موضوعات ‌مرتبط: سیاسی مجلس

a/115598 :کد

قالیباف در صحن علنی مجلس:

آتش نشانی در حادثه پلاسکو مشکل تجهیزات نداشت

  چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۵:۲۰
تعداد بازدید : ۲۲۵   
 تحلیل ایران -آتش نشانی در حادثه پلاسکو مشکل تجهیزات نداشت

سازمان آتش نشانی در بحث اجرای عملیات امداد و نجات حادثه پلاسکو، هیچگونه مشکلی به لحاظ تجهیزات و امکانات نداشت.

به گزارش تحلیل ایران،‌   محمدباقر قالیباف در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی افزود: تجهیزات سازمان آتش نشانی شهرداری تهران برای مهار آتش سوزی یک یا دو ساختمان کافی است، اما اگر این حادثه به زلزله تبدیل شود یا تعداد ساختمان ها به پنج عدد برسد به طور قطع تجهیزات ما پاسخگوی نیاز نیست.


وی با اشاره به برخی صحبت ها مبنی بر اینکه در عملیات امدادی حادثه پلاسکو باید از بالگرد استفاده می شد افزود: بالگرد در اختیار سازمان های امداد و نجات است، در حادثه پلاسکو امکان استفاده از بالگرد نبود هرچند که نیازی هم به استفاده از بالگرد نداشتیم.


قالیباف تصریح کرد: در عملکرد میدانی و ورود به طبقه دهم ساختمان پلاسکو، براساس آمار و بررسی های انجام شده، آتش یکبار در این طبقه خاموش و دوباره شعله ور می شود.


شهردار تهران افزود: یکی از موضوعات مهم و قابل توجه در روند عملیات نیروهای سازمان آتش نشانی در حادثه پلاسکو این است که 32 دقیقه قبل از ریزش ساختمان، دستور تخلیه نیروهای امدادی صادر می شود.


وی گفت: مدیریت عملیات امداد و اطفای حریق ساختمان پلاسکو، با توجه به بررسی دقیق و تجربه ای که داشته به موقع امکان ریزش ساختمان را تشخیص و دستور خروج نیروها را 32 دقیقه قبل از ریزش ساختمان پلاسکو صادر می کند.


به گفته شهردار تهران، بیش از 100 نفر از نیروهای آتش نشان برای اطفا حریق در داخل ساختمان پلاسکو حضور داشتند که اقدام و دستور به موقع مدیریت عملیات برای تخلیه ساختمان، قابل تقدیر و توجه است.

* حضور به موقع نیروهای آتش نشان در محل حادثه
شهردار تهران در ادامه با اشاره به اینکه نیروهای آتش نشان در کمتر از 2.5 دقیقه پس از اعلام وقوع حادثه محل ساختمان پلاسکو حاضر شدند خاطرنشان کرد: نیروهای امدادی(آتش نشان) ابتدا مردمی را که در داخل ساختمان حضور داشتند، از محل تخلیه کردند.


وی اظهار کرد: زمانی که بخشی از ساختمان پلاسکو فروریخت، تعدادی از نیروهای آتش نشان حاضر در طبقات ساختمان، به دلیل نبود پله فرار از طریق اسکلت نمای ساختمان خارج می شوند.


قالیباف با اشاره به اینکه کار آواربرداری ساختمان پلاسکو با همه استانداردهای موجود همخوانی دارد، به مقایسه حادثه پلاسکو با حادثه 11 سپتامبر پرداخت و گفت: در حادثه 11 سپتامبر بخش عملیاتی در فاز نخست 90 روز و کار آوار برداری نیز هشت ماه طول کشید.


وی تأکید کرد: کار آواربرداری ساختمان پلاسکو در مدت 9 روز انجام شد، در حالیکه زمان اتمام کار را 10 روزه پیش بینی کرده بودیم.


شهردار تهران افزود: یک سازه متصل تمامی ساختمان پلاسکو را فراگرفته بود که کار جداسازی این سازه و تخلیه نخاله های آن به خوبی انجام شد.


وی با اشاره به اینکه تمامی موضوعات ساختمان پلاسکو و پاساژ علاءالدین را شخصا پیگیری می کردم تأکید کرد: درخصوص ساختمان پلاسکو اقدامات پیشگیرانه و آموزشی برای کسبه انجام شده بود که پس از دو بار لغو جلسات آموزشی، در نهایت این جلسه با حضور 17 نفر برگزار شد.


قالیباف با اشاره به اینکه رفع خطر در اماکن عمومی زمانی بالفعل و زمانی بالقوه است اظهار کرد: رفع خطر توسط شهرداری تهران در موضوعاتی است که خطر آنها بالفعل است که در این زمینه نیز در بیشتر موارد مالک شخص حقیقی است و برای انجام اقدامات پیشگیرانه نیازمند حکم قضایی هستیم.


وی خاطرنشان کرد: براساس مصوبه سال 93 هیات دولت و طبق مواد قانونی 96، 101 و 105 مصوبه مجلس شورای اسلامی، نظام صنفی و وزارت کار در این زمینه مسئول هستند و وزارت کار به عنوان بازرس و دادگستری به عنوان ضابط قضایی تعیین شده است.


شهردار تهران گفت: براساس ماده سه، چهار و پنج مصوبه سال 93 هیات دولت، سازمان آتش نشانی شهرداری


به عنوان همکار بازرس و مجموعه وزارت کار تعیین شده و وزارت کار می تواند از دادسرا یا دادگاه حکم توقیف درخواست کند که در این شرایط رفع توقیف بعد از گزارش بازرسی انجام خواهد شد.


وی گفت: درست است که براساس بند 14 و تبصره های ماده 55 قانون شهرداری ها، شهرداری موظف به اجرای اقداماتی برای پیشگیری از حریق و سیل است اما 7 اردیبهشت سال 93 در جلسه شورای اسلامی شهر تهران اعلام کردم که قوانین و مقررات وجود دارد اما به درستی اجرا نمی شود و مسئولیت ها درهم است.


قالیباف افزود: در همین راستا بیش از 500 کیلومتر تونل و کانال برای آب های سطحی در سطح شهر تهران زده شد که امروز مشاهده می کنیم نقاط آبگیر با بارش باران و برف کاهش قابل توجهی یافته است.


به گفته وی، شهرداری تهران درخصوص ساختمان پلاسکو مسئولیت های اجتماعی داشته و آنها را پیگیری کرده است.


شهردار تهران با اشاره به موضوع پاساژ علاءالدین نیز گفت: زمانی که برای پیگیری مشکلات پاساژ علاءالدین مراجعه کردیم هم به مشکل تجهیزات آتش نشانی و هم مسائل سازه ای توجه شد و در نهایت زمانی که براساس حکم ماده 100 برای پلمب مجتمع مراجعه کردیم، اجازه پلمب ساختمان به ما داده نشد.


وی تصریح کرد: در نهایت پس از چند بار شکایت مالک به دادگاه و اعتراض به حکم رای به نفع شهرداری تهران صادر شد و امروز پس از طی مسیر طولانی و در حالی که بیش از 2.5 سال از ماجرا می گذرد مسائل امنیتی موضوع این پاساژ به تعویق افتاده و قادر نیستیم کار را به اتمام برسانیم.
قالیباف گفت: اینها واقعیت های تلخی است که در حوزه کارهای اداری کشور وجود دارد و مشکل ساز نیز شده و می شود.


وی با اشاره به اینکه از منظر مدیریت بحران حوادثی که اتفاق می افتد یا عامل انسانی در آن دخیل است یا اشکالات ساختاری در آنها وجود دارد گفت: متأسفانه نبود یک نگاه سیستمی و فرایند محور به مقوله حادثه و پیشگیری یک چالش جدی و اساسی در حوزه ساختاری است.


شهردار تهران اظهار کرد: این چالش از مرحله قانون گذاری تا اجرا و نظارت شامل کهنگی قوانین، ابهام، مشخص نبودن ، تداخل و تنظیم نبودن مسئولیت ها و اختیارات وجود دارد.


وی افزود: به عنوان مثال سال 76 یک هواپیما در اصفهان در خارج از باند نشست و با وجود آنکه کسی در این حادثه صدمه ندید از ساعت 20:30 تا 6 صبح نتوانستیم به مسافران دسترسی پیدا کنیم؛ اگر در این حادثه مسافران مجروح شده بودند یا جانشان را از دست می دادند چه کسی پاسخگو بود.


قالیباف با اشاره به حوادث مشابه مانند حادثه قطار نیشابور در بهمن 82 و کشته و مفقود شدن 120 هموطن و همچنین حادثه سال 92 اتوبان قم و در آتش سوختن 120 شهروند گفت: با نگاهی به این حوادث می بینیم در فرایند ها و ساختار دچار اشکال هستیم البته نقطه قوت در حوادثی مانند زلزله بم و منجیل و انجام اقدامات به موقع و تشکیل سازمان مدیریت بحران نیز وجود دارد.


وی با بیان اینکه اگر روند تحلیلی بر حوادث داشته باشیم می بینیم که اشکالات موجود ساختاری است خاطر نشان کرد: تشکیل سازمان مدیریت بحران براساس قانون پنج ساله بوده و به دلیل پایان یافتن زمان آن، عملا از سال 92 سازمان مدیریت بحران بدون در نظر گرفتن موضوعات ساختاری مشکل قانونی دارد.


شهردار تهران تصریح کرد: برخی از بحران ها حادثه است اما برخی دیگر مانند آلودگی آب، خاک و هوا تبدیل به روند بحرانی شده و ادامه دار است.

 

در پایتخت به شهرداری واگذار شد، مهمترین سازماندهی ها در ابعاد مختلف از جمله ساخت مکان مدیریت بحران، امنیت کارگاه های کوچک، مقاوم سازی پل ها در برابر زلزله، ساخت 120 سوله بحران، برقراری ارتباطات و تجهیزات بی سیم خارج از شبکه موبایل، ارزیابی بیمارستان و گروه های دوام انجام شد.


قالیباف افزود: امروز در تمامی محله ها گروه های دوام وجود دارد که آموزش های آنها و برگزاری مانور به صورت منظم برگزار می شود.


وی اظهار کرد: زمانی که شهرداری تهران را تحویل گرفتم تعداد ایستگاه های آتش نشانی تهران 74 عدد بود که امروز این عدد به 127 ایستگاه رسیده است.


قالیباف تصریح کرد: تهران تنها شهری است که با وجود ترافیک سنگین، استانداردهای لازم در آن به دلیل گسترش خوب تجهیزات انجام می شود.


به گفته وی، تعداد ماشین های عملیاتی شهرداری تهران از 280 ماشین در سال 84 به 900 خودرو رسیده که سبدها و نردبان های33 و 54 متری آن حدود 4 سل قبل خریداری شده است
شهردار تهران با اشاره به مصوبه مجلس درخصوص احیای سالانه 10 درصد از بافت های فرسوده گفت: تا کنون نسبت به احیای 34 درصد از بافت فرسوده شهر تهران اقدام شده که این حجم کار در کشور بی نظیر است ، در حالی که متوسط احیای بافت فرسوده در کشور 7 درصد است.

 


عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، محمدباقر قالیباف شهردار تهران و علی فاضلی رئیس اتاق اصناف ایران امروز با حضور در مجلس شورای اسلامی، گزارشی از حادثه پلاسکو و عملیات امداد و نجات حادثه را به نمایندگان مردم ارائه کردند.


ساختمان پلاسکو واقع در خیابان جمهوری تقاطع خیابان فردوسی حدود ساعت 8 صبح روز پنجشنبه(30 دی) دچار حریق شد و پس از حدود سه ساعت عملیات اطفا حریق، ساختمان به یکباره فروریخت.


پس از 9 روز تلاش امدادگران، پیکر 15 شهید آتش نشان از زیر آوار ساختمان خارج شد که با احتساب شهادت یک آتش نشان در بیمارستان شهید مطهری، 16 آتش نشان در حادثه پلاسکو به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.


همچنین در این حادثه 4 شهروند(کسبه و مالکان مجتمع تجاری پلاسکو) جان خود را از دست دادند.


ایرنا نوشت: آیین بدرقه، تشییع و خاکسپاری 16 آتش نشان شهید حادثه ساختمان پلاسکو، روز دوشنبه(11 بهمن) با حضور گسترده و باشکوه اقشار مختلف مردم و مسئولان در مصلای امام خمینی(ره) تهران برگزار و پیکرهای شهدا در قطعه 50 بهشت زهرا(س) بخاک سپرده شد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :