موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/116180 :کد

رئیس جمهور ونزوئلا

واتیکان در حال مقدمه‌چینی برای از سرگیری مذاکرات دولت و مخالفان

  دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۴:۵۹
تعداد بازدید : ۱۸۰   
 تحلیل ایران -واتیکان در حال مقدمه‌چینی برای از سرگیری مذاکرات دولت و مخالفان

رئیس جمهور ونزوئلا از مقدمات برگزاری نشستی در واتیکان میان دولت و مخالفان ونزوئلایی جهت ازسرگیری مذاکرات دو طرف که از دسامبر گذشته متوقف شده، خبر داد.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از سایت شبکه خبری الجزیره، نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا اظهار داشت: مقدمات برگزاری نشستی در واتیکان میان کاراکاس و مخالفان با نظارت پاپ فرانسیس در حال انجام است و امید می‌رود که این نشست به زودی برگزار شده و در پایان بتوانیم به توافق برسیم.

 

اپوزیسیون ونزوئلا مذاکرات با دولت را از دسامبر گذشته متوقف کرده و خواستار آزادی زندانیان مخالف و برگزاری انتخابات زودهنگام به جای برگزاری آن در اواخر سال ۲۰۱۸ شد.

 

در ۳۱ اکتبر گذشته و یک روز پس از آنکه مادورو گفتگو با مخالفان را آغاز کرد، فرستاده واتیکان اعلام کرد که دولت ونزوئلا و مخالفان با برنامه زمانی برای مذاکرات جهت حل سیاسی بحران به توافق رسیدند.

 

مذاکرات جدید به بررسی چهار مساله، احترام به قانون و اصل حاکمیت کشور، حقوق بشر و آشتی ملی، مسائل اقتصادی و اجتماعی و تعیین جدول زمانی برای برگزاری انتخابات اختصاص دارد.

 

اپوزیسیون ونزوئلا با تمامی امکانات در راستای برکناری رئیس جمهور سوسیالیست خود که او را مسئول یکی از "بدترین بحران‌های اقتصادی تاریخ این کشور" می‌داند، تلاش می‌کند.

 

مخالفان در ونزوئلا معتقدند،‌ ۱۷ سال حاکمیت سوسیالیسم بر کشور اقتصاد آن را به عنوان یک کشور عضو اوپک نابود کرده و دموکراسی در این کشور را از بین برد.

 

در مقابل دولت کاراکاس معتقد است که "گروه مورد حمایت آمریکا در راستای برپایی کودتایی خشن" تلاش می‌کند.

 

ایسنا نوشت: ونزوئلا از چند ماه قبل شاهد بحران اقتصادی خطرناکی در پی کاهش قیمت نفت است که موجب تورم شدیدی شد که صندوق بین المللی پول آن را ۴۷۵ درصد در سال ۲۰۱۶ اعلام کرد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :