موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/116481 :کد

معاون امور بین‌الملل ستاد حقوق بشر؛

ستاد حقوق بشر خواهان بازنگری در کل قانون مبارزه با مواد مخدر

  چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ — ۲۲:۵۰
تعداد بازدید : ۲۲۴   
 تحلیل ایران -ستاد حقوق بشر خواهان بازنگری در کل قانون مبارزه با مواد مخدر

معاون امور بین‌الملل ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گفت: ستاد حقوق بشر اولین نهادی که بحث بازنگری در قانون مبارزه با مواد مخدر را مطرح کرد، اما ما مدافع بازنگری در کل قانون هستیم و باید از کاری که بر مبنای تعجیل باشد .

به گزارش تحلیل ایران به نقل از خانه ملت نوشت: کاظم غریب‌آبادی در حاشیه بازدید سفرای ۳۰ کشور جهان از کانون و اصلاح و تربیت استان تهران در جمع خبرنگاران درباره طرح تعدیل مجازات اعدام در جرایم مواد مخدر، اظهار کرد: قبل از هرگونه اقدام حقوقی و قضایی برای بازنگری در قانون مبارزه با مواد مخدر باید نسبت به اینکه مواد مخدر یک جرم جدی است و همه جامعه را تهدید می کند به اجماع برسیم و این اجماع باید بین همه مسئولان و بخش های زیربط حاصل شود؛ زیرا برخی از اظهارنظرها مبنی بر اینکه قانون مبارزه با مواد مخدر و مجازات اعدام بازدارنده نیست و باید این مجازات لغو شود، نادرست است و کارشناسی نیست. 


وی افزود: برخی اظهارنظرها بعضا منشاء و رویکرد سیاسی دارد. ما همسایه افغانستان هستیم، بعد از تهاجم ناتو به این کشور، کشت مواد مخدر ۴۰ برابر شده است و ایران در مسیر ترانزیت مواد مخدر قرار دارد. علاوه بر این حجم وسیعی از مواد مخدر در داخل کشور توزیع می شود.وی تصریح کرد: بسیاری از قاچاق‌های مواد مخدر با جنایات سازمان یافته و حمل سلاح صورت می گیرد که این موضوع نشان می‌دهد این اقدام صرفا ترانزیت معمولی نیست.غریب‌آبادی خاطرنشان کرد: تاکنون بیش از ۴ هزار نفر از عوامل نیروی انتظامی در این راه شهید شدند و سالانه بیش از ۴ هزار نفر در کشور جان خود را به خاطر استعمال مواد مخدر از دست می دهند و این حاکی از اهمیت مبارزه با مواد مخدر است. باید قانون در این خصوص سختگیرانه باشد. باید ببینیم که قانون فعلی مبارزه با مواد مخدر بازدارندگی لازم را داشته یا خیر و آیا مجازات اعدام بازدارنده بوده یا خیر.  به همین میزان که افرادی معتقدند این قانون بازدارندگی نداشته، سازمان ها و افرادی معتقدند اگر همین مجازات وجود نداشت میزان ترانزیت و توزیع مواد مخدر به مراتب بیشتر بود.


وی افزود: طرحی که اکنون در مجلس در دست بررسی است فقط به محدود کردن اعدام اختصاص دارد. به عنوان یک کارشناس و مسئول اعتقاد دارم قانون مبارزه با مواد مخدر باید مورد بازنگری جدی قرار گیرد و از نمایندگان مجلس و کمیسیون قضایی درخواست دارم در بررسی‌های خود، بازنگری در کل قانون را لحاظ کنند تا علاوه بر محدود شدن اعدام ها، بخش های دیگر قانون نیز تقویت شود.وی تاکید کرد:  ستاد حقوق بشر اولین نهادی که بحث بازنگری در قانون مبارزه با مواد مخدر را مطرح کرد، اما ما مدافع بازنگری در کل قانون هستیم و باید از کاری که بر مبنای تعجیل باشد و صرفا یک بخش خاص از قانون را ارزیابی می کند، عبور کنیم.به گزارش ایسنا، امروز (چهارشنبه) 20 بهمن ماه، سفرای 30 کشور از بخش های مختلف کانون اصلاح و تربیت استان تهران بازدید کردند. در این بازدید سفرای کشورهای سوئیس، دانمارک، هلند، فنلاند، رومانی، آلمان، کره جنوبی، اسپانیا، سوئد، استرالیا، ژاپن، جمهوری چک، روسیه، ایتالیا و مجارستان حاضر بودند.این بازدید به میزبانی ستاد حقوق بشر قوه قضائیه انجام شد و کاظم غریب‌آبادی معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، محبی مدیرکل زندان‌های استان تهران و رستمی مدیر کانون اصلاح و تربیت استان تهران ، مهمانان خارجی را همراهی کردند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :