موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/114901 :کد

به نقل از رویترز؛

درخواست ترکمنستان برای مذاکره پیرامون قطع گاز

  جمعه ۰۸ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۰:۴۵
تعداد بازدید : ۲۷۳   
 تحلیل ایران -درخواست ترکمنستان برای مذاکره پیرامون قطع گاز

وزارت امور خارجه ترکمنستان اعلام کرد، این کشور آماده ادامه مذاکرات با ایران پس از قطع عرضه گاز به این کشور در ماه جاری میلادی است.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از رویترز، وزارت امور خارجه ترکمنستان اعلام کرد، این کشور آماده ادامه مذاکرات با ایران پس از قطع عرضه گاز به این کشور در ماه جاری میلادی است، اما همچنین این حق را برای خود قائل است که اختلاف بر سر پرداخت پول گاز را به داوری ببرد.

 

این وزارتخانه در بیانیه خود گفته که بدهی گازی ایران از عمل نکردن شرکت ملی گاز ایران به مقرره «بگیر یا بپرداز» ناشی می شود که در قرارداد گازی امضا شده بین طرفین درج شده است.تهران در ماه دسامبر گفته بود، ترکمنستان تهدید کرده که صادرات گاز به ایران را به دلیل اختلاف موجود در پرداخت ها قطع خواهد کرد. رقم این اختلاف به 1.8 میلیارد دلار می رسد و تاریخ آن به بیش از یک دهه قبل برمی گردد. ایران خواهان ارجاع موضوع به داوری است.

 

تسنیم نوشت: ایران خود میادین گازی عظیمی در جنوب کشور دارد، اما برای توزیع گاز در استان های شمالی به ویژه در فصل سرما، از سال 1997 به این طرف از ترکمنستان گاز وارد می کند.ترکمنستان پس از قطع خرید گاز توسط روسیه از این کشور در سال گذشته میلادی با کمبود منابع ارزی مواجه است. با توقف خرید گاز روسیه از ترکمنستان، در حال حاضر چین بزرگترین مشتری گاز این کشور به شمار می رود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :