موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی پلاسکو

a/115254 :کد

پلاسکو؛

تشییع پیکر شهدای آتش‌نشان

  دوشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۱:۴۸
تعداد بازدید : ۳۰۲   
 تحلیل ایران -تشییع پیکر شهدای آتش‌نشان

پیکر ۱۶ آتش‌نشان شهید حادثه پلاسکو پس از قرائت نماز در مصلای تهران، روی دوش شهروندان تهرانی تشییع و به سمت بهشت زهرا (س) منتقل شد.

 

 

به گزارش تحلیل ایران، آتش، آتش است، خوی آتشین دارد. می ترساند، می سوزاند و خاکستر می‌کند. اما هستند کسانی که بر دل این آتش می‌زنند تا از میان شعله‌های خشم آتش، انسانی را دوباره به حیات بازگردانند.وقتی زنگ ایستگاه آتش‌نشانی به صدا در می‌آید و خبر از حادثه‌ای دیگر می دهد، برای لحظه ای بسیار کوتاه، نگاه‌ها در هم گره می‌خورد و مصمم‌تر از همیشه گام بر می‌دارند. می‌دانند آنچه انجام می‌دهند، آغاز زندگی جدید برای کسانیست که می پنداشتند آخرین نفس‌ها را می‌کشند.
 
امروز قهرمانان وطن را به خانه ابدی بدرقه می‌کنیم؛ دل‌های ماتم‌زده‌مان و اشک‌هایی که بر گونه‌هایمان جاری است، نشان از قدردانی و سپاسگزاری از فداکاری و دلاورمردی‌شان است. امروز پیکر ۱۶ آتش‌نشان قهرمان که در حادثه تلخ فرو ریختن ساختمان پلاسکو، دلاورمردانه به شهادت رسیدند را با شکوهی هر چه تمام‌تر تشییع می‌کنیم.

 

مراسم تشییع ۱۶ شهید آتش‌نشان آغاز شد

 

ماموران پلیس راهور از شهروندان در خواست دارند با توجه به تسهیلات مترو و شرکت اتوبوس رانی، شرکت کنندگان در مراسم حتما با وسایل نقلیه عمومی برای حضور در بهشت زهرا (س) استفاده کنند. بر اساس همین اعلام، خودروهای پارک شده در حاشیه خیابان قنبرزاده و مطهری که توسط پلیس راهور جا به جا شده، به پارکینگ مصلی انتقال یافته است و صاحب خودروها می توانند برای اطلاع از مکان پارک و انتقال خودرو خود با ۱۱۰ تماس بگیرند.

با افزوده شدن جمعیت در فضاهای بیرونی شبستان، در حال حاضر جمعیت در خیابان‌های اطراف مصلای تهران در حال افزایش است به طوری که حضور گسترده مردم در مراسم تشییع شهدای آتش‌نشان موجب تاخیر و اختلال در حرکت خودروها، اتوبوس‌ها و برخی ایستگاه‌های متروی تهران شده است.مهدی چمران رئیس، اعضای هیات رئیسه و اعضای شورای شهر تهران در مراسم تشییع شهدای آتش نشان حاضر هستند.حضور وزیر راه و شهرسازی، اعضای شورای نگهبان و جمعی از شخصیت های سیاسی در مراسم حاضر هستند.پرویز فتاح رئیس کمیته امداد، محمدرضا عارف نماینده مجلس شورای اسلامی در مراسم تشییع شهدای آتش نشان حاضر شدند.

آیت الله گلپایگانی رییس دفتر مقام معظم رهبری، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه، جانشین فرمانده کل ارتش و جمعی از فرماندهان نیروهای نظامی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مراسم حاضر شدند.پیام رهبر معظم انقلاب در تجلیل از فداکاری شهدای آتش نشان قرائت شد.شهروندان قدرشناس تهرانی با در دست داشتن پلاکاردهایی با عکس شهدای آتش نشان بر ادامه راه آنان تاکید کردند.

صحن داخلی مصلای تهران از جمعیت پر شده است و بخشی از مردم در فضای شبستان بیرون مستقر شده اند. با این حال لحظه به لحظه بر جمعیت شهروندان اضافه می شود.معاون اول رییس جمهور، دادستان کل کشور، وزیر کشور، وزیر دادگستری و جمعی از شخصیت های سیاسی در مراسم تشییع پیکر شهدای آتش نشان حاضر شدند.با قرائت آیاتی چند از قرآن کریم توسط استاد قصری زاده مراسم تشییع آتشنشانان رسماً آغاز شد.علی رغم وجود اختلال در خطوط مترو و توقف نکردن قطارها در ایستگاه دروازه دولت، شهروندان تهرانی از ساعت ۷ صبح به مصلی تهران آمده و شبستان اصلی مصلی تقریباً پر است.در فضای شبستان نوحه‌خوانی طنین‌انداز شده و همچنان شاهد ورود خیل شهروندان تهرانی است.در حال حاضر یکی از مداحان در حال مرثیه سرایی است.

در پشت سن اصلی، تصاویری از حادثه آتش‌سوزی پلاسکو و شهدای آتش‌نشان در حال پخش است.آیت الله امامی کاشانی، نماز شهدای آتش نشان را می خوانند.سفیر سوریه در ایران از شرکت کنندگان مراسم تشییع پیکر آتش‌نشانان است.مردم با در دست داشتن گلایل های سفید در محل مراسم تشییع حاضر شده اند.مردم حاضر در مراسم با شنیدن نام هر یک از شهدای آتش نشان، ندای الله اکبر سر می دهند.شهردار تهران در مراسم تشییع شهدای آتش نشان حضور یافت.خانواده شهدای آتش نشان نیز در مراسم حضور دارند.مراسم تشییع شهدای آتش نشان دقایقی پیش با حضور مسئولان لشکری و کشوری و خیل گسترده شهروندان تهرانی آغاز شد.

 

مراسم تشییع پیکر آتش‌نشانان شهید لحظاتی دیگر در مصلی امام خمینی(ره) آغاز می‌شود.ترافیک سنگین در خیابان‌های بهشتی، شریعتی و مطهری. پلیس راهور تهران از شهروندان خواست حتی‌الامکان از تردد در خیابان‌های بهشتی و مطهری خودداری کنند.

پیکرهای پاک شهدای آتش نشان پس از تشییع، به قطعه ۵۰ بهشت زهرا منتقل می‌شود.تجمع مردم برای حضور در مراسم  تشییع، حرکت خودروی حامل ابدان مطهر شهدای آتش نشان را با کندی رو به رو کرده است.پیکرهای مطهر شهدای آتش نشان بر روی خودروی مخصوص قرار گرفت تا از مسیر خیابان مفتح تا خیابان شهید مطهری به سمت میدان هفت تیر تشییع شود.

براساس گزارش‌های دریافتی، در حال حاضر ترافیک در خیابان ولی عصر و میدان هفت تیر سنگین است. همچنین در اتوبان رسالت و اتوبان حکیم هم حجم تردد بالاست و ماموران پلیس راهور برای سهولت تردد شهروندان در محل گره های ترافیکی حضور دارند.پیکر شهدای آتش‌نشان در طول مسیر از خیابان مفتح به سمت میدان هفت تیر و سپس بهشت زهرا (س) تشییع می شود.جمعیت حاضر در مصلی، پیکر شهدا را با شعار یا حسین تا خیابان مفتح تشییع می کنند.با پایان نماز، پیکر شهدای آتش نشان در مصلای تهران روی دوش شهروندان تشییع شد تا برای انجام مراسم خاکسپاری به بهشت زهرا (س) منتقل شوند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :