موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی صنعت ، معدن ، تجارت

a/116237 :کد

برسر "پنجره واحد" ؛

کشمکش گمرک و وزارت صنعت علنی شد

  ﺳﻪشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ — ۰۸:۰۷
تعداد بازدید : ۲۸۴   
 تحلیل ایران -کشمکش گمرک و وزارت صنعت علنی شد

درحالی مسئولان وزارت صنعت می گویند، گمرک باید به سامانه جامع تجارت بپیوندد که مسئولان گمرک معتقدند، سازمان هایی که در راستای ترخیص کالا مجوز می دهند موظفند مجوزهای خود را از طریق "پنجره واحد" انجام دهند و نباید دوباره کاری کر

به گزارش تحلیل ایران، معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزیر صنعت گفت: "پنجره واحد" پیش از این به وسیله سازمان گمرک ایجاد شده و فقط در حوزه وظایف مربوط به گمرک است اما سامانه جامع تجارت فراسازمانی است. بر اساس تکالیف قانونی از جمله قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به ویژه ماده 6 آن، ایجاد سامانه جامع تجارت شامل 5 سامانه تجارت داخلی، خارجی، شناسه کالا، کد رهگیری و انبارها بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

تسنیم نوشت: دیگر سازمان ها و نهادها اگرچه در راستای خدمت رسانی به بازرگانان و تجار در حوزه وظایف خود سامانه هایی دارند اما همه این سامانه ها باید خود را از طریق زیرسامانه صدور مجوزها به سامانه جامع تجارت وصل کنند.تاکنون حدود 19 سازمان از حدود 27 سازمان خود را به این سامانه وصل کردند. مخالف آن نیستیم که گمرک در راستای انجام وظایف خود سامانه داشته باشد فقط از آن ها تقاضا داریم از زیرسامانه صدور مجوزها استفاده کنند زیرا قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مخالف موازی کاری است.

ولی معاون طرح و برنامه گمرک کشور در این باره گفت: 19 قانون و مصوبه از جمله بند ج ماده 38 قانون رفع موانع تولید صراحتا اعلام می کند گمرک باید "پنجره واحد" را ایجاد کند و سازمان هایی که در راستای ترخیص کالا مجوز می دهند موظفند مجوزهای خود را از طریق این پنجره انجام دهند. نباید اقداماتی که انجام شده است را دوباره انجام دهیم و فقط باید کاستی های آن را بر طرف کنیم. سامانه جامع تجارت همان یکپارچگی اطلاعات در فرآیند و زنجیره تأمین تجارت نیست و گمرک قسمت بسیار بزرگی از این زنجیره را الکترونیکی کرده و آماده است اطلاعات آن را در اختیار بگذارد و تبادل داده کند.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :