موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/115590 :کد

نگرانی عراق از سیاست های جنگ طلبانه امریکا

تحلیل ایران

  چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ — ۰۲:۰۲
تعداد بازدید : ۵۲۱   
 تحلیل ایران -نگرانی عراق از سیاست های جنگ طلبانه امریکا

اظهارات ترامپ در خصوص تصاحب چاه های نفت عراق آن هم پس از تهاجم نظامی سال ۲۰۰۳، می تواند به عنوان یک جنایت جنگی تلقی شود.

تیلور لینک نوشت : دونالد ترامپ در نخستین روزهای ریاست جمهوری خود، از آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سی.آی.ای) بازدید و در جمع کارکنان این سازمان در منطقه «لانگلی» ایالت ویرجینیا سخنرانی کرد. اما ظاهراً کارکنان این نهاد اطلاعاتی تنها مخاطبان اظهارات غیرمعمول و ناگهانی رئیس جمهور جدید آمریکا در خصوص کشور عراق و منابع نفتی آن نبودند و صحبت های وی به گوش سربازان ارتش عراق و نیروهای شبه نظامی این کشور که در حال نبرد با داعش هستند نیز رسیده است.


رئیس جمهور آمریکا در بخشی از سخنرانی خود در مقر سازمان سیا گفت در صورتی که آمریکا میادین نفت عراق را تصرف کرده بود، داعش هیچ گاه به وجود نمی آمد. وی در این باره عنوان کرد: «اگر ما آن نفت را بر می داشتیم، احتمالاً داعش به وجود نمی آمد، چون ذخائر نفتی عراق اولین و مهم ترین منبع درآمد داعش است؛ بنابراین ما بایستی آن نفت را نگاه می داشتیم. اما ممکن است شانس دیگری داشته باشیم».


صحبت های ترامپ، مردم عراق را در شوک فرو برده است و بسیاری از شهروندان این کشور نگرانند که اظهارات وی خبر از تهاجم نظامی دیگری به عراق بدهد. یکی از مقامات امنیتی عراق در خصوص سخنان اخیر ترامپ می گوید: «ما تسلیحات و مهمات باقی مانده پس از خروج نظامیان آمریکایی از عراق را برای مبارزه با داعش نگه داشتیم، اما زمانی که داعش نابود شود این تسلیحات را برای مقابله با آمریکایی ها همچنان حفظ خواهیم کرد».


بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که اظهارات ترامپ در قبال عراق می تواند روابط واشنگتن با یکی از بازیگران کلیدی در جنگ علیه داعش را از بین ببرد. یکی از مبارزان شبه نظامی عراق در این باره می گوید: «ترامپ نمی تواند چنین کاری کند، او راه به جایی نخواهد برد. اگر آمریکایی ها برای تصاحب چاه های نفت ما به عراق بیایند، بدون شک در مقابل آنها خواهیم ایستاد». یکی از عکاسان نیروهای مسلح عراقی نیز می گوید: «ترامپ از هیچ طریقی نمی تواند چاه های نفت ما را تصاحب کند، مگر آن که حمله نظامی جدیدی را راه بیندازد که بدون شک این حمله نیز موجب بروز جنگ جهانی جدیدی خواهد شد».


«چارلز کراتمر»، مقاله نویس روزنامه «واشنگتن پست» در گفت وگویی با «برت بایر»، مجری شبکه فاکس نیوز نسبت به اظهارات نسنجیده ترامپ واکنش شدیدی از خود نشان داد و عنوان کرد که اظهارات ترامپ در خصوص تصاحب چاه های نفت عراق آن هم پس از تهاجم نظامی سال 2003، می تواند به عنوان یک جنایت جنگی تلقی شود. وی در ادامه اظهارات خود افزود: «موضوع اصلی این است که وقتی شما به عنوان رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا انتخاب می شوید، تک تک کلماتتان اهمیت بسیار زیادی پیدا می کنند. شما می توانید تنها با گفتن یک جمله ساده کاری کنید که دلار ارزش خود را از دست بدهد. حتی بررسی و سبک و سنگین کردن موضوع تصاحب چاه های نفت عراق خود به مثابه جنایت جنگی است.»

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :