موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست آب زیرزمینی

a/114961 :کد

تاملی پیرامون ظرفیت زیستی تهران

ناصر محمدي

  شنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۱:۰۲
تعداد بازدید : ۷۹۷   
 تحلیل ایران -تاملی پیرامون ظرفیت زیستی تهران

بهره برداری بیش از حد از منایع آب، سطح سفره های زیر زمینی را در سطح شهر تهران به شدت پایین برده و در بعضی از نقاط به بیش از ۲۳ متر می رسد و زمین در حال فرو نشست می باشد.

 حادثه تاسف بار آتش سوزی و انفجار و تخریب ساختمان پلاسکو با بیش از 54 سال قدمت در قلب شهر تهران که منجر به شهادت بیش از ده تن از آتش  نشان های شهر تهران گردید می بایست زنگ خطر و هشدار جدی برای مدیریت این شهر کلان در کشور باشد. مسلما با این وضعیتی که شهر و استان تهران دارد این آخرین حادثه نخواهد بود و با توجه به اتفاقاتی که در سطح شهر تهران می افتد این شهر را با مشکلات عدیده ای در آینده روبرو خواهد کرد.


بهره برداری بیش از حد از منایع آب، سطح سفره های زیر زمینی را در سطح شهر تهران به شدت پایین برده و در بعضی از نقاط به بیش از 23 متر می رسد و  زمین  در حال فرو نشست می باشد. لایه های زیرین زمین مانند کلاف در هم پیچیده ای در هم فرو رفته است و هر گونه تغییر در این کلاف در هم پیچیده ساختار آن را فرو خواهد ریخت.


بلند مرتبه سازی در شهر تهران که عمق این ساختمان ها به بیش از 50 متر می رسد باعث تغییر در بافت لایه های زیرین زمین در شهر تهران می شود و اساسا درکشور مطالعات ژئو تکنیک وجود ندارد چرا که آمایش سرزمین وجود ندارد. سطح زمین در شهر تهران یک لایه آبرفتی  است که همواره با خطر زمین لغزه روبرو می باشد . باکمی تامل می توان حدس زد که چه خطرات فراتر از حادثه پلاسکو در کمین کلانشهر تهران می باشد. نمونه دیگر، احداث فاضلاب در شهر تهران است که به علت عدم نفوذ آب در لایه های زیرین زمین زمین پوک شده  و باعث سستی و حرکت لایه های آن می شود.


اصولا زمین پدیده ای است که دارای سه بعد می باشد که بدون توجه به سایر ابعاد نمی توان در آن دخل و تصرف نمود. تمامی پدیده های فوق ناشی از این است که استان و شهر تهران با پدیده افزایش ظرفیت زیستی مواجه می باشد، بطوری که که گنجایش استان تهران 6 میلیون نفر است اما در حال حاضر 18 میلیون نفر درآن سکونت  دارند که با وجود این مسئله مدیریت در شرایط بحران سخت می شود. استان و شهر تهران با مشکلات عدیده ای روبرو می باشد که ضروری است دولتمردان و سیاستگزاران راهکارهای  اساسی را برای حل این معضلات اتخاذ نمایند. شهرداری تهران به صرف کسب درآمد اقدام به فروش تراکم در شهر تهران نماید که بعد این شهر را دچار بحران سازد، بحرانی که خود مدیریت بحران این کلانشهر را به عهده دارد.

 

 

                               

  ناصر محمدي
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : nasser.t747@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :