موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی مدارس

a/114916 :کد

توزیع شیر

توزیع شیر در مدارس بی‌رمق است

  جمعه ۰۸ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۲:۲۷
تعداد بازدید : ۳۴۳   
 تحلیل ایران -توزیع شیر در مدارس بی‌رمق است

با گذشت ۱۲۸ روز از آغاز سال تحصیلی و وعده‌های مکرر مسئولان آموزش و پرورش مبنی بر توزیع شیر در مدارس کشور، هنوز دانش‌آموزان در برخی از مدارس کشور طعم شیر را نچشیده اند.

به گزارش تحلیل ایران  توزیع شیر مدارس این روزها به یکی از خبرسازترین موضوعات در وزارت آموزش و پرورش تبدیل شده است.

128 روز از آغاز سال تحصیلی می‌گذرد و هنوز تمامی دانش‌آموزان مدارس کشور «طعم شیر» را نچشیده‌اند. این در حالی است مسئولان ارشد وزارت آموزش و پرورش از چند ماه قبل از آغاز سال تحصیلی از توزیع منظم شیر در مدارس خبر دادند و در طول این چند ماه گذشته نیز وعده‌های متوالی آنها همچنان به گوش می‌رسد.

با مرور مطالب مطرح شده از سوی مسئولان مختلف این وزارتخانه، عنوان هنوز «اعتبار شیر تأمین نشده است»، در صدر اخبار مربوط به این موضوع قرار دارد و بعد از گذشت نزدیک به 4 ماه، توزیع شیر در برخی مدارس و به صورت پراکنده در نقاط مختلف کشور آغاز شد.

بالاخره بعد از فراز و نشیب‌های فراوان توزیع شیر در مدارس تهران به صورت مراسمی تحت عنوان «افتتاحیه توزیع شیر در مدارس» با حضور جعفرآبادی دبیر کشوری کمیته شیر آموزش و پرورش و محسن بهارلو معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران، در مدرسه پسرانه ابتدایی شهید چراغی منطقه 5 آغاز شد.

آغازی که حالا به یک داستان تکراری و به خصوص در رسانه‌ها تبدیل شده است و دیگر در اثر وعده‌های مکرر مسئولان امر، طعم مطلوب و رمق لازم  را ندارد و «شیر» تنها در بخشی از مدارس تهران توسط دانش‌آموزان چشیده شده است؛ چرا که علی‌رغم افتتاح رسمی توزیع شیر در مدارس شهر تهران، هنوز مشاهده می‌شود که پس از گذشتن چند روز از آغاز رسمی، شیر به همه مدارس نرسیده است و دانش‌آموزان زیادی منتظر رؤیت پاکت‌های شیر هستند.

در این میان جعفرآبادی دبیر ملی کمیته شیر وزارت آموزش و پرورش در مراسم افتتاح طرح توزیع شیر در مدارس شهز تهران در آموزشگاه شهید احمد چراغی ابتدایی منطقه 5 تهران اظهار داشت: اگر 70 نوبت شیر توزیع شود در سال 14 لیتر شیر خواهد شد.

وی با اشاره به فرهنگ‌سازی مصرف شیر در مدارس افزود: واقعیت این است که انتهای خط توزیع شیر دانش‌آموزان،‌ مدیران و معلمان هستند که می‌توانند ما را در رسیدن به هدف اصلی یاری کنند.

جعفرآبادی اضافه کرد: بیش از 90 درصد دانش‌آموزان از مصرف شیر استقبال می‌کنند ضمن اینکه در سال گذشته از سازمان دانش‌آموزی درخواست کردیم که در توزیع شیر در مدارس ما را یاری کنند.

دبیر کمیته ملی شیر وزارت آموزش و پرورش متذکر شد: سال گذشته در تهران 56 نوبت شیر توزیع شد و میانگین توزیع شیر در مدارس کشور نیز 55 نوبت بود که شیر توزیع شده به صورت 60 درصد شیر استریل و 40 درصد شیر پاستوریزه است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته 400 میلیارد تومان بابت شیر در مدارس هزینه شده است، گفت: این شرکت شیر استریل در 105 شرکت شیر پاستوریزه همکاری داشته‌اند که 2424 مورد آزمایش شیر در کشور انجام شده است و در این مسیر سازمان غذا و دارو کار نظارت تولید شیر در کارخانه  را برعهده داشت و معاونت بهداشتی وزارت بهداشت نیز در سطح عرضه شیر همکاری کرد. ضمن اینکه سازمان استاندارد نیز در این خصوص همکاری لازم را داشته است.

جعفرآبادی تصریح کرد: سه فرم ارزیابی عملکرد برای مدارس،‌مناطق و استان‌ها طراحی کرده‌ایم و تمامی کارهایی که توسط مدیران برای توزیع شیر باید انجام شود در سطح مدرسه، منطقه و استان طراحی شده و چارچوب آن گام به گام برای آنها تعریف شده است.

وی با بیان اینکه امسال سامانه توزیع شیر در مدارس کشور را آغاز کرده‌ایم، گفت: قرار است اطلاعات لازم از سامانه گرفته شود و در حال حاضر حدود سه هزار مدرسه در شهر تهران وارد سامانه توزیع شیر شده است.

دبیر کمیته ملی شیر وزارت آموزش و پرورش با اشاره به تخصیص اعتبارات لازم برای توزیع شیر، خاطرنشان کرد: در مرحله اول توزیع، طلب کارخانجات تولید شیر پرداخت شده است و پول شروع طرح امسال تا یکی، دو روز دیگر در حساب‌ها واریز خواهد شد.

جعفرآبادی با اشاره به کیفیت مناسب شیر توزیعی در مدارس عنوان کرد: در حال حاضر در کشور 8.5 میلیون تن شیر تولید می‌شود و توزیع و فروش آن به صورت آزاد بوده و بین شرکت‌های لبنی رقابت سنگینی وجود دارد و شیر از کیفیت مناسبی برخوردار است.

حال پرسش اساسی این است که به راستی چرا توزیع شیر در مدارس امروزه به عنوان یکی از موضوعات اساسی در سطح این وزارتخانه تبدیل شده است.

اولاً، آیا نمی‌شود با یک تدبیر صحیح و دوراندیشی لازم از سوی مسئولان ارشد این وزارتخانه، در ماه‌های قبل از آغاز سال تحصیلی نسبت به تأمین بودجه لازم برای این موضوع تدبیر لازم را اندیشید؛ با توجه به اینکه توزیع شیر طرح یک یا دوساله در نظام آموزشی ما نبوده است و بیش از یک دهه از آغاز آن می‌گذرد.

دوماً، اینکه آیا نمی‌توان بودجه شیر مدارس را هر ساله و با اختصاص و تأمین بودجه سالانه این وزارتخانه، جداکرده و سهم تهیه و توزیع آن  را از سایر هزینه‌های جاری جدا کرده و برای آن برنامه‌ریزی کرد.

فارس نوشت : به هر حال و با عنایت به اهمیت اساسی این ماده غذایی در سبد خانواده‌ها و اقتضائات جسمی و سنی دانش‌آموزان که قاطبه آنها در مراحل رشد هستند، ضرورت تدبیر و مدیریت مناسب آن از سوی متولیان و به رسمیت شمردن و قرار دادن توزیع شیر در اولویت‌های اساسی وزارت آموزش و پرورش احساس می شود تا خاطره دانش‌آموزان و خانواده‌ها به خصوص در مناطق کم برخوردارتر از دریافت و نوشیدن شیر آسوده باشد و  توزیع شیر سامان گرفته و دانش‌آموزان طعم شیرین آن بچشند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :