موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/115736 :کد

نخست وزیر سابق ترکیه

بحران در خاورمیانه پیامدهای جهانی به همراه خواهد داشت

  پنجشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۷:۱۶
تعداد بازدید : ۱۷۲   
 تحلیل ایران -بحران در خاورمیانه پیامدهای جهانی به همراه خواهد داشت

نخست وزیر سابق ترکیه طی مقاله‌ای نوشت که ترامپ باید بداند که بحران در خاورمیانه پیامدهای جهانی به همراه خواهد داشت.

به گزارش تحلیل ایران ، "احمد داود اغلو" نخست وزیر سابق ترکیه طی مقاله‌ای در پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره به بررسی انتخاب "دونالد ترامپ" پرداخت.

وی در این مقاله نوشت: پس از دو جنگ فاجعه آمیز آمریکا در عراق و افغانستان و استراتژی بسیار بد در جنگ علیه تروریسم، انتخاب شدن اوباما امیدها و آغازی جدید به سوی بازیابی سیاست خارجی آمریکا و بازاندیشی درباره آن را ایجاد کرد. این موضوع مهم نقش بسزایی را در بازسازی روابط آمریکا در خاورمیانه و تمام جهان اسلام بوجود آورد.

سخنرانی‌های اوباما در ترکیه و مصر با استقبال گسترده‌ای مواجه شد. اوباما در سخنانش بر دموکراسی، حقوق بشر، تعدد گرایی و پیشرفت اقتصادی تاکید زیادی داشت این در حالی بود که دولت‌های پیش از اوباما بر حمایت از ساختارهای دیکتاتوری در منطقه اهمیت می‌دادند.

در سال 2009 و پس از آنکه اوباما به ریاست جمهوری رسید، 3 عامل سقف توقعات من را به عنوان وزیر امور خارجه ترکیه از اوباما بالا برد.

نخست آنکه انتخاب رئیس جمهور سیاهپوست در ذات خود خبر خوشحال کننده‌ای برای آمریکا و تمام جهان بوده است و این ایده را من در آوریل سال 2002 و در کنفرانسی در دانشگاه برینستون پیش از ظهور احتمالی اوباما به عنوان رئیس جمهور مطرح کردم.

انتخاب اوباما توسط مردم آمریکا در سال 2008 اقدامی همراستا با روح زمانه بوده و معتقدم که سیاست خارجی وی ارزش‌ها و خواسته‌های مرتبط با آن را منعکس می‌کند.

این خواسته‌ها محقق نگردید و سیاست خارجی آمریکا با شکست و ناامیدی و سرگشتگی همراه شد. اوباما همپیمانان خود را دور و دشمنانش را تشویق کرد. دفاع از دموکراسی و ترویج تعددگرایی و کرامت انسانی راکد گردید. اجازه دهید عادلانه رفتار کنیم. اوباما آغاز خوبی نداشت اما مسیر خود را در دوران ریاست جمهوری به پایان نرساند.

ترکیه بین سالهای 2007 تا پایان سال 2008 مذاکرات صلحی میان اسرائیل و سوریه بر پا کرد و این مذاکرات تا بدانجا جلو رفت که در پایان سال 2008 به این نتیجه رسیدیم که دو طرف در حال امضای توافق صلح هستند که حمله اسرائیل به غزه این روند را از مسیر خود خارج کرد.

در حالی که انتظار می‌رفت توافق صلحی به امضا برسد، اسرائیل جنگ را انتخاب کرد و به همین دلیل ما احساس کردیم که به ما خیانت گردید چون به ما درباره نیت خود برای انجام جنگ اطلاعی ندادند به خصوص که "ایهود باراک" نخست وزیر اسرائیل در آن زمان، چند روز پیش از آغاز جنگ، گفت‌وگوی طولانی با "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر ترکیه داشت. این انحراف در مسیر همزمان شد با انتخاب اوباما به عنوان رئیس جمهور آمریکا و چیزی که ما را در حیرت فرو برد این بود که دولت اوباما هیچ تلاشی برای از سرگرفته شدن مذاکرات صلح میان دمشق و تل‌آویو انجام نداد.

درس‌هایی برای دولت ترامپ

سیاست‌های کنونی نیازمند تحلیل دقیقی درباره آن چیزی که در جهان و به خصوص خاورمیانه روی می‌دهد، است. به خصوص که منطقه در شرایط خطرناکی به سر می‌برد و دولت جدید باید چندین عامل مهم را تحت نظر قرار دهد.

نخست عواملی که به انقلاب در کشورهای عربی منجر شد، همچنان موجود است و حتی این عوامل عمیق تر شده و اهمیت زیادتری یافته است. دو هفته پیش و در واشنگتن، پایتخت آمریکا انتقال مسالمت‌آمیز قدرت انجام گردید و هیچگونه تانکی در خیابان‌ها حضور نداشتند. مردم منطقه نیز شایسته شرایط مشابهی هستند.

دوم آنکه هر اندازه که کشورهای غربی با بازگشت استبداد به منطقه موافقت کنند به همان اندازه نیز دموکراسی در کشورهایشان با خطر مواجه می‌شود. تردیدی وجود ندارد که اروپا درک کرده که بین این قاره و خاورمیانه و شمال آفریقا چیزی به جز یک مرز دریایی وجود ندارد.

تسنیم نوشت : سوم آنکه ماهیت درگیر جهان امروز به معنای آن است که بحران در خاورمیانه تنها منطقه‌ای به شمار نمی‌آید بلکه جهانی بوده و پیامدهای طولانی به همراه خواهد داشت.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :