موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/115428 :کد

دولت اوباما

مقامات ارشد دولت اوباما به اقدامات دونالدترامپ واکنش نشان دادند

  ﺳﻪشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۲:۲۱
تعداد بازدید : ۲۹۷   
 تحلیل ایران -مقامات ارشد دولت اوباما به اقدامات دونالدترامپ واکنش نشان دادند

شبکه تلویزیونی'سی ان ان' گزارش داد درحالیکه تنها ۱۱ روز از ریاست جمهوری دونالد ترامپ می گذرد، عملکرد وی طی این مدت موجب واکنش از سوی مقامات ارشد دولت اوباما شده است.

به گزارش تحلیل ایران، این شبکه روز سه شنبه افزود: فرمان ممنوعیت مهاجرتی رئیس جمهوری آمریکا و برکناری 'سالی ییتس' وزیر موقت دادگستری آمریکا هم اکنون شوکی برجامعه آمریکا و در سطح بین الملل داشته است.


این شبکه خبری به پیام توییت 'سوزان رایس' مشاور سابق امنیت ملی آمریکا در دولت باراک اوباما اشاره کرد.


سوزان رایس که از اول ژانویه 2013 تا بیستم ژانویه 2017میلادی به عنوان بیست و چهارمین مشاور امنیت ملی آمریکا در این مسند قرارداشت در حساب توییت خود و در واکنش به فرمان ضد مهاجرتی رئیس جمهوری جدیدآمریکا نوشت: این دیوانگی است! هزاران انسان بی گناه که می توانستند ملت ما را غنی کنند، اکنون (اجازه داده شد)تا درکمپ ها و مناطق جنگی در سراسر جهان ضایع شده و از بین بروند.


درهمین حال 'دیوید اکسلرد' (David Axelrod) مشاورارشد سابق باراک اوباما روز سه شنبه در مصاحبه با سی ان ان به اقدامات 10 روزه ترامپ واکنش نشان داد.


اکسلرد با اشاره به بیانیه ای که ازسوی سخنگوی باراک اوباما روز گذشته (دوشنبه) صادر شد، گفت : باراک اوباما دراین بیانیه اشاره ای و نامی از ترامپ نبرده است.


مشاور ارشد سابق باراک اوباما درباره این بیانیه در باره حمایت رئیس جمهوری پیشین آمریکا از اعتراض های مردمی علیه فرمان ضد مهاجرتی رئیس جمهوری جدید آمریکا، به سی ان ان گفت: وی (اوباما) با ماهیت آنچه که ترامپ انجام می دهد مخالف است.


شبکه تلویزیونی سی ان ان در ادامه گزارش داد: باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا به فرمان اجرایی ممنوعیت ورود به خاک آمریکا در بیانیه ای که توسط سخنگوی وی اعلام شد، پاسخ داد.


این بیانیه توسط 'کوین لوییس' (Kevin Lewis)سخنگوی باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا در مورخ 30 ژانویه (برابر با 11بهمن ماه) در پاسخ به فرمان مهاجرتی ترامپ صادر شد .


دراین بیانیه آمده است: مسئولیت صیانت از دمکراسی تنها مختص به ایام انتخابات نبوده و مسئولیتی دائمی است، شهروندان از حق قانونی خود به هرنحوی برای آنکه صدای آنها توسط دولت برگزیده شنیده شود، استفاده می کنند و این دقیقا همان چیزی است که انتظار داریم زمانی که ارزش های آمریکایی به مخاطره افتاده است، شاهد آن باشیم.


بنابراین گزارش این بیانیه می افزاید:درقیاس تصمیمات سیاست خارجی رئیس جمهوری باراک اوباما، که پیش از این شنیده ایم، رئیس جمهوری اساسا مخالف مفهوم اعمال تبعیض آمیز علیه افراد به دلیل باورهایی که دارند، است.


 شبکه خبری سی ان ان روزگذشته (دوشنبه)گزارش داد: کاخ سفید با صدور بیانیه به دفاع از فرمان ضد مهاجرتی رئیس جمهوری جدید آمریکا پرداخت و آن راهمانند سیاست های خارجی اوباما دانسته که باراک اوباما نیز در سال 2011 میلادی به مدت شش ماه صدور روادید مهاجرتی برای اتباع عراق را منع کرد.


به موجب این فرمان اجرایی از ورود اتباع هفت کشور عمده مسلمان جهان به مدت 90 روز جلوگیری به عمل می آید و ورود پناهجویان به خاک آمریکا را به مدت 120 روز منع می کند.


درپی اجرای فرمان ضد مهاجرتی رئیس جهموری جدید آمریکا که اعتراضات زیادی به همراه داشت، سالی ییتس وزیر موقت دادگستری آمریکا با اجرای این فرمان مخالفت کرد و ازسوی دونالدترامپ بلافاصله کنار گذاشته شد.


ایرنا نوشت: در بیانیه سخنگوی کاخ سفید از سالی ییتس به عنوان «خائن به وزارت دادگستری» یاد شده است. هم اکنون «دانا بوئنته» کفیل دادستانی کل به عنوان وی سرپرستی موقت وزارت دادگستری آمریکا را عهده دار شد .

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :