موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/115838 :کد

معارضان سوری

معارضان سوری با هدف آماده شدن برای مذاکرات ژنو گرد هم آمدند

  جمعه ۱۵ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۶:۴۰
تعداد بازدید : ۲۳۳   
 تحلیل ایران -معارضان سوری با هدف آماده شدن برای مذاکرات ژنو گرد هم آمدند

نمایندگان گروه های سیاسی و مسلح معارض دولت سوریه با هدف آماده شدن برای مذاکرات ماه جاری روز جمعه در ژنو در آنکارا گرد هم آمدند.

به گزارش تحلیل ایران  نمایندگان گروه های معارض دولت سوریه برای مذاکره و مشاوره در خصوص نشست پیش بینی شده ژنو در خصوص جنگ داخلی در سوریه به آنکارا آمده اند.


بر اساس اطلاعات اعلام شده منابع دیپلماتیک به رسانه های ترکیه، نمایندگان گروه های سیاسی و مسلح معارض دولت سوریه، طی جلسه ای در نخست وزیری ترکیه، در خصوص مذاکرات ژنو شرکت کرده و دیدگاه های خود را مطرح خواهند کرد.


به گزارش خبرگزاری آناتولی، در این جلسه، ریاض حجاب رئیس کمیته عالی مذاکره، انس عابد رئیس ائتلاف ملی سوریه، نمایندگان مسلح حاضر در مذاکرات آستانه، شورای ملی کرد سوریه و رئیس جامعه ترکمن های سوریه شرکت خواهند کرد.
در این نشست، همچنین نتایج مذاکرات آستانه بررسی می شود.


علاوه بر این، حضور برخی شخصیت های دروزی و شیعی و نیز برخی علمای دینی نیز در این نشست پیش بینی شده است.


نشست مذاکرات صلح سوریه موسوم به نشست آستانه، در روز 23 و 24 ژانویه به میزبانی شهر آستانه پایتخت قزاقستان و با حضور کشورهای روسیه، ترکیه، ایران و نمایندگانی از سوریه و گروه‌های مخالف دولت این کشور برگزار شد.


این نشست نخستین نشستی بود که با حضور نمایندگانی از گروه‌های مسلح مخالف دولت بشار اسد و نمایندگان دولت و کشورهای ترکیه، روسیه و ایران برگزار ‌شد.


در پی این نشست، مذاکراتی مقدماتی نیز برای برگزاری دور نهایی مذاکرات پیش بینی شد که بر این اساس سه کشور روسیه، ایران و ترکیه قبل از برگزاری مذاکرات صلح در ژنو، یک نشست دیگر هفته آینده در قزاقستان برگزار خواهند کرد.


وزارت امور خارجه قزاقستان زمان برگزاری این نشست را روز دوشنبه 18 بهمن ماه اعلام کرده است.
بنا بر اعلام رسانه های روسیه، ایران و ترکیه برای برای نظارت بر آتش بس سوریه این نشست را برگزار می کنند و این دیدار به منزله نخستین دیدار گروه عملیات مشترک نظارت بر آتش بس سوریه شامل ایران، روسیه و ترکیه است.


این نشست ها در حالی هفته آینده برگزار می شود که استفان دی‌میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه تایید کرد که دور جدید مذاکرات که قرار بود هفته آینده برگزار شود، به دوم اسفند موکول شده و در شهر ژنو برگزار می شود.


ایرنا نوشت: نماینده سازمان ملل در امور سوریه گفت هدف از این تاخیر، تقویت آتش‌بس سوریه و ایجاد فرصت برای گروههای شرکت کننده در مذاکرات است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :