موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/115641 :کد

رسانه آمریکایی؛

روابط ایران_عربستان در گروی انتخابات آینده ایران

  چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ — ۲۳:۵۴
تعداد بازدید : ۲۳۵   
 تحلیل ایران -روابط ایران_عربستان در گروی انتخابات آینده ایران

رسانه آمریکایی در تحلیلی پیرامون روابط ایران و عربستان نوشت: هرچند خاورمیانه منطقه‌ای نیست که دولت‌ها در آن به آسانی تاریخ را فراموش کنند اما استقبال گرم تهران از وزیرخارجه کویت می‌تواند توجیه خوشبینانه‌ای توام بااحتیاط باشد.

به گزارش تحلیل ایران، فارس نوشت: وبگاه آمریکایی «لوبلاگ» در مطلبی با اشاره به سفر هفته گذشته «شیخ صباح الخالد» وزیر خارجه کویت به ایران برای دیدار با «حسن روحانی» رییس جمهور و وزیر خارجه ایران نوشت: این سفر برای کاستن از تنش بین ایران و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس بود.


البته چند روز بعداز این دیدار روزنامه کویتی «الرای» گزارش داد که مقام‌های ایرانی به اطلاع وزیر خارجه کویت رسانده‌اند از تنش زدایی با کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس حمایت می‌کنند.لوبلاگ نوشت: با توجه به روابط رو به وخامت نهاده ایران و عربستان در سال‌های اخیر و بی‌ثباتی جغرافیای سیاسی غرب آسیا چشم انداز آشتی بین تهران و ریاض در کوتاه مدت ساده انگاری است. خاورمیانه منطقه‌ای نیست که دولت‌ها و جوامعش به آسانی تاریخ را فراموش کنند. بعد از نزدیک به چهاردهه از روابط   مشکل‌دار بین ایران و عربستان حال غلبه بر این‌ها برای هر دو مشکل است.


*حمایت ریاض از صدام

به باور نویسنده، رابطه ایران با عوامل غیردولتی منطقه  هنوز تعریف‌کننده روابط تهران و ریاض است. البته همه کشورهای عضو شورای همکاری‌ خلیج فارس غیر از عمان، در برهه جنگ ایران _ عراق حامی «صدام حسین» رییس جمهور وقت عراق بودند و بعد از سه دهه از جنگ این دو کشور، بازماندگان نیروهای ایرانی بخاطر حملات شیمایی عراق نابینا شده و مشکلات تنفسی دارند. کشورهای عضو پیمان همکاری‌ خلیج فارس نیز ایران را عامل صدور انقلاب برای سرنگونی شیخ نشین‌های عرب بر می‌شمارند.ایران نیز امروزه از حکومت‌های عراق، سوریه، حزب الله لبنان و حوثی‌های یمن حمایت‌های نظامی، دیپلماتیک  یا حمایت‌های مالی می‌کند و البته سران ایران نیز آن‌را دفاع از خود برابر «تکفیری‌های منطقه» می‌دانند.


*منافع مشترک تهران _ریاض

از دیدگاه نویسنده، ایران و عربستان البته یک منفعت مشترک که همانا مغلوب کردن داعش است، دارند و مقام‌های دو طرف باید بپذیرند که حصول راه حل سیاسی برای خاتمه دادن به بحران‌هایی چون سوریه  لازمه‌اش پیروزی بر داعش است و این امر نیز مستلزم رویکردهای جدید در دو طرف است.در ادامه این مطلب با اشاره به واکنش ایرانی‌ها به سفر وزیر خارجه کویت آمده است: اگرچه واکنش ایران به ژست دیپلماتیک کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس معین نیست، اما زمان این سفر به تهران مهم بود. شیخ نشین‌های عرب منطقه که دهه‌ها متکی بر آمریکا به عنوان یک ضمانت دهنده دفاعی بوده‌اند، درباره آینده روابط واشنگتن با حضور «دونالد ترامپ» در کاخ سفید با خود نگرانند.


*نقش میانه‌روهای ایران

به نوشته لوبلاگ، انتخابات آینده ایران در اذهان مقام‌های عرب منطقه این سئوال را ایجاد کرده که باخت روحانی در این عرصه چه مفهومی در روابط ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس دارد؟ روحانی و ظریف (وزیر خارجه) مدافع روابط گرم با این کشورها هستند در صورتی که برخی بر این باورند که جمهوری اسلامی باید به عرض اندام خود ادامه داده و از ضعف عربستان حداکثر بهره برداری را بنماید. بنابراین، اگر ریاض به درستی خواهان ارائه یک حسن نیت به طرف ایرانی است، می‌داند که پنجره این فرصت در چند ماه بعدی می‌تواند بسته ‌شود.


*خوشبینی توام با احتیاط

از دیدگاه نویسنده، مشاهده روابط بهبود یافته بین تهران ریاض بدون صدور قطعنامه‌های سیاسی در حل بحران منطقه که به مقام‌های دو طرف این امکان را بدهد با هزینه دیگران به گسترش یا تحکیم نفوذ خود در جهان عرب بپردازند، بعید است. سعودی‌ها نیز نمی‌توانند این توقع را از ایران داشته باشند تا از منافع خود در منطقه دست بکشد.در خاتمه این مطلب با اشاره به موارد خوشبینانه و بدبینانه در مسیر بهبود روابط تهران _ ریاض آمده است: واقعیت این است که وزیر خارجه کویت این سفر نادر به تهران را از جانب کشورهای خلیج فارس انجام داد و با توجه به استقبال گرم تهران این امر می‌تواند توجیه خوشبینانه‌ای توام با احتیاط باشد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :