موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی فرهنگی-مذهبی

a/115690 :کد

آیت‌الله مکارم شیرازی

مبارزه با داعش علاوه بر کار نظامی نیاز به اقدام فرهنگی دارد

  پنجشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۱:۳۲
تعداد بازدید : ۲۷۱   
 تحلیل ایران -مبارزه با داعش علاوه بر کار نظامی نیاز به اقدام فرهنگی دارد

آیت‌الله مکارم شیرازی در پیامی با اشاره به اینکه داعش و تکفیری‌ها بزرگترین مشکل جهان اسلام هستند، گفت: مبارزه با اینها علاوه بر کار نظامی و سیاسی نیاز به اقدام فرهنگی دارد.

به گزارش تحلیل ایران ، آیت‌الله مکارم شیرازی با صدور پیامی به همایش «همگرایی علمای اسلام در برابر خطرات تکفیر» اعلام کرد: قبل از هر چیز لازم می‎دانم تشکیل این همایش در استان خراسان جنوبی که برای همگرایی علمای اسلام در مسئله تکفیر تشکیل شده است را به همه شما تبریک عرض کنم و از کسانی که بنیان‎گذار این همایش‎ هستند تشکر کنم و بدانید شرکت در چنین همایشی عبادتی از عبادات مطلوب پروردگار است و ذخیره یوم ‎المعاد خواهد شد.

وی افزود: نکته اول اینکه اسلام در طول تاریخ با مشکلات زیادی همراه بوده ولی می‎توان گفت مشکل تکفیر که در عصر ما دامن گسترده از همه مشکلات بیشتر بوده است برای این که دو ضرر بزرگ برای دنیای اسلام دارد، یکی این است که مسلمانان را به جان هم انداخته، تکفیری‎ها می‎گویند غیر از کسانی که اعتقاد به وهابیت دارند بقیه مسلمانان اعم از سنی و شیعه، کافرند و غیر مسلمانان هم تکلیفشان معلوم است و وقتی هم که حکم به کفر کردند، اباحة الدم است و خون و مال و عرضشان مباح است و همه چیز به دنبال این.

آیت الله مکارم شیرازی همچنین بیان کرد: بنابراین، این خطر بزرگی است که مسلمانان را به جان هم می‎اندازد و الان می‎بینید که داعش و امثال داعش چه بلایی بر سر عراق و سوریه آورده است؟! اینها دست‌پروردگان تکفیری‎ها هستند و چه جنایاتی انجام می‎دهند.

وی ادامه داد: یک خطر دیگر این که نام اسلام را اینها در دنیا زشت می‎کنند و مردم دنیا نمی‏دانند که حساب اینها از من و شما جداست و خیال می‎کنند که اینها بخشی از اسلام هستند و الان این محدودیت‎هایی که برای مسلمانان در آمریکا و اروپا به وجود آمده است نتیجه این است که می‎گویند اینها مسلمانانند و باید از آنها ترسید و خطرناک هستند و آبروی اسلام را در دنیا می‎برند، البته ما و شما باید دست به دست هم بدهیم و بگوییم اینها از ما نیستند و اسلام دین محبت و دین برادری، دین هم‎زیستی مسالمت‎آمیز است.

آیت الله مکارم شیرازی عنوان کرد: نکته دیگر اینکه باید سرچشمه تکفیر را پیدا کنیم که کجاست؟ آیا آیین وهابیت و تعلیمات محمد بن عبدالوهاب نیست؟ آیا از بعضی از کشورهای عربی سرچشمه نگرفته است؟ سرچشمه را پیدا کنیم با اسناد و مدارک. ما کتابی نوشته ایم با عنوان «زادگاه تروریسم» که بیش از ۸۰ سند در آن است و نشان می‎دهد از کجا سرچشمه گرفته است، وقتی سرچشمه را پیدا کنیم آن وقت جلوگیری از آن، آسان است.

مهر نوشت : وی یادآور شد نکته دیگر این است که الان به وسیله پیکارهای نظامی دارند داعش را روز به روز محدودتر می‎کنند و موصل را ان‎شاءالله در آینده نزدیک خواهند گرفت و سوریه هم امن و امان می‎شود ولی بالاخره کار نظامی به تنهایی کافی نیست و کار فرهنگی لازم است و باید ریشه‎اش را سوزاند تا جوانان دوباره جذب داعش نشوند و سر از جای دیگر در بیاورند و این کار شما علماست که روشن کنید اسلام دین محبت و برادری و اخوت است و دین جنگ و خونریزی و برادرکشی و تکفیر نیست و تمام کسانی که به سوی قبله نماز می‎خوانند، قبله و پیغمبر و قرآن ما یکی است و دلیلی ندارد اختلافی باشد. بنابراین علاوه بر مبارزات نظامی و گفتگوهای سیاسی باید کار فرهنگی هم باشد که نتیجه بدهد و این بلای بزرگی که به دامان اسلام است که باید برطرف شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :