موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد

a/115307 :کد

۶ محرک اقتصادی برای توسعه اقتصادی

وحید سلوکی

  دوشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۵ — ۰۷:۳۵
تعداد بازدید : ۴۵۶   
 تحلیل ایران -۶ محرک اقتصادی برای توسعه اقتصادی

متاسفانه بسیاری از فرصت های مالیاتی در اقتصاد کشور تعریف نشده است و این درحالی است که در بسیاری از کشورها مبنای هزینه دولت از محل مالیات هاست،اما این مقدار برای دولت به حداقل رسیده است.


دربسیاری از کشورها میزان مالیات بیش از  20درصد تولید ناخالص داخلی می باشد و این درحالی است که درکشور ما حدود 8الی10 درصد می باشد.در بسیاری از بخش ها مالیات جمع آوری نمی شودو یا مالیات پرداخت نمی شود،هرچند که دولت یازدهم اقدامات موثری را در این جهت انجام داده است.

 

در خصوص مشکلات مالیاتی می توان گفت که از موثرترین راه ها افزایش فرهنگ مالیاتی در جامعه و ازطرف دیگر ایجادساختار سازمانی مدون با مدیریت منابع انسانی و نیز پیش بینی تعدیل های لازم باتوجه  به تحولات اقتصادی می باشد.


دومین عاملی که می تواند در بهبود اقتصاد کشور تاثیرگذار باشد اصلاح نظام گمرکی می باشد، چراکه علی رغم تلاش فراوان ماموران گمرک بازخورد بالایی به دست نمی آید، لذا گمرک ها می بایست با یکدیگر هماهنگ و مرتبط باشند تا از کارایی بالاتری برخوردار باشند که این کار نیاز به اصلاح قانون دارد و سازوکار آن باید تعریف شود.درمجموع از مهم ترین مشکلات گمرکی می توان به تعداد و پراکندگی واحدهای گمرکی،پیچیدگی قوانین و مقررات گمرکی، قاچاق کالا را نام برد.


سومین عامل محرک اقتصادی را می توان نظام بانکی دانست.از مشکلات نظام اقتصادی کشور نظام بانکی می باشد و اساسا اشکال آن است که قانون عملیات بانکی ما ساختار تعریف شده ای ندارد و به همین دلیل ،این سیستم بانکی قادرنیست فعالان اقتصادی را ارزشیابی نموده و به این خاطر فعالیت جاری بانک ها صدبرابر شده و بانک ها نمی توانند منابع را در جهت اهداف اقتصادی هدایت نمایند.


از مشکلات دیگر نظام بانکی کشور، بالابودن نرخ سود تسهیلات و عدم توجه به بخش های تولیدی درسرمایه گذاری ها می باشد.از این رو نظام بانکی نیازمند ضوابط دقیق، پیچیده، همراه با اطلاعات دقیق و طراحی زیرساختها و پیاده شدن دقیق آن از سوی دولت می باشد.باپایین آوردن نرخ سود بانکی و البته نظارت بر آن و جداسازی این نرخ در سپرده های ارزان و گران قیمت بانک ها وجلوگیری از فسادمالی واخلاقی درشبکه بانکی می توان مشکلات عمده بانکی را بهبود بخشید.نقش افزایش شفافیت و نظارت در نظام بانکی  و تنظیم ساختار دارایی ها و بدهی ها و نیز مدیریت ریسک در سیستم بانکی و توسعه سنت پسندیده قرض الحسنه در سیستم بانکداری اهمیت از بالایی برخوردار می باشد.


چهارمین شاخص در توسعه یافتگی، میزان بهره وری در اقتصاد می باشد. بسیاری از کشورهای توسعه یافته ،بیشترین رشد اقتصادی را از محل افزایش بهره وری به دست آورده اند. به طور مثال افزایش بهره وری، نتیجه اجرای صحیح طرح اصلاح یارانه هاست . در فهرست مشکلات نظام بهره وری می توان از فقدان تقاضای موثر و مشوق های اساسی برای بهره وری،فقدان فضای رقابت موثر درعرصه کسب وکار،اقتصاد مبتنی بر نفت، فقدان ارزیابی موثر عملکرد دستگاه های اجرایی برمبنای عملکردشاخص های بهره وری.


نظام توزیع: ناکار آمدی شبکه توزیع سبب ایجاد فاصله زیادی بین تولیدکننده و مصرف کننده شده است. لذا به منظور اصلاح نظام توزیع، شناسایی ساختار توزیع ، شناسایی مراکز تولیدی از اهمیت زیادی برخوردار است. چگونگی توزیع کالا و خدمات از دیگر مشکلات اقتصادی کشور است. باید نظارت و نظام توزیع به گونه ای باشدکه قیمت ها متفاوت نباشند. بالابودن هزینه توزیع کالا،عدم وجود اطلاعات کافی از آمارتوضیع و. .  از مشکلات نظام توضیع کالا و خدمات می باشد.اصلاح نظام ارزش گذاری پول ملی به عنوان ششمین عامل می تواند در اقتصاد اثرگذار باشد. تغییر ارزش پول،بر کالا اثر مستقیم دارد. اینکه آیا ارز وارد شود یا خارج شود، ارزش پول ملی را تعیین می کند.قیمت ارز باید در اقتصاد مدیریت شود و این نیاز به بازتولید دارد.


ار سویی دیگر بازار  ارز اقتصاد ایران با دو آسیب جدی مواجه است :


1_سلطه نفت در بازار ارز: همواره سهم غالب درآمدهای ارزی کشور ناشی از صدور نفت بوده که متعلق به دولت است  و این سبب افزایش درجه تمرکز در بازار ارز می گرذ.


2_وابستگی سیاست ارزی به سیاست مالی: همواره سهم درآمدهای دولت از محل نفت تامین می گرددکه باتوجه به نرخ ارز که از دلار به ریال تبدیل می شود، بنابراین تعیین نرخ ارز (سیاست های ارزی) تحت تاثیر بودجه دولت است.

                               

  وحید سلوکی
  کارشناس سیاسی و تحلیلگر مسایل منطقه‌ای غرب آسیا
  آدرس ایمیل : vahidsolouki@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :