موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی فرهنگی-مذهبی

a/114815 :کد

آیت الله مکارم شیرازی

توصیه های آیت الله مکارم شیرازی درباره نگارش کتاب در حوزه

  پنجشنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۲:۵۲
تعداد بازدید : ۲۲۷   
 تحلیل ایران -توصیه های آیت الله مکارم شیرازی درباره نگارش کتاب در حوزه

مرجع تقلید شیعیان ،برگزاری همایش کتاب سال حوزه را نشان از بالندگی و پویایی حوزه‌های علمیه برشمرد.

به گزارش تحلیل ایران ، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی  اظهار داشت: این همایش نشان می دهد که حوزه علمیه برای تولیدات داخلی خود ارزش قائل است و نشان از پویایی طلاب و حوزه های علمیه دارد.

وی با بیان اینکه در سال بیش از ۸۰۰ عنوان کتاب در همایش کتاب سال حوزه ارائه می‌شود افزود: این کتاب‌ها در موضوعات گوناگون به نگارش در می آید که نیازهای جامعه و تمدن اسلامی را پاسخ می دهد و نشان می‌دهد حوزه‌های علمیه همچنان بالنده است.

وی عنوان کرد :کسانی که در عرصه نگارش کتاب تلاش می کنند در حقیقت خط بزرگان و علمای پیشین مکتب اسلام و اهل بیت را ادامه می‌دهند و باید کارهای مثبت حوزوی ارائه شود .

وی بیان داشت: آن زمان که اسلام ظهور کرد عقب افتادگی، کینه‌توزی و کشتار بر ارزش‌های انسانی  و اسلامی غلبه داشت اما اسلام و سنت پیامبر اهمیت زیادی به علم داد و بزرگترین معجزه آن نیز قرآن بود.

آیت الله مکارم شیرازی بیان داشت: قرآن کریم اهمیت بسیار زیادی برای کتابت قائل است و این امر در متن عقاید دینی ما آمده است و در واقع یکی از  بزرگترین منت های الهی بر انسان کتاب و کتابت است.

وی در ادامه با اشاره به روایتی از پیامبر در خصوص اهمیت نگارش اظهار داشت: در روایت آمده است که علم را باید مهار کرد چرا که فرار است و این امر با نوشتن ممکن خواهد بود.

وی بیان داشت :مکتب اسلام برای علم و قلم ارزش بسیاری قائل شده است و این نشان دهنده اهتمام مکتب اسلام به علم است.

این مرجع تقلید بیان داشت: علما همواره مشغول نوشتن بودند و آثار زیادی از آنان به جای مانده است و امروز نیز طلاب جوان باید تولید کننده باشند و نباید تنها مصرف کننده دانش های قبلی باشند .

وی بیان داشت :علم و دانش پایانی ندارد و استعدادهای انسانی نیز بسیار زیاد است و بسیاری از مسائل در عرصه‌های مختلف علمی وجود دارد که امروز کشف نشده است .

استاد برجسته حوزه‌ علمیه قم بیان داشت :بخشی از وجوهات در زمینه تولید کتاب‌های دینی استفاده می شود چرا که این امر می‌تواند موجب راهنمایی انسان‌ها شود و آنها را از جهل و سرگرمی و انحراف نجات دهد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به هفت آسیبی که دامن نویسندگان را می‌گیرد اظهار داشت: باید نوع نگارش کتاب ، قابل فهم برای همه باشد و روان نویسی باید در دستور کار نویسندگان قرار گیرد که قرآن کریم نیز همین روش را در پیش گرفته و نباید از ادبیات پیچیده استفاده کرد.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه باید از نگارش کتاب های تکراری پرهیز کرد بیان داشت: متاسفانه گاهی مشاهده می شود که برخی از کتابها تکراری هستند و باید به سمت تولید کتاب هایی در زمینه های جدید حرکت کنیم.

وی  با بیان اینکه از سرقت های ادبی باید پرهیز کرد افزود: نویسندگان اگر مطلبی را از دیگران در کتاب خود آورده اند باید منبع آن را نیز وارد کنند و صادقانه باید در این زمینه فعالیت داشته باشد.

 مکارم شیرازی با بیان اینکه برای حجیم شدن کتاب ها نباید از موضوع اصلی خارج شد افزود: برخی‌ها برای اینکه کتاب‌ها حجیم ‌شود مسائل حاشیه ای را به آن اضافه می کند که این روش درستی نیست.

این مرجع تقلید تاکید کرد: در نوشتن کتاب باید از دیگران نیز مشورت گرفت چرا که وقتی مطلبی به نگارش درآمد و چاپ می شود در این صورت مطلب غیر قابل بازگشت است و من به جوانان توصیه می‌کنم که مطالب خود را قبل از انکه که منتشر کنند آن را به اساتید مختلف ارائه دهند و از  مشورت آنها بهره‌مند شوند.

مهر نوشت : وی تاکید کرد حاکمیت فرهنگ دانشگاهی بر نوشتن کتاب‌های  حوزوی کار درستی نیست و فرهنگ مستقل حوزوی بر نگارش کتاب‌ها باید مورد توجه قرار گیرد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :