موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی سلامت

a/115741 :کد

نماینده سازمان ملل:

علت ریزگردهای ایران خارجی است

  پنجشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۸:۲۸
تعداد بازدید : ۴۲۹   
 تحلیل ایران -علت ریزگردهای ایران خارجی است

نماینده مقیم سازمان ملل در ایران گفت: حداقل ۸۵ تا ۹۵ درصد منابع ریزگردها از کشورهای همسایه و خارج از کشور ایران است و قطعا برای حل مسئله ریزگردها نیازمند همکاری بین‌المللی و منطقه‌ای هستیم.

به گزارش تحلیل ایران، گری لوئیس امروز در مراسم روز جهانی تالاب‌ها اظهار داشت: با چالش بسیار جدی آب در سرزمینی که اقلیم خشک یا نیمه خشک دارد، مواجه هستیم.

تسنیم نوشت:وی با بیان اینکه بیشتر مسائل زندگی مرتبط با موضوع آب است، افزود: امروز به دلیل پدیده  گرد و غبار در همایش تالاب‌ها جمع شدیم که با وجود چالش آب، مسئله گردو غبار روز به روز شدیدتر می‌شود.نماینده مقیم سازمان ملل در ایران با بیان اینکه  تقریبا در 60 سال گذشته بیش از دو سوم تالاب‌های جهان را از دست دادیم، گفت: براساس آمارهای کنواسیون رامسر سالانه حداقل یک درصد از تالاب‌های سراسر دنیا را ازدست می‌دهیم.

وی عنوان کرد: تالاب‌ها به دلیل کاربری‌های دیگری مانند شهرسازی، زمین‌های کشاورزی و صنعت زهکشی می‌شوند و در حقیقت با از دست دادن زمین‌های تالابی، طبیعت را از دست می‌دهیم.لوئیس با بیان اینکه شعار امسال روز جهانی تالاب‌ها پیوند بین تالاب‌ها و رخداد بلایای طبیعی را یادآوری می‌کند، بیان کرد: با توجه به آمارها 10 درصد از گرد وغبارها از کانال‌های داخلی هستند و این گرد و غبارها کشاورزی را ازبین می‌برد و همچنین به سلامت انسان آسیب می‌زند.وی گفت: ما نباید یکدیگر را به دلیل وقوع این مشکلات سرزنش کنیم و باید به دنبال یک راه حل مناسب باشیم و در این اتفاق ایران تنها نیست و بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی برای حل این مشکل کمک می‌کنند.

نماینده مقیم سازمان ملل در ایران تصریح کرد: حداقل 85 تا 95 درصد منابع ریزگردها از کشورهای همسایه و خارج از کشور ایران است و قطعا برای حل مسئله ریزگرد نیازمند همکاری بین‌المللی و منطقه‌ای هستیم.وی گفت: اکنون سعی می‌کنیم پروژه‌ مشترکی با سازمان آب و برق خوزستان برای برگرداندن وضعیت طبیعی به رودخانه کارون داشته باشیم. به آب به عنوان کالای رایگان و غیر سرمایه‌ای نگاه نکنیم بلکه باید به عنوان کالای مشترک دید و برنامه‌ریزی منسجمی در این زمینه انجام دهیم.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :