موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست گرد و غبار

a/114965 :کد

گرد و غبار؛

واکنش رئیس سازمان محیط زیست به طوفان‌ های گرد و غبار

  شنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۵ — ۰۸:۲۷
تعداد بازدید : ۳۶۸   
 تحلیل ایران -واکنش رئیس سازمان محیط زیست به طوفان‌ های گرد و غبار

سیاسی کردن موضوع یا حمله به یک سازمان، کاری را از پیش نمی‌برد؛ مطالبه‌گری و پرسش خوب است، به صورتی که همه را به همکاری سوق دهد.

 

 

به گزارش تحلیل ایران، معصومه ابتکار با انتشار مطلبی در کانال شخصی‌اش به وقوع پدیده گرد و خاک در خوزستان واکنش نشان داد. وقوع طوفان‌های گرد و غبار بسیار ناگوار و سبب عوارض مختلفی برای مردم است، مقابله با گرد و غبار از برنامه‌های مورد توجه دولت بوده؛ از کاشت نهال با مسؤولیت سازمان جنگل‌ها و مراتع تا احیای هورالعظیم که اگرچه هر یک با مشکلات متعددی روبروست، اما در برخی بخش‌ها کم و بیش و در برخی دیگر به طور قابل ملاحظه‌ای اقدامات مشهود است.

ابتکار افزود: اما در عین حال روند خشکسالی دو دهه‌ای خوزستان و بسیاری از نقاط دیگر غرب آسیا رو به تزاید بوده است. این مسؤولیت یک شخص نیست، بلکه مسؤولیت میان سازمان هواشناسی، وزارتخانه‌های کشور، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نیرو، کشاورزی و سازمان جنگل و مراتع و آبخیزداری، امور خارجه، سازمان برنامه و بودجه و سازمان حفاظت محیط زیست توزیع شده است؛ همچنین یک مسؤولیت بین‌المللی هم در میان هست.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست بار دیگر منشأ گرد و غبارها را خارجی عنوان و تبیین کرد: به دلیل ماهیت اکثریت قریب به اتفاق طوفان‌های موجود که از کشورهای خارجی و عمدتا عراق  منشأ می‌گیرد، در ماه‌های اولیه مسؤولیت برای اجرای تفاهم نامه‌های مربوطه به عراق سفر کردم و حتی در طی آن، شروع درخت کاری اعلام شد ولی با بالاگرفتن جنگ در آن کشور این برنامه مسکوت ماند. بارها بارها به دولت عراق تذکر داده شده که آخرینش همین دو ماه پیش بود، اما با شرایط آن کشور پاسخ درخوری رخ نداده است.فارس نوشت: با تلاش ایران، قطعنامه‌های مجمع عمومی سازمان ملل برای اولین بار دنیا را به این موضوع حساس کرده، به طوری که گزارش جهانی تدوین و دستور کار همکاری جهانی ارائه شد.

وی ادامه داد: دولت ایران طرح درخت کاری در راهپیمایی اربعین توسط زائرین را از مرز مهران امسال شروع کرد. سیاسی کردن موضوع یا حمله به یک سازمان، کاری را از پیش نمی‌برد مطالبه‌گری و پرسش خوب است، به صورتی که همه مسئولان و دستگاههای مربوطه را به سمت و سوی همکاری فرابخشی سوق دهد.


 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :