موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی تحلیلی

a/115 :کد

لزوم تحول در نظام مالیاتی کشور

ناصر محمدي

  جمعه ۲۳ آبان ۱۳۹۳ — ۰۰:۰۰
تعداد بازدید : ۱۹۴   

در تمامی کشورهای جهان نظام مالیاتی یکی از منابع مهم دولت برای اداره امور کشور بشمار می رود. بویژه در کشور هایی که از منابع طبیعی  مانند نفت و گاز کمتر و یا اصلا بر خور دار نمی باشند.

در کشور ما مالیات یکی از منابع دولت جهت اداره امور کشور بکار می رود بویژه در شرایطی مانند تحریم ویا  تغییر در فروش نفت و گاز در دنیا با توجه به وابستگی بودجه کشور به این منابع عملا کشور با مشکلاتی واجه می گردد. با توجه به ابلاغ سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی  توسط مقام معظم رهبری بسیاری از این  مشکلات در صورت تحقق این سیاستها مرتفع می گردد.

نظام مالیاتی در اقتصاد  هر کشوری از منابع مهم درامد های ان کشور محسوب می گردد.در طول ۳۵ سال گذشته کشور همواره با فراز و نشیب های سیاسی و اقتصادی  مواجه بوده است و به تبع ان با توجه به وجود قوانین مورد نظر عملا سیاستهای دریافت مالیات  موفق نبوده و  و مالیاتهای در یافتی عملا هدفهای مورد  در بودجه کشور را تامین ننموده است. که یکی از دلایل ان را می توان عدم شناسایی در امدهای پنهان در کشور و یا تنظیم قراردادهای صوری که بنوعی فرار مالیاتی محسوب می گردد, اشاره نمود.

در راستای اجرای این امر جلوگیری از فساد به عنوان یک اقدام پیش‌گیرانه در نظام مالیاتی  از ضروریات  اجرای نظام تحول در نظام مالیاتی کشور می باشد. می بایستی به این نکته اشاره نمود که نظام مالیاتی با توجه به کارکردش در اقتصاد کشور، همواره در معرض تهدید است. ضروری است با توجه کاهش وابستگی بودجه کشور به منابع نفت و گاز و در راستای اجرای سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی تحول اساسی در نظام مالیاتی کشور صورت پذیرد.

اگر چه رئیس سازمان امور مالیاتی کشوربه ضرورت تحول نظام مالیاتی در بخش نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و اصلاحات ساختاری  اشاره نمود , لذا لازمه این کار این است با توجه به استفاده از روشهای نوین منابع در امد های کلان و پنهان در کشور شناسایی و نظارت جدی در اخذ مالیات از این منایع در کشور صورت پذیرد.

                               

  ناصر محمدي
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : nasser.t747@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:
تحلیلی                    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :