موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی پلاسکو

a/115100 :کد

ضرورت مدیریت یکپارچه شهری

محمد پارسا نجفی

  یکشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ — ۲۲:۳۲
تعداد بازدید : ۳۸۶   
 تحلیل ایران -ضرورت مدیریت یکپارچه شهری

حادثه پلاسکو و حوادثی از این قبیل هشداری است برای فعالیت در جهت پیشگیری از فجایع کلان و بزرگتر که هر لحظه ممکن است در تهران و شهرهای بزرگ روی دهد.


حادثه عبرت انگیز پلاسکو بار دیگر نیاز به مدیریت یکپارچه شهری را اثبات کرد. امری که به قیمت بسیار گزافی هر بار اثبات شده و بعد از مدتی به دست فراموشی سپرده می شود. این حادثه و سایر حوادثی از این قبیل هشداری است برای فعالیت در جهت پیشگیری از فجایع کلان و بزرگتر که هر لحظه ممکن است در تهران و شهرهای بزرگ روی دهد. در کشورهای پیشرفته همه سازمان های حاکمیتی مانند پلیس،  و سازمان های امدادی و خدماتی مانند اورژانس،  شرکت های توزیع کننده برق،  گاز و آب در کنترل و مدیریت شهردار است. حتی در برخی کشورها دادگستری و مدارس نیز در کنترل شهرداری است. به همین دلیل در برخی کشورها به شهرداری لقب حکومت شهری داده می شود.


اهمیت این اختیارات را می توان در اثار منفی فقدان چنین مدیریتی در شهر تهران ببینیم؛ زمانی که حادثه پلاسکو رخ داد باید همه خیابان های منتهی به محل حادثه مسدود وبلافاصله مردم ،  خودروها و ... از محل خارج شده و همزمان انتقال برق و گاز قطع شده و نیروهایی امدادی مانند اتش نشانی ،  اورژانس و پلیس با مدیریت واحدی و برنامه مشخص وارد میدان کارزار شوند.   


در همان ساعت اولیه باید برآورد دقیق توسط کارشناسان صورت می گرفت که آیا این ساختمان را می توان نگه داشت یا باید سریع تخلیه می شد. اگر ساختمان قابلیت آن را نداشت که بتوان آن را پابرجا نگه داشت باید همان ساعت هشت و نیم صبح به سرعت ساختمان را تخلیه و از ورود اشخاص به آن جلوگیری می شد. با این اقدام دیگر نیازی به ادامه عملیات اطفای حریق هم نبود و این عزیزان آتش نشان نیز در جستجوی مردم به مهلکه نمی رفتند و اکنون شاهد پیکرهای تکه تکه و سوخته این فداکارترین انسان های کشور نبودیم.


البته یکی از مشکلات مسایل مالی مربوط به واحد های تولیدی یا تجاری است که اگر مالکان و فعالان در آن واحد مطمئن می شدند همه هزینه های آنها توسط بیمه ها یا دولت یا سایر نهاد های مسئول و حتی خیریه ها تامین خواهد شد به این صورت در ساختمان نمی ماندند تا از مال یا کار شان حفاظت کنند این هم یکی دیگر از چالش هایی است که تاکنون حل نشده و ظاهرا حل هم نخواهد شد.


همه این موارد نمی تواند مانع از نقد منصفانه عملکرد شهردار تهران باشد. آنچه به عملکرد شهرداران تهران به ویژه باقرقالیباف معطوف است حکایت از عدم تدبیر و دور اندیشی و صرفا نگاه سهل انگارانه به امور روزمره وغالبا کم توجه شهری دارد. در حالیکه شهرداری بودجه های بسیاری را برای زیبا سازی شهری و پروژه های بزرگ غیر ضروری هزینه می کند از توجه به مسایل اساسی و مدیریت شهری غالبا غافل بوده و هست. به بیان دیگر قالیباف هم مانند سایر شهرداران دیگر هیچ راهبرد و برنامه ای برای بهبود شرایط شهروندان نداشته است.


یکی از موارد مهم دریافت جریمه به جای ممانعت از ساخت و ساز و تغییر کاربری های حادثه ساز است. این مورد آخر نه تنها به شهرداری که به همه سازمان های دخیل در امور ساخت وساز مانند وزارت راه و شهر سازی و سازمان نظام مهندسی مرتبط است. تغییر کاربری امری است که به سهولت و با کمی هزینه کردن در ایران و خاصه در تهران امکانپذیر است و سازمان های مربوطه تنها به دریافت جریمه و درآمدزایی  از آن می اندیشند و کاری به عواقب آن ندارند. جالب تر آنکه کسی هم نظارتی به دستگاه های مربوطه نمی کند. اینجاست که شاهد هستیم ساختمان هایی با کاربری مسکونی به تجاری یا کاربری تجاری به کارگاهی وصنعتی تغییر می یابد.


دقت کنیم که بیش از یک هفته زمان برای آوار برداری و تخلیه نخاله های ساختمان پلاسکو زمان تلف شد حال اگر حادثه ای در تهران رخ دهد که بخش زیادی از شهر تخریب شود چند سال فقط برای آوار برداری زمان لازم خواهد بود؟

                               

  محمد پارسا نجفی
 
  آدرس ایمیل : parsanajafi@outlook.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :