موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/116311 :کد

در سوریه چه قدرتی می تازد؟

محمد پارسا نجفی

  ﺳﻪشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ — ۰۰:۵۱
تعداد بازدید : ۵۷۵   
 تحلیل ایران -در سوریه چه قدرتی می تازد؟

در یک سال گذشته روس ها نقش نیروی سواره نظام را برای دولت اسد بازی کردند و هر مکانی که ارتش سوریه و متحدانش از نیروهای مقاومت خواستند آنها بمباران کردند.

در یک سال گذشته روس ها نقش نیروی سواره نظام را برای دولت اسد بازی کردند و هر مکانی که ارتش سوریه و متحدانش از نیروهای مقاومت خواستند آنها بمباران کردند. علاوه بر این نیروی هوایی روسیه نقش لجستیک از ایران به سوریه را نیز بازی می کند . اما چرا روس ها این همه هزینه در سوریه را قبول کرده اند.


مسکو به دنبال چیست؟


روسیه از ابتدای بحران سوریه به این کشور با دید تردید می نگریست. همه انتظار برخوردی مشابه با بحران کزوو یا لیبی داشتند اما پوتین همراهی با ایران را فرصتی برای بازگشت به عرصه بازی های ژئو پلتیک دید . فرصتی که می توانست پتانسیل بزرگ نظامی روسیه را برای تبدیل شدن این کشور به ابرقدرتی در جهان مورد استفاده قرار دهد.


سوریه اما دارای اهمیتی معادل کریمه و چه بسا بیشتر از آن برای مسکو می باشد. چرا که پایگاه هوایی حمیمیم و بندر طرطوس می تواند تنگنای دور ماندن روسیه از اب های گرم و آزاد را جبران کند. همه دیدیم که روسیه با روی کار آمدن دولت غربگرا در کیف به سرعت کریمه را تصرف کرد و اعلام کرد هیچ مذاکره ای در این باره ندارد و عقب هم نخواهد رفت . اما فعالیت نظامی روسیه در دریا بدون داشتن پایگاهی در آن سوی بسفر و داردانل چندان امکانپذیر نیست. سوریه نقطه متقارن کریمه است و اگر کریمه این همه برای روس ها دارای ارزش است پی سوریه هم می تواند ارزش مبارزه داشته باشد.


روس ها علاوه بر حضور نظامی در سوریه توانستند در بعد سیاسی نیز با طرف های مختلف وارد مذاکره شوند و معارضان غیر وهابی را بر سر میز مذاکره آورند. گام دیگر آنها ارتباط با کردها بود . به نوعی در نقش یک قدرت ما فوق سایر قدرت ها تلاش کردند تا این طور وانمود کنند که بیش از سایرین تلاش دارند تا به بحران خاتمه دهند . از طرف دیگر موفق شدند گروه های وهابی مانند داعش و جفش را در لیست گروه های تروریست به سازمان ملل بفبولانند.


ترکیه و چرخش بزرگ


تا قبل از کودتا در ترکیه اردوغان برای احیای عثمانی تلاش می کرد ؛ حتی در این مسیر حاضر شد خطر درگیری با روسیه را هم به جان بخرد اما یک نقطه عطف راهبردی روی داد. بعد از ساقط کردن جنگنده سوخو 24 روسیه توسط اف 16 های ترکیه؛ روس های سعی کردند تا برنامه ای برای مجازات کردن کامل اردوغان تهیه کنند از این رو سیستم های شنود خود را برای رصد کامل شبکه های مخابراتی و نظامی ترکیه در سوریه مستقر کردند و ماهواره های این کشور نیز هدف اول خود را ترکیه قرار دادند.


ترکیه زیر ذره بین ارتش روسیه قرار گرفت. ناگهان اتفاق خاصی روی داد؛ روس ها چند ساعت قبل از بمباران هتلی که اردوغان در تعطیلات تابستانه اش را می گذراند کشف کردند که کودتایی در ترکیه در حال شکل گیری است و به سرعت به اردوغان اعلام خطر کردند از تهران نیز خواستند تا همین هشدار را به مقامات آنکارا اعلام کنند. در نهایت اردوغان از دشمن به دوست روسیه تبدیل شد. به بیان دیگر روس ها اردوغان وحشت زده سراسیمه را در آغوش گرفتند.  ترکیه همراه شده بود با روسیه.


شکست سنگین تروریست ها در حلب اتفاقی نبود؛ خود روس ها به این نکته اذعان دارند که بدون کمک ترکیه ، آزاد سازی حلب به این زودی ها میسر نمی شد.


اما ماجرا به این آسانی هم نیست ؛ متحدان دیروز اردوغان خشمگین از تغییر راهبرد 180 درجه ای حکومت ترکیه دست به اقدامات تروریستی در ترکیه و به ویژه شهرهای گردشگرپذیر آن زدند.


حالا خود ترکیه باید علیه داعش وارد میدان می شد و در شمال استان حلب رویاروی داعش می جنگید. گرچه هنوز هم ارتش ترکیه شهر کوچک الباب را تسخیر نکرده اند اما تنها در یکی از روزهای نبرد ده تانک لئوپارد ترکیه به دست داعش منهدم شد.  بیشتر توجه دیگر به تغییر حکومت سوریه یا عثمانی بزرگ نیست بلکه آنها بیشتر تلاش می کنند از تشکیل دولت مستقل و حتی خودمختار در شمال سوریه  پیشگیری کنند. این هدف آنها در تضاد با منافع ایران یا دولت دمشق نیست.


عربستان کجاست؟


موضع عربستان با وجود جنگ یمن به شدت تضعیف شد و به نوعی این کشور دیگر نقش چندانی در بازی راهبردی در سوریه ندارد. زمانی بود که سعودی ها برای حمله دولت اسد به منطقه قلمون و زبدانی خط و نشان می کشیدند و تهدید به حضور نظامی می کردند اما همه دیدیم که حلب به دست دولت اسد افتاد اما دیگر از تهدید های عربستان خبری نیست.


بیشتر قدرت عربستان به صورت رسمی حمایت از گروه جیش الاسلام بود که تقریبا نابود شده تصور می شود. از طرف دیگر با تروریست شناخته شدن گروه های وهابی مانند فتح الاسلام و فتح الشام از یک طرف و کاهش شدید بودجه و توان مالی عربستان دیگر نمی توان انتظار به حضور پر رنگ ریاض در صحنه سوریه داشت.

                               

  محمد پارسا نجفی
 
  آدرس ایمیل : parsanajafi@outlook.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :