موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/115019 :کد

واکنش سازمان ملل به ترامپ:

شکنجه در هر صورت غیرقانونی است

  شنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۱:۲۷
تعداد بازدید : ۱۸۲   
 تحلیل ایران -شکنجه در هر صورت غیرقانونی است

سازمان ملل در واکنش به مواضع اخیر دونالد ترامپ اعلام کرد، شکنجه یک اقدام غیرقانونی است و پناهجویان این حق را دارند که مورد حمایت قرار بگیرند.

به گزارش تحلیل ایران،   به نقل از خبرگزاری فرانسه، با این حال سازمان ملل از انتقاد مستقیم از حرف‌هایی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور جدید آمریکا درباره این مسائل مطرح کرده، خودداری کرد.


گروه‌های حقوق بشری مهم جهان مواضع اخیر ترامپ درباره مسائلی مثل شکنجه و مهاجران را محکوم کرده‌اند و در عین حال نسبت به استفاده مجدد سازمان سیا از برنامه بازداشت‌های محرمانه برای بازجویی از مظنونان به تروریسم هشدار داده‌اند.

 

روپرت کولویل، سخنگوی حقوق بشری سازمان ملل در یک کنفرانس خبری گفت: قوانین حقوق بشری بین‌المللی کاملا درباره منع کامل شکنجه صریح هستند.

 

کولویل در پاسخ به پرسشی درباره حرف‌های ترامپ درخصوص کارآمد بودن شکنجه گفت: سناتورهای برجسته آمریکایی شامل جان مک‌کین و ویان فاینستاین، علیه این مساله موضعگیری کردند.

 

فاینستاین کسی است که رهبری تحقیقات درباره برنامه بازداشت‌های محرمانه سازمان سیا تحت دولت جورج دبلیو بوش را برعهده داشت.

 

او خاطر نشان کرد: هنوز دفتر حقوق بشر سازمان ملل در اول راه تعاملش با دولت جدید آمریکا قرار دارد. ما باید به شکلی راهبردی تعیین کنیم که چه چیزهایی تاثیرگذار خواهند بود.

 

در همین حال دفتر کمیسیونر عالی پناهندگان سازمان ملل نیز واکنشی ملایم به مواضع ترامپ درمورد مهاجران و پناهجویان نشان داد.

 

ایسنا نوشت: وانینا ماستراچی، سخنگوی این دفتر گفت البته دفتر کمیسیونر عالی پناهندگان سازمان ملل باور دارد که پناهجویان باید از کمک حمایت، فرصت‌هایی برای اسکان صرف نظر از نژاد، مذهب یا قومیتشان برخوردار شوند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :