موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بانک ، بیمه ، بورس

a/114649 :کد

وام؛

بخشش جرایم و سود وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون

  چهارشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۵ — ۰۸:۳۸
تعداد بازدید : ۲۱۳   
 تحلیل ایران -بخشش جرایم و سود وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون

روز گذشته ۲ مقام دولتی وعده اجرایی شدن اصلاحیه قانون بودجه برای بخشش جرایم دیرکرد و سود وام های کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان را مطرح کردند.

 

به گزارش تحلیل ایران، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست‌ هفتگی خود با خبرنگاران با اشاره به تصویب آئین نامه اجرایی اصلاح نظام بانکی در هیئت دولت گفت: بر همین اساس 45 هزار میلیارد تومان برای تادیه بدهی دولت به نظام بانکی و افزایش سرمایه 6 بانک دولتی از سوی دولت فراهم شد و قدرت تسهیلات‌دهی بانک‌ها افزایش پیدا خواهد کرد. لذا با عنایت به این اصلاحیه به بانک‌های عامل اجازه داده می‌شود به بخشودگی جرایم کسانی که زیر 100 میلیون تومان وام گرفتند اقدام کنند و دولت نیز تا سقف 10 هزار میلیارد تومان بخشودگی سود این تسهیلات زیر 100 میلیون تومان وام گیرنده را متقبل می‌شود.
 
سخنگوی دولت تاکید کرد: اگر  افرادی که زیر 100 میلیون تومان تسهیلات دریافت کرده‌اند اصل پول خود را به بانک بپردازند، بانک‌ها جریمه را خواهند پرداخت و دولت سود آن را پرداخت خواهد کرد.رئیس کل بانک مرکزی نیز درباره ابلاغ و اجرای بخشودگی جرایم وام های زیر 100 میلیون  تومان گفت: این ابلاغیه هفته قبل در دولت تصویب شد و هنوز به بانک ها ابلاغ نشده است؛ بانک مرکزی درحال تصویب آئین نامه مربوطه و ابلاغ به بانک هاست و ظرف هفته آینده احتمالا ابلاغ می شود.
 
در همین حال نایب رئیس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه طرح بخشودگی سود تسهیلات و جرایم آن به نفع مردم است، گفت: امیدواریم این مصوبه اجرایی شود و پیشنهاد ما این است که در بودجه سال ۹۶ هم آن را تنفیذ کنیم. به گزارش تسنیم ، رحیم زارع افزود: شورای عالی بانک ها مصوبه ای با حضور بانک مرکزی داشت مبنی بر این  که 6 درصد تأخیر پرداخت سود تسهیلات را ببخشد که با مصوبه مجلس تفاوت دارد.
 
تابناک به نقل از خراسان نوشت: دولت قبل 2 بار می خواست بدهی های خود را تسویه کند که مجلس موافقت نکرد و دولت فعلی هم در مجلس گذشته از محل مازاد حساب دارایی های خارجی بانک مرکزی می خواست تسویه کند امّا نشد ولی مجلس شورای اسلامی در اصلاحیه قانون بودجه سال 95 مصوب کرد و بر اساس آن شرط گذاشت که سود تسهیلات تا سقف 100 میلیون تومان بخشیده شود. زارع گفت: بر اساس بند 4 تبصره 35 ، بخشودگی سود تسهیلات مذکور منوط به بازپرداخت اصل تسهیلات تا پایان امسال است و همه جرایم متعلق به این تسهیلات در زمان تسویه بخشوده می شود.وی با اشاره به اینکه این موضوع اجرایی نشد، افزود: دیروز هیئت وزیران تصمیم گرفت تا سقف 10 هزار میلیارد تومان یارانه سود تسهیلات را از محل حساب مازاد حاصل از ارزیابی خالص دارایی های خارجی بانک مرکزی پرداخت کند. نایب رئیس کمیسیون تلفیق بودجه گفت: اگر مصوبه به طور کامل اجرا شود، 25 میلیون پرونده وام در کشور بسته می شود.


                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :