هم متفاوت هستند.

وی در خصوص علت تنگی کانال نخاع اظهار داشت: به طور کلی در این ارتباط می‌توان به دو علل مادرزادی و اکتسابی اشاره کرد که از علل اکتسابی می‌توانیم عوامل شغلی، افزایش وزن، استعمال سیگار را نام ببریم.این جراح مغز و اعصاب گفت: رانندگان، آرایشگرها، خیاط ها و کارگران ساختمانی، افرادی که پرش از ارتفاع دارند مانند تکاورها، چتربازها یا افرادی که ورزش پارکور انجام می دهند، مستعد ابتلا به تنگی کانال نخاع هستند و کمردرد، درد یا اختلال حسی، درد یا اختلال حرکتی در اندام ها، با راه رفتن بیمار ممکن است دچار درد کمر شود یا با راه رفتن در ناحیه پا، حالت سوزن سوزن شدن دست یا پا از نشانه های این اختلال است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا شما غربالگری یا انجام ام آر آی را برای همه افراد توصیه می کنید، گفت: خیر؛ ام آر آی بدون دلیل، هزینه زیادی را به سیستم سلامت کشور وارد می کند و من توصیه نمی‌کنم.صدیقی در شبکه رادیویی سلامت به افرادی که مشاغل پشت میز نشین دارند توصیه کرد: از خم شدن طولانی روی میز کامپیوتر خودداری کنند. بیش از 20 دقیقه نشستن، باعث تغییر ستون فقرات می شود. ورزش یا حرکات کششی انجام دهند. به مردم ورزش شنا را توصیه می کنم.

فارس نوشت: این جراح مغز و اعصاب گفت: مردم باید از مصرف دخانیات پرهیز کنند و همیشه صاف بنشینند، همچنین سرگرم شدن با گوشی موبایل هم ضرر دارد. توجه به ارنوگومی داشته باشند و هنگام نشستن بر صندلی، یک زیر پایی داشته باشند، مخصوصا عزیزان راننده به این امر مهم و به صندلی خود توجه کنند.این جراح مغز و اعصاب درباره درمان پذیر بودن تنگی کانال نخاع اظهارداشت: اگر ورم کم باشد با ترکیبات ضد التهاب، کاهش وزن، استخر رفتن، التهاب محتویات داخل کانال نخاع کاهش می‌یابد؛ اما کمتر از 10 درصد موارد کار بیمار به عمل جراحی منجر می‌شود البته فیزیوتراپی تا حدی کمک می‌کند و تقویت عضلات شکم و کنار مهره‌ها کمک کننده است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :