موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/116453 :کد

ترامپ

تلاش ترامپ برای انتقال سفارت به قدس برخلاف حقوق بین‌الملل است

  چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۶:۱۱
تعداد بازدید : ۱۹۴   
 تحلیل ایران -تلاش ترامپ برای انتقال سفارت به قدس برخلاف حقوق بین‌الملل است

رئیس اداره اول خاورمیانه و شمال آفریقا وزارت امور خارجه گفت : جدا کردن نام امام خمینی(ره) از موضوع فلسطین و حمایت از مردم مظلوم این منطقه بسیار سخت است.

 

به گزارش تحلیل ایران، حمیدرضا دهقانی در ابتدای نشست تخصصی «انقلاب اسلامی برآیند چهار دهه حمایت از مقاومت ضدصهیونیستی» که خالد قدومی نماینده جنبش حماس در تهران و ناصر ابوشریف نماینده جهاد اسلامی در ایران نیز حضور داشتند با تبریک فرارسیدن سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: ملت ایران از قبل از انقلاب در کنار ملت فلسطین بود و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با عده و عُده بیشتری در کنار ملت فلسطین قرار گرفت.

 

وی با بررسی اجمالی عملکرد برخی از کشورهای اسلامی در ارتباط با موضوع فلسطین در طی هفتاد سال گذشته اظهار کرد: در سالهای اخیر و پس از اینکه صهیونیست‌ها مجبور شدند در سال 2000 جنوب لبنان را رها کنند روند شکست‌های این رژیم آغاز شد و در سال 2006 نیز شاهد این بود که این رژیم مجبور شد از داخل غزه به خارج از غزه برود و این نیز یکی دیگر از مراحل و پل‌هایی بود که این رژیم را به سقوط نزدیک‌تر کرد. 

 

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به صحبت‌ها و اقدامات اخیر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی علیه ایران به خصوص بعد از روی کار آمدن رئیس‌جمهور جدید آمریکا اظهار داشت: صهیونیست‌ها ادعا کرده‌اند که می‌خواهند علیه ایران محوری را با حضور آمریکا و انگلیس تشکیل دهند.

 

این مقام مسئول در وزارت خارجه با اشاره به ناراحتی صهیونیست‌ها از توافق برجام اظهار کرد: از دیگر سو آن‌ها از همکاری نظامی ایران و روسیه در حل بحران  سوریه  نیز ناراحت هستند و معتقدند که این همکاری باعث تقویت ایران و جریان مقاومت در منطقه شده است.

 

وی به حمایت صهیونیست‌ها از جریان های تکفیری و تروریستی در منطقه نیز اشاره کرد و گفت:‌ متاسفانه تحولات چند سال اخیر در منطقه به سود صهیونیست‌ها بوده و باید گفت هر گونه برادرکشی در منطقه در راستای پیروزی صهیونیست‌هاست. البته در حال حاضر شاهد این هستیم که انحصار رسانه‌ای صهیونیست‌ها با خدشه روبرو شده و همین موضوع باعث شده که افکار عمومی جهان در برابر جنایت‌های صهیونیست هاحساس شده و در همین راستا یک نوع بیداری البته با تاخیر از سوی جامعه بین‌المللی در برابر جنایت های این رژیم به وجود آمده است.

 

وی به شعار غیر مشروع دونالد ترامپ در زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مبنی بر انتقال سفارت آمریکا به قدس اشاره کرد و گفت:‌ او بعد از اعلام این شعار ،تحت فشار افکار عمومی جهان قرار گرفت و در حال حاضر به نظر می رسد که تا حدودی از موضع خود عقب نشینی کرده است؛ چراکه افکار عمومی جهان نمی پذیرد که  اقدام خلاف حقوق بین‌الملل و قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل  صورت پذیرد.

 

در ادامه این نشست این مقام مسئول در وزارت خارجه، در پاسخ به سوالی در ارتباط با نشست چندی پیش پاریس در ارتباط با موضوع فلسطین ، با بیان اینکه این کنفرانس دستاوردی نداشت ادامه داد: البته باید به این موضوع توجه داشت که این کنفرانس در زمانی با حضور تعداد قابل توجهی از کشورها برگزار شد که یک نوع نگرانی در جامعه جهانی نسبت به موضوعی که پیش از آن ، آن را یک دستاورد می دانستند احساس می کردند چرا که این تصور ایجادشده که با تندروی های صهیونیست ها و مقامات آمریکایی این دستاورد آن‌ها مبنی بر ایده تشکیل دو حکومت در حال زیر سوال رفتن است.

 

وی ادامه داد: این طرح یعنی تشکیل دو دولت از سوی مقامات جدید آمریکا از جمله سفیر این کشور در این منطقه زیر سوال رفته و با توجه به این موضوع یک نوع نگرانی در عرصه بین‌الملل به وجود آمده است. از دیگر سو باید توجه داشت که اروپایی ها از جمله فرانسوی ها احساس می‌کنند که جایگاه شان در منطقه ضعیف شده و با برگزاری این گونه نشست ها به دنبال به دست آوردن جایگاهی جدید در منطقه خاورمیانه هستند.

 

دهقانی همچنین در مورد مباحث منتشر شده مبنی بر انتقال سفارت آمریکا از تلاویو به قدس اظهار کرد: در سال 1995 قانونی در آمریکا برای انجام این انتقال تصویب شد ولی هیچ کدام از روسای جمهور آمریکا، تاکنون این جرات و جسارت را نداشتند که چنین قانونی را اجرا کنند .

 

وی با بیان این‌که «آنچه که ترامپ در این زمینه ادعا کرده برخلاف حقوق بین‌الملل و مصوبات شورای امنیت سازمان ملل متحد است» به قطعنامه  شورای امنیت در این ارتباط اشاره کرد و گفت: آمریکایی ها در چارچوب مورد اشاره طرح های مختلفی را در ذهن دارند ولی به دلیل مخالفت های جهانی نتوانسته تا کنون آنها را اجرا کنند.

 

در ادامه این نشست خالد قدومی نماینده جنبش حماس در تهران، نیز در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه ملت فلسطین اجازه نمی دهد که کسی به حقوق آن‌ها دست درازی کند، به گسترش تندروی ها و افراطی گری ها در عرصه بین‌المللی اشاره کرد و گفت: جامعه جهانی باید به این موضوع توجه کند که این تندروی ها و افراطی گری ها در حال گسترش پیدا کردن است و این موضوع منجر به عدم ثبات در کل جهان خواهد شد. در همین چارچوب لازم است که جامعه جهانی هر چه زودتر جلوی این افراطی گری ها را بگیرد.

 

وی با اشاره به مقاومت ملت فلسطین در برابر جنایت های صهیونیست ها  گفت : در تاریخ  ثبت خواهد شد که چه کسانی در کنار ملت فلسطین بودند و چه کسانی در رویارویی با آن‌ها قرار گرفتند.

 

نماینده جنبش حماس در تهران در این نشست در پاسخ به سوالی در ارتباط با انتخابات داخلی حماس که قرار است ظرف ماه های ‌آتی برگزار شود و تاثیر آن بر روابط حماس با کشورهای اسلامی گفت:‌ این انتخابات یک انتخابات درون نهادی است  و این نشان می دهد که تصمیمات این جنبش تصمیمات شورایی است.

 

خالد قدومی با تاکید بر اینکه این انتخابات در فصل بهار برگزار می‌شود، افزود:‌ جنبش حماس به مانند یک موجود زنده ای است که با محیط پیرامون خود ارتباط دارد.

 

وی با بیان اینکه در انتخابات پیش روی جنبش حماس شاهد حضور پررنگ نسل جوان در ابعاد مختلف خواهیم بود، اظهار کرد: جنبش حماس سعی اش این است که ارتباطی متوازن و متعادل  با کشورهای اسلامی و همچنین کشورهای همجوار داشته باشد و قطب نمای این مناسبات مسئله فلسطین است.

 

وی با بیان اینکه با آغاز سال جدید در روابط ایران و حماس پیشرفت حاصل شده است ، ادامه داد: البته این موضوع هیچ ارتباطی با انتخابات آتی ندارد و ما به نقش ایران در موضوع فلسطین اعتقاد راسخ داریم.

 

در ادامه این نشست که در جمعیت دفاع از ملت فلسطین برگزار شده بود،  ناصر ابوشریف نماینده جهاد اسلامی در تهران با اشاره به سخنان روز گذشته مقام معظم رهبری در ارتباط با ترامپ اظهار کرد: همانطور که رهبری فرمودند ما از آقای ترامپ تشکر می کنیم چرا که چهره واقعی توطئه ها  و طرح های غربی را نشان داده است.

 

وی در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه رژیم صهیونیستی نمی‌خواهد امت اسلامی خیزش پیدا کند و بار دیگر از جایش بلند شود به توطئه های غربی ها علیه جهان اسلام اشاره کرد و گفت: موضوع فلسطین و جنایت‌های این رژیم صهیونیستی در این منطقه بخشی از این توطئه غربی است.

 

ابوشریف با اشاره به دشمنی آشکار صهیونیست‌ها با امت اسلامی گفت:  متاسفانه علی‌رغم این موضوع برخی از کشورهای اسلامی و منطقه به دنبال برقراری رابطه بااین رژیم هستند.

وی به تاثیر انقلاب اسلامی بر موضوع فلسطین در طی 40 سال اخیر اشاره کرد و گفت : انقلاب اسلامی هویت اسلامی مسئله فلسطین را به آن را باز گرداند. چرا که مسئله فلسطین، قدس و مسجد القصی بخشی از عقیده مسلمانان و اندیشه قرآنی است و انقلاب اسلامی کمک کرد که مسئله فلسطین به جایگاه صحیح خود بازگردد.

 

ابوشریف با تاکید بر این‌که «با وقوع انقلاب رویکرد اسلامی نسبت به مسئله فلسطین توسعه پیدا کرد و این موضوع تاثیر زیادی بر شکل‌گیری جنبش های مقاومت در فلسطین داشت»، ادامه داد: مردم فلسطین از انقلاب اسلامی یاد گرفتند که از ظرفیت ها و توانمندی های خود برای مقابله با رژیم صهیونیستی استفاده کنند و در همین چارچوب دست به انتفاضه زدند.

 

وی با بیان این‌که «مردم فلسطین یاد گرفتند که خودشان می‌توانند تصمیم بگیرند»، اظهار کرد: انقلاب اسلامی تکیه گاهی برای ملت فلسطین شد و سقوط حکومت شاه زیان زیادی به صهیونیست ها وارد کرد ولی  این دستاورد بزرگی برای  ملت فلسطین بود.

 

نماینده جهاد اسلامی در تهران با اشاره به ترس صهیونیستها از انقلاب اسلامی و تاثیر آن بر دیگر ملت ها ، تصریح کرد: اگر انقلاب اسلامی نبود جنبش های اسلامی و مبارز در منطقه و فلسطین به حجم کنونی گسترش پیدا نمی کردند.

 

ایسنا نوشت:وی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه مسئله اسلام و فلسطین دو شعار مهم جهاد اسلامی است تاکید کرد:‌باید مسئله فلسطین به خصوص در شرایط کنونی مسئله اول  جهان اسلام باشد چرا که می توان گفت در حال حاضر معیار و مقیاس اساسی برای فهم درست از نادرست مسئله فلسطین است.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :