موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست تالاب

a/115710 :کد

بحران تالابها

۱۲ تالاب از ۱۴ تالاب استان فارس خشک شده است

  پنجشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۲:۳۱
تعداد بازدید : ۳۷۴   
 تحلیل ایران -۱۲ تالاب از ۱۴ تالاب استان فارس خشک شده است

رئیس سازمان محیط‌زیست گفت: بر اساس مطالعات انجام‌شده در کشورمان تالاب‌ها شرایط بحرانی دارند و هنوز تالاب‌هایی را داریم که متأسفانه به دلیل خشکسالی و تغییر اقلیم دچار خشکسالی هستند.

به گزارش تحلیل ایران معصومه ابتکار در مراسم روز جهانی تالاب‌ها در گفت‌وگو باخبرنگاران اظهار داشت: امروز روز جهانی تالاب‌ها است و به دلیل اهمیت تالاب‌های استان خوزستان مراسم این روز را در این استان برگزار کردیم.

وی افزود: با توجه به اهمیت این موضوع، دولت یازدهم توجه ویژه‌ای به مدیریت صحیح تالاب‌ها و فعالیت‌هایی که بالادست و اطراف آن صورت می‌گیرد و تأمین ردیف‌های اعتباری برای احیاء این تالاب‌ها دارد.

رئیس سازمان محیط‌زیست کشور بیان کرد: بر اساس مطالعات انجام‌شده در کشورمان تالاب‌ها شرایط بحرانی دارند و هنوز تالاب‌هایی را داریم که متأسفانه به دلیل خشکسالی و تغییر اقلیم دچار خشکسالی هستند.

ابتکار بابیان اینکه عمده این تالاب‌ها در استان فارس واقع‌شده است، اظهار کرد: استان فارس 14 تالاب دارد که 12 عدد از این تالاب‌ها خشک هستند.

وی اعلام کرد: تالاب‌های ارزشمندی در کشور داریم که نیازمند توجه ویژه هستند که خوشبختانه در دولت یازدهم این توجه صورت گرفته است.

رئیس سازمان محیط‌زیست کشور گفت: به دلیل ادامه شرایط خشک‌سالی و کاهش بارندگی به‌خصوص در فلات مرکزی برای بسیاری از تالاب‌ها شرایط سختی به وجود آمده است.

ابتکار افزود: امیدواریم با تداوم این برنامه‌ها و توجه بیشتر به ارزیابی زیست‌محیطی به ویژه در مورد سدها و انتقال آب بتوانیم تالاب‌های ایران را حفظ کنیم.

وی بابیان اینکه ارزیابی اقتصادی این است که یک تالاب 200 برابر یک زمین کشاورزی خدمات می‌دهد، اظهار داشت: پس توجیه اقتصادی دارد و حفظ تالاب بسیار باصرفه‌تر از خشک‌کردن آن و تبدیل آن به زمین کشاورزی است.

ایسنا نوشت : ابتکار گفت علاوه بر این، وقتی تالاب خشک می‌شود به کانون گردوغبار تبدیل می‌شود و با توجه به اهمیتی که دولت برای استان خوزستان و مشکلات آن قائل است باید از این موضوع جلوگیری کرد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :