موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی حادثه

a/115176 :کد

فرسودگی 30 درصد مدارس

خطر تکرار واقعه تلخ پلاسکو در کمین مدارس کشور

  یکشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۳:۴۳
تعداد بازدید : ۲۶۹   
 تحلیل ایران -خطر تکرار واقعه تلخ پلاسکو در کمین مدارس کشور

عمر بالای ساختمان، عدم رعایت نکات فنی و ایمنی از جمله دلایل بروز حادثه پلاسکو عنوان شده است و این در حالیست که به گفته مسئولان ۳۰ درصد مدارس کشور فرسوده هستند.

به گزارش تحلیل ایران ، اولین ساختمان مرتفع و مُدرن ایران با دارا بودن 17 طبقه، 30 دی ماه دچار آتش سوزی گسترده و ریزش شد که متأسفانه این موضوع سبب شهادت 16 آتش‌نشان شجاع و قهرمان و تعدادی از هموطنان و ایجاد خسارت میلیاردی مالی به شهروندان شد.

*عمربالای ساختمان، عدم رعایت نکات فنی و ایمنی از جمله دلایل بروز حادثه ناگوار پلاسکو

به گفته کارشناسان عمربالای ساختمان، عدم رعایت نکات فنی و ایمنی از جمله دلایل بروز این حادثه ناگوار عنوان شده است و نیز توجه به ساختمان‌های فرسوده دیگر و ایمن سازی آنها به منظور بروز حوادث مشابه پلاسکو مورد تأکید همگان است و این در حالی است که صحبت از بافت های فرسوده که به میان می‌آید نگاه‌ها معطوف به مدارس قدیمی و فرسوده می‌شود.

*وجود 550 مدرسه در بافت فرسوده و ناپایدار شهر تهران

اسماعیل دوستی عضو شورای شهر تهران جلسه سیصد و ششم شورای اسلامی شهر تهران از وجود 550 مدرسه در بافت فرسوده و ناپایدار شهر تهران خبر داد و افزود: من 3 سال استاندار محروم‌ترین استان کشور بودم ولی مدرسه‌ای این‌گونه در این استان ندیدم.

وی ادامه داد: شهرستان تهران 22 منطقه و شهرهای آفتاب و کن را دارد این در حالی است که بودجه تخریب و نوسازی مدارس سالانه در حدود 10 میلیارد تومان است که اگر بخواهیم همه این مدارس را نوسازی کنیم با این بودجه زمانی در حدود 100 سال نیاز است.

*تحصیل 350 دانش‌آموز در محوطه ای 200 متری در تهران

دوستی اظهار داشت: هم اکنون در شهر تهران در محوطه‌ای 200 متری در حدود 350 دانش‌آموز درس می‌خوانند و در برخی مدارس به ازای هر 80 دانش‌آموز، یک سرویس بهداشتی وجود دارد.

*مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران: 25 درصد مدارس تهران فرسوده است

داریوش ورناصری مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران 25 درصد مدارس تهران را فرسوده دانست و افزود: از کل فضاهای آموزشی استان تهران، 75 درصد در شرایط مناسب قرار دارند و 25 درصد از مدارس فرسوده هستند که در شرایط بحرانی بوده و از ایمنی لازم برخوردار نیستند، همچنین فراوانی مدارس فرسوده در شهر تهران بیشتر است.

این صحبت ها و امار در شرایطی اعلام می‌شود که کشور ایران زلزله خیز بوده و فرسوده بودن مدارس می‌تواند خطرات بسیاری برای دانش‌آموزان و معلمان به همراه داشته باشد.

*معاون سابق عمرانی وزیر آموزش و پرورش: یک سوم دانش‌آموزان در مدارسی مشغول تحصیل هستند که با ایمنی و استانداردها فاصله دارد

برخی مدارس روستایی کشور قدمت‌بالایی دارند و هر لحظه احتمال فرو ریختن ساختمان مدرسه وجود دارد.

مرتضی رئیسی معاون سابق عمرانی وزارت آموزش و پرورش با اشاره اینکه 30 درصد مدارس کشور تخریبی بوده و یا نیازمند مقاوم‌سازی هستند، اظهار داشت: مجموع 30 درصد مدارس تخریبی کشور شامل 16 میلیون متر مربع است که 6 میلیون متر مربع فضای تخریبی و 10 میلیون متر مربع فضای نیازمند مقاوم سازی است.

وی افزود: این بدان معناست که یک سوم دانش‌آموزان در مدارسی مشغول تحصیل هستند که با ایمنی و استانداردها فاصله دارد.

 

*بیشترین مدارس فرسوده کشور در تهران قرار دارد

رئیسی با اشاره به مدارس ناایمن کشور گفت: شهر تهران بیشترین مدارس فرسوده را دارد و جمعیت دانش‌آموزی در مناطق مرکزی تراکم بالایی دارد؛ سیستان و بلوچستان و مناطق مرزی خراسان رضوی و آذربایجان غربی هم دارای مدارس فرسوده بسیاری هستند که باید بازسازی یا مقاوم سازی شوند.

به گزارش فارس،‌ اما این فقط تهران نیست که مدارس فرسوده و قدیمی بسیار دارد برخی مدارس خصوصاً روستایی در اکثر استان‌های کشور ضمن آنکه قدمت بالایی دارند، هر لحظه احتمال فروریختن آن وجود دارد و البته برخی دانش‌آموزان در نقاط محروم و دورافتاده در کپرها درس می‌خوانند و کمتر کسی به فکر دانش‌آموزان این مدارس است.

*آتش سوزی در کمین مدارس فرسوده

اما صرفا این فرسوده بودن مدارس کشور نیست که دانش‌آموزان را در معرض خطر جدی قرار داده است، موضوع آتش سوزی در مدارس مسئله‌ای است که هر چند وقت یک بار حادثه آفرین می‌شود.

*30 درصد کلاس های درس همچنان از وسایل غیر استاندارد گرمایشی استفاده می‌کنند

بسیاری از مناطق کشور در حال حاضر فاقد سیستم های گرمایشی مناسب هستند، به طوری که به گفته مسئولان 30 درصد کلاس های درس همچنان از وسایل غیر استاندارد گرمایشی استفاده می کنند که این استفاده از این وسایل خطرناک سبب مرگ ده‌ها دانش‌آموز و معلم و سوختگی بیش از 50 دانش‌آموز از سال 1376 تاکنون شده است به طوری که یکی از تلخ ترین آنها حادثه مدرسه شین آباد در آذر ماه سال 1391 بود و منجر به سوختگی 28 دانش‌آموز و فوت دو نفر از دانش آموزان شد که همچنان این افراد معصوم تحت مداوا هستند و تمام این مصیبت‌ها و داغدار شدن خانواده‌ها در مدارسی رخ داد که به دلیل فرسودگی، ایمنی های لازم مانند وسیله گرمایشی مناسب و سیستم اطفای حریق نداشتند.

*تصویب سه میلیارد دلار در برنامه ششم توسعه در جهت مقاوم سازی تخریب و بازسازی مدارس

اما اتفاق خوب در ایمنی ساختن مدارس کشور تصویب سه میلیارد دلار در برنامه ششم توسعه بود که در مقاوم سازی تخریب و بازسازی مدارس هزینه خواهد شد و امید است، پایان برنامه ششم، پایان نگرانی آموزش و پرورش و خانواده ها در مورد مدارس نا امن باشد.

*درس گرفتن از حادثه تلخ پلاسکو در ایمن تر کردن مدارس کشور

فارس نوشت : حادثه ساختمان پلاسکو یک هشدار بود و اینکه باید از آن درس گرفت و برای ایمن تر شدن مدارس کشور برنامه ریزی هدفمند و اجرای دقیق داشت تا خدایی ناکرده شاهد وقوع حادثه ای ناگوار همانند حادثه تلخ در مدارس کشور نباشیم که وقوع یک حادثه در مدرسه با وجود تحصیل صدها دانش آموز چندان جبران پذیر نیست

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :