موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/115163 :کد

قرارداد نظامی

ترکیه و انگلیس قرارداد نظامی امضا کردند

  یکشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۲:۰۱
تعداد بازدید : ۲۴۳   
 تحلیل ایران -ترکیه و انگلیس قرارداد نظامی امضا کردند

بنعالی ییلدیریم ،نخست وزیر ترکیه پس از یدار با ترزا می نخست وزیر انلگیس اعلام کرد، توافقنامه مشترکی میان ترکیه و انگلیس درباره ساخت جنگنده به امضا رسیده است.

به گزارش تحلیل ایران ، ارزش توافق نظامی که ترکیه و انگلیس در جریان سفر ترزا مِی، نسخت‌وزير انگليس به آنکارا امضا کرده‌اند بیش از ۱۲۵ میلیون پوند برآورد شده است.

نخست‌وزیر انگلیس در جریان سفر خود به آنکارا با همتای ترک خود، بنعالي ييلديريم دیدار کرد؛ دیداری که در آن دو طرف بر اهمیت همکاری‌های نزدیک‌تر در راستای مبارزه با تروریسم تأکید کردند.

   بنعالی ییلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه در کنفرانس مطبوعاتي مشترک خود با ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس اعلام کرد که رهبران این دو کشور نسبت به همکاری‌های بیشتر در راستای مقابله با گروه‌های تروریستی متعهد شده‌اند.

نخست‌وزیر ترکیه گفت: از جمله مسائلی که با یکدیگر درباره آن گفت‌وگو کردیم، کودتای ماه ژوئیه بود. ما به نخست‌وزیر انگلیس اطلاع دادیم که سازمان گولن علاوه بر سایر کشورها، در کشور آن‌ها هم فعالیت می‌کند.

ییلدیریم ادامه داد، ترکیه از می خواسته است که نسبت به جلوگیری از فعالیت این سازمان در انگلیس تمام تدابیر لازم به کار گرفته‌شود.

نخست‌وزیر انگلیس نیز در این کنفرانس مطبوعاتی گفت: افتخار دارم که انگلیس در جریان کودتای ۱۵ ژوئیه سال گذشته در دفاع از دموکراسی در کنار شما ایستاد و اکنون این مسئله بسیار مهم است که ترکیه با حکمرانی قانون و توجه به تعهدهاي حقوق بشری خود دموکراسی را حفظ کرده است.

نخست‌وزیر ترکیه خاطرنشان کرد: سرویس‌های امنیتی دو کشور همکاری‌های خود را برای افزایش تدابیر امنیتی در فرودگاه‌ها بیشتر خواهند کرد.

ییلدیریم در بخش دیگری از این کنفرانس مطبوعاتی به انتقاد از سیاست‌های دولت جدید آمریکا در قبال پناهجویان پرداخت.

او همچنین از تصمیم اخیر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور جدید آمریکا برای احداث دیوار در مرز مکزیک با هدف جلوگیری از مهاجرت‌های غیرقانونی انتقاد کرد.

نخست‌وزیر ترکیه در این راستا گفت: شما اقدام به ساخت دیوار می‌کنید اما دیوارکشی راه‌ حل مشکل نیست. این دیوارها خراب خواهد شد. دیوار برلین برای چندین سال پابرجا بود اما روزی فرا رسید که این دیوار فرو ریخت زیرا مقاومت در برابر تغییرها غیرممکن است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه نيز با ترزا می روز شنبه  9 بهمن نتایج مذاکرات آستانه درباره سوریه و مسائل دیگر را بررسی کرد.

تابناک نوشت : اردوغان اظهار داشت: هدف ما مشارکت استراتژیک است و ما مسائل سوریه،‌ عراق و همکاری در زمینه ائتلاف و مذاکرات آستانه و ادامه روند ژنو درباره بحران سوریه را بررسی کردیم.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :