موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بانک ، بیمه ، بورس

a/116365 :کد

بانک؛

ارتباط بانکی ایران با ۲۵۰ بانک دنیا برقرار شد‌

  چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ — ۰۷:۴۰
تعداد بازدید : ۲۲۲   
 تحلیل ایران -ارتباط بانکی ایران با ۲۵۰ بانک دنیا برقرار شد‌

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: تعداد بانک‌هایی که با ما قرارداد امضاء کرده‌اند و آماده تعامل هستند از ۲۵۰ بانک دنیا بیشتر شده است.

 

 

به گزارش تحلیل ایران، محمود واعظی اظهار داشت: متأسفانه مشکلی به عنوان میراث گذشتگان در زمینه صادرات برای این دولت مانده است.در کشور ما از گذشته همه قوانین برای واردات تنظیم شده است. وقتی فردی می‌خواهد محصولی وارد کند همه چیز سریع پیش می‌رود اما برای صادرات یک محصول مشکلات زیادی وجود دارد.وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات واردات را مانند اتوبانی بزرگ و یکطرفه دانست که عبور از آن مسیر بسیار سهل و آسان است و افزود: صادرات در کشور ما مانند جاده‌ای باریک و دوطرفه است که عبور از آن مشکلات زیادی به همراه دارد.واعظی با اشاره به اینکه در کشور عزم جدی برای تغییر این موضوع وجود دارد، اضافه کرد: براساس آمار صادرکنندگان و دولت آرام‌آرام در حال غلبه بر این مشکل هستند.

وی با بیان اینکه در به وجود آمدن این مشکل هر دو طرف دولت و صادرکنندگان مقصرند، گفت: اگر بخواهیم صادرات روند رو به رشدی را طی کرده و متحول شود باید هم دولت و هم صادرکنندگان بخش خصوصی در امر صادرات حرفه‌ای‌تر عمل کنند.وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات توجه به موضوع بازاریابی، حمل و نقل، قیمت تمام شده، بانکها، تعرفه، گمرک و حمایت‌های دولتی از صادرکنندگان را برای رونق صادرات ضروری دانست و افزود: یکی از مهمترین مشکلات صادرکنندگان ما موضوع بازاریابی است؛ چرا که در بازاریابی محصولات صادراتی ضعف و مشکل زیادی داریم.

واعظی با بیان اینکه با یک نگاه به آمار شرکت‌های صادراتی بین‌المللی خواهیم فهمید که موضوع بازاریابی یک حرفه مهم است، تأکید کرد: بخشی از روند حل این مشکل بر عهده دولت و بخش قابل توجه‌ای از مشکل بازاریابی متوجه صادرکنندگان است.وی با بیان اینکه حمل و نقل محصولات صادرات باید به گونه‌ای باشد که برای صادرکننده صرفه اقتصادی داشته باشد، به سخنان یکی از صادرکنندگان استان سمنان مبنی بر افزایش تعرفه‌های حمل و نقل ریلی برای محصولات صادراتی اشاره و خاطرنشان کرد: در صورتی که این موضوع صحبت داشته باشد بر خلاف تصمیمات دولت عمل شده است چرا که رئیس‌جمهور به توسعه ریلی کشور برای حمل و نقل ایمن و ارزان عقیده دارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات  از راه‌اندازی مراکز حمل و نقل دریایی در بندرامیرآباد و انزلی برای توسعه حمل و نقل دریایی خبر داد و با اشاره به اهمیت کاهش قیمت تمام شده محصولات صادراتی گفت: باید قبول کنیم که قیمت تمام شده کالا در کشور ما بالاست و این مهم قدرت رقابت را از ما می‌گیرد. مشوق‌های دولت برای صادرکنندگان به منظور کاهش قیمت تمام شده کالاهای صادراتی مربوط به کوتاه‌مدت و برخی از کالاهاست و این قیمت تمام شده محصولات است که باید از سوی تولیدکننده کاهش یابد و باید برای این موضوع چاره‌اندیشی می‌کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه مشکلات بانکی کشورمان با بسیاری از کشورها دنیا پس از برجام رفته‌رفته در حال حل شدن است، اضافه کرد: تعداد بانک‌هایی که با ما قرارداد امضاء کرده‌اند و آماده تعامل هستند از 250 بانک دنیا بیشتر شده است. ضمن آنکه امروز با 700 کارگزاری نیز رابطه بانکی داریم و این آمار همچنان در حال افزایش است. امروز به جز موضوع رابطه مشکلاتی که در ارتباط با بانک‌های آمریکایی و مبادله با ارز دلار وجود دارد با بسیاری از بانک‌های دنیا کار می‌کنیم و آرام‌آرام ترسی که بانک‌های دنیا از تحریم ناشی از معامله با ایران داشته‌اند در حال رفع شدن است.وی از انعقاد تفاهم‌نامه برای کاهش تعرفه‌های گمرکی با کشورهای مقصد صادراتی ایران خبر داد و گفت: با این کشورها در حال رایزنی برای انعقاد موافقتنامه تجارت ترجیحی هستیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه حمایت دولت از صادرکنندگان ضروری است و صادرکننده باید متکی به حمایت‌های دولت باشد، تأکید کرد: نباید صادرکنندگانمان احساس تنهایی کنند و امروز باید مشکلات گمرکی نیز برای صادرکنندگان ما حل شود.واعظی بر ضرورت گشایش خط اعتباری ویژه برای صادرکنندگان به منظور تسهیل دریافت تسهیلات بانکی تأکید و گفت: این مهم سبب رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال خواهد شد.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :