موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی آموزش

a/115214 :کد

معاون سازمان امور دانشجویی وزارت علوم؛

آخرین وضعیت دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا

  یکشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ — ۲۱:۵۰
تعداد بازدید : ۳۵۴   
 تحلیل ایران -آخرین وضعیت دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا

معاون سازمان امور دانشجویی وزارت علوم در مورد وضعیت دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا با توجه به دستور ترامپ مبنی بر لغو صدور ویزای اتباع ایرانی توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش تحلیل ایران، صدیقی؛ معاون سازمان امور دانشجویی وزارت علوم در خصوص اینکه وضعیت دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا بعد از دستور ترامپ مبنی بر ممنوعیت ورود اتباع ایرانی چه خواهد شد، گفت: بحث کلی که وجود دارد این است که اصولا ما این نوع برخوردهای نژادپرستانه را در عرصه ارتباطات علمی بین کشورها زیبنده جامعه علمی در دنیا نمی‌دانیم.


او افزود: می‌گوییم ارتباطات علمی بین کشورها باید فارغ از بحث‌های سیاسی و تصمیمات خلق‌الساعه باشد به گونه‌ای که ذی‌نفع‌ها که اساتید و دانشجویان هستند را تحت تاثیر قرار می‌دهد و ارتباطات علمی را با مشکل مواجه می‌کند. البته توسعه علمی ما بدون اتکا به آمریکا و انگلیس است و ارتباطات علمی ما چندین سال است که با انگلستان قطع است و در دوران تحریم با آمریکا در حداقل بوده و شاهد توسعه علمی کشور در همه بخش‌ها بودیم و اینگونه نیست که این گونه تصمیم‌گیری‌ها لطمه خاصی به توسعه علمی کشور بزند، ضمن اینکه ما ارتباطات علمی را با کشورهای مستقل ادامه می‌دهیم و روی ‌ظرفیت‌های داخلی اتکا می‌کنیم.


معاون سازمان امور دانشجویی وزارت علوم تاکید کرد: در تصمیم اخیری که رییس‌جمهور آمریکا گرفته که خلق‌الساعه و فارغ از منطق است من در حوزه دانشجویی باید بگویم ما دانشجوی بورسیه در آمریکا نداریم و تنها چهار دانشجوی بورسیه هستند که مهلت بورسیه آنها تمام شده و هنوز فارغ التحصیل نشده‌اند که به زودی فارغ می‌شوند؛ از این رو مشکلی با دانشجویان بورسیه نداریم چند سال است که اعزام با شکل بورس کاملا توسط ما به حداقل رسیده است.او افزود: اما تعداد زیادی دانشجویان با هزینه شخصی در آمریکا داریم که آمارها درباره این‌ها متفاوت است اما حدودا بر اساس آمارهای رسمی ۱۱ هزار دانشجوی ایرانی در دانشگاه‌های آمریکا مشغول به تحصیل هستند که غالب این‌ها با ما ارتباط دارند و با ما از جهت استفاده از تسهیلات غیرارزی مثل معافیت تحصیلی و ارز مبادله‌ای در ارتباط هستند. حدودا ۸۵ درصد این جمعیت با ما ارتباط دارند.


صدیقی تاکید کرد: این تصمیم ممکن است در سه حوزه مشکل ایجاد کند؛  اول دانشجویان دکتری داخل که برای دوره‌های فرصت مطالعاتی اقدام کرده بودند. این دسته  ۱۴۷ دانشجو هستند که در حال اقدام برای گذراندن این دوره هستند که برخی‌ها تا مرز ویزا هم رفته بودند. با این ممنوعیت این دانشجویان فرصت دارند برای کشور‌های دیگر اقدام کنند. اگر مهلت اقدام آنها تمام شده باشد، ما یک و نیم سال این مهلت را تمدید می‌کنیم. علاوه بر این با دانشگاه‌های آنها هم برای مساعدت با آنها صحبت می‌کنیم.


او ادامه داد: دسته دوم کسانی هستند که در این مدت با عنوان دانشجویی برای دیدار با خانواده به ایران رفته بودند و الان مشکل برای ورود به آمریکا دارند ما مایل هستیم این عده برای انتقال به داخل اقدام کنند. دسته سوم دانشجویانی هستند که برای تسهیلات نظام وظیفه اقدام کرده بودند که با هزینه شخصی به آمریکا بروند و الان به مشکل برخورده‌اند. با توجه به اینکه مقررات نظام وظیفه مقررات خاصی است و در مهلت محدودیت باید اقدام شود ما با نظر مساعدت با دوستان سازمان نظام وظیفه موضوع را پیگیری می‌کنیم.وی افزود: امیدواریم که نظر آنها تامین شود که اجازه تغییر کشور را بگیریم. قطعا تغییر کشور را اجازه می‌دهند اما برای مهلت محدودی که دارند با این سازمان صحبت می‌کنیم. در این رابطه تصمیم این بوده است که با سازمان صحبت کنیم تا اجازه تغییر کشور را با تسهیلات لازم به این افراد بدهیم.


معاون سازمان امور دانشجویی وزارت علوم گفت: این سه دسته در کوتاه‌مدت با مشکل مواجه شده‌اند و این اطمینان را به آنها می‌دهیم که مجموعه وزارت خانه به آنها کمک کند.او در پاسخ به ایلنا در خصوص مشکل این دانشجویان برای انتقال به داخل و اینکه این دانشجویان عمدتا فاند تحصیلی از دانشگاه‌های آمریکا دریافت می‌کردند و در صورت انتقال به داخل مجبور به پرداخت هزینه‌های گزاف خواهند شد، گفت: برای ایرانیان شاغل به تحصیل در آمریکا آمادگی انتقال به داخل را داریم و وظیفه خودمان می‌دانیم که دانشجویان ایرانی را در ارتباط با این مشکل حمایت کنیم. بچه‌ها خودشان ملاحظات مختلف را می‌دانند. این برای بچه‌هایی است که پشت مرزها گیر کرده‌اند قاعدتا خیلی از این‌ها باید تامل کنند ببیند این تصمیم دائمی است یا موقت.


اما حمایت ما این است که با دانشگاه‌های داخل صحبت کنیم. الان افرادی که فاند داشتند تامین آن در ایران ممکن نیست، اما در مورد انتقال آنها به داخل  برای ادامه تحصیل در ایران آمادگی وجود دارد.صدیقی در خصوص نحوه توزیع بین دانشگاه‌های مختلف نیز گفت: تا جایی که میسر باشد صحبت می‌شود که مساعدت کنند. همچنین بر اساس رتبه و مقطع و گروه تحصیلی و سطح دانشگاهی که حضور داشتند، توزیع انجام می‌شود. در مورد شهریه آنها هم با دانشگاه‌ها صحبت می‌شود که مساعدت کنند.صدیقی در خصوص دستورالعمل کار دانشجویی نیز گفت: این دستورالعمل بعد از سه سال مورد بازنگری قرار گرفت و مهمترین تغییر آن افزایش تعرفه‌ها هست. این تعرفه‌ها از مقطع کاردانی تا دکتری دو برابر شده است. ساعتی از هزار تومان تا پنج هزار تومان در نظر گرفته شده است. باید هشتاد و پنج ساعت در ماه پر شود و برای دانشجویانی که معدل خوب دارند؛ امکان افزایش ۲۰ درصدی این تعرفه وجود دارد. البته این باید با تایید هیات امنای دانشگاه‌ها باشد و در جلساتی که در این ماه خواهند داشت؛ این تعرفه‌ها را تایید خواهند کرد.اگر دانشگاهی امکانات بیشتری داشته باشد؛ می‌تواند بیشتر از این هم تصویب کند.


او همچنین با اشاره به پنجاه و نهمین گردهمایی معاونین دانشگاه‌ها در چابهار گفت: در این گردهمایی معاون سازمان برنامه و بودجه حضور داشت که با مشکلات و محدودیت‌های اعتباری دانشگاه‌ها آشنا شد و نقطه نظراتش را بیان کرد.وی ادامه داد: در این گرد همایی ما  تجربه رستوران‌های آزاد دانشجویی را مطرح کردیم که مورد استقبال قرار گرفت. اصلا اینطور نیست که رستوران‌های آزاد برای دانشجویان ثروتمند است، چرا که ما همین الان در این رستوران‌ها از غذای مجانی داریم تا غذاهایی با قیمت بالاتر. از این رو دانشجو می‌تواند مجانی هم غذا بخورد. این تجربه مناسبی است و درصدی از دانشجویان نیز به این سمت آمده‌اند. همین که جمعیت سلف یارانه‌ای کمتر شود؛ کیفیت آن هم بالاتر خواهد رفت.


او در مورد بحث صندوق رفاه و کار آفرینی گفت: بعضا مطرح می‌شود که صندوق رفاه دانشجویان و کار آفرینان امید ممزوج شده و دانشجویان بدهکار سیستم بانکی شده‌اند، این در حالی است که مذاکره بین این دو یک خدمت اضافه بود، برای بچه‌هایی که نیازمند وام‌های اشتغال بودند و استقبال و ارتباط عملی‌ای هم برقرار نشد. الان همه دانشجویان بدهکار صندوق رفاه  هستند نه بانک‌ها. پوشش وام‌های ما بیشتر شده و تعرفه‌ها هم هر سال افزایش می‌یابد.وی گفت: نکته بعدی در مورد خوابگاه‌ها هست که جدای از پیگیری‌هایی که در سطح اعتبارات دولتی انجام می‌دهیم و در برنامه ششم هم منع ساخت خوابگاه برداشته شده است، کماکان ارتباط با نهادهای عمومی غیردولتی و استفاده از خیرین را مدنظر قرار داده‌ایم.


صدیقی در پاسخ به خبرنگار ایلنا در مورد بحث قطع پژوهانه‌های پنج میلیون تومانی و جایگزینی وام‌های پانصد تومانی در هر ماه گفت: پژوهانه به نهاد ریاست جمهوری مرتبط بود که بعد از اینکه این وام‌ها را ما به دانشجویان دکتری اختصاص دادیم؛ میزان آن را کم کردند.وی افزود: نکته مهم درباره سنوات و وام‌ها بحث چرخه تسهیلات است. ما ظرفیت محدود خوابگاه داریم که برای رعایت عدالت همه دانشجویان باید از این امکان استفاده کنند. برای همین  پیش بینی شده هر دانشجویی در بازه زمانی محدودی از این تسهیلات استفاده کند اگر این زمان  طولانی‌تر شود طبعا یک گروهی بیشتر استفاده کردند و یک گروهی محروم می‌شوند.صدیقی با اشاره به اینکه در مورد بحث وام هم در همه کشورهای جهان منابع پایان‌ناپذیر وجود ندارد، افزود: باید چرخه این موضوع بچرخد. یک گروهی باید از این امکان استفاده کنند و در زمان اشتغال این پول را برمی‌گردانند که گروه بعدی استفاده کنند.


در ادامه این نشست ابوالحسن ریاضی گفت: قاعدتا اگر اینها تصمیم داشته باشند به داخل برگردند، می‌توانند اقدام به انتقال به داخل داشته باشند. اگر دانشجویان در خارج تمایل داشته باشند به ایران برگردند عملا با توجه به اینکه ترم تحصیلی شروع شده است این اقدام برای ترم بعد خواهد بود و این فرصت را دارند که بین داخل یا خارج تصمیم بگیرند. در صورت تداوم این تصمیم دانشجویان بازمانده این فرصت را برای تصمیم‌گیری دارند. این اطمینان خاطری است که وزارت علوم برای امنیت روانی و برنامه‌ریزی دانشجویان ایرانی فراهم کرده است.او در مورد اینکه آیا در روزهای اخیر مراجعه‌ای با این هدف صورت گرفته یا خیر گفت: ایمیل‌هایی داشتیم، اما الان بچه‌هایی که برای نظام وظیفه اقدام کرده بودند و دانشجویان دکتری بیشتر نگران هستند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :