موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی قضایی

a/116489 :کد

طبق گزارش؛

بررسی کاهش هزینه حق‌الثبت سند خودرو در مجلس

  پنجشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۵ — ۰۰:۳۵
تعداد بازدید : ۴۴۷   
 تحلیل ایران -بررسی کاهش هزینه حق‌الثبت سند خودرو در مجلس

رئیس کانون سردفتران از آمادگی استقرار دفاتر ثبت اسناد در مراکز تعویض پلاک خبر داد و گفت: کاهش هزینه حق الثبت سند در مجلس بررسی می‌شود.

به گزارش تحلیل ایران، محمدرضا دشتی اردکانی در نشست خبری با خبرنگاران مهر، در خصوص آخرین وضعیت ثبت سند رسمی، گفت: بر حسب اتفاقات رسانه ای که سال گذشته رخ داد، شکایتی را به کمیسیون اصل نود مطرح کرده و نیروی انتظامی و کانون سر دفتران توضیحات خود را ارائه داد.


وی افزود هفته گذشته کمیسیون اصل نود پس از مدتها بررسی، سند ثبت شده در دفاتر اسناد رسمی دانست و مسائل چندین ساله و اختلاف نظر بین ناجا و کانون سردفتران به اتمام رسید.رییس کانون سردفتران با انتقاد از سرمایه گذاری بر روی این اختلاف نظر گفت: هزینه های مختلفی در این راه صرف شد و وقت مطبوعات هم گرفته شد.دشتی اردکانی افزود: آمادگی استقرار دفاتر خود در مراکز تعویض پلاک را داریم.وی درپاسخ به این سوال که هزینه ثبت امضای الکترونیک در دفاتر اسناد رسمی چقدر است،گفت: با هزینه های جانبی ۲۶ هزار تومان هزینه دارد.


وی در خصوص میزان حق الثبت گفت: متاسفانه این موضوع در برنامه ششم توسعه حل نشد. اما در بودجه این لحاظ خواهد شد و قرار است نمایندگان موضوع کاهش حق الثبت تعویض خودرو را بررسی کنند و امیدواریم این طرح رای بیاورد تا فشار از روی مردم برداشته شود.دشتی اردکانی خطاب به نیروی انتطامی گفت: از جان گذشتگی ناجا بر همه آشکار است و می‌دانیم اگر نیروی انتظامی نباشد، امنیت کشور مختل می شود. با این حال خواهش می کنیم که ناجا فقط در حیطه وظایف خود فعالیت کند.دشتی اردکانی با بیان اینکه رای کمیسیون اصل نود فضل الخطاب است، گفت: باید به این رای تمکین کرد تا مردم از سردرگمی نجات پیدا کنند.


وی در خصوص سند مالکیت توضیح داد: مبنای کار دادگاه ها سند مالکیت است و طبق گفته حقوقدانان، سند رسمی در دفتر خانه ها انجام می شود.وی با اشاره به آمار ۱۰ ماهه امسال گفت: بیش از ۱۰ میلیون سند ثبت شده که از این تعداد بیش از  ۲ میلیون مربوط به سند خودرو بوده است. وکالت نامه های تنظیم شده در رابطه با فروش خودرو هم بیش از ۹۸۴ هزار مورد بوده است.رییس کانون سردفتران  درباره پیش فروش ساختمان نیز گفت: در ۱۰ ماهه گذشته ۲۴۶ مورد سند پیش فروش تنظیم شده است. کل وصولی حق ثبت در ۱۰ ماهه گذشته ۲۶ هزار میلیارد تومان بوده که به خزانه دولت واریز شده است که ۴۲ درصد این پول متعلق به هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و ۸ درصد نیز به حساب شهرداری ها واریز می شود.وی گفت: خواهش می کنیم شهرداری ها، شناسنامه فنی ساختمان را صادر کنند تا در ثبت اسناد پیش فروش ساختمان به مشکل نخوریم.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :