موضوعات ‌مرتبط: سیاسی رصد سیاسی

a/116535 :کد

فاکس نیوز

ایران اجازه ساخت موشک بدون قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای‌ را دارد

  پنجشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۱:۲۴
تعداد بازدید : ۵۴۷   
 تحلیل ایران -ایران اجازه ساخت موشک بدون قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای‌ را دارد

فاکس نیوز در گزارشی مدعی شد موشک‌های رونمایی شده توسط ایران در آزمایش اخیر موشکی دوربرد بوده و برد آن به پایتخت کشورهای اروپایی نیز می‌رسد.

به گزارش تحلیل ایران ، «فاکس نیوز» در این مقاله مدعی شده که ۳۰ ام ژانویه ۲۰۱۷ ایران موشک‌های جدید بالستیکش را آزمایش کرد. موشک خرمشهر موشکی دور برد است. کاخ سفید در پاسخ به این آزمایش موشکی از سوی ایران تحریم ۲۵ شرکت ایرانی و فرد ایرانی را اعلام کرد.

فاکس نیوز باب کورکر را فردی ریا کار خوانده و گفته این اقدام کاخ سفید در تحریم ایران مورد تحسین کورکر قرار گرفته در حالی که باب کورکر خودش یکی از شخصیت‌های ریاکاری بود که از روز اول مشکلاتی را ایجاد کرده است.

این گزارش می‌گوید: در زمان مذاکرات ایران، باراک اوباما مدعی بود که توافق هسته‌ای یک پیمان نیست و نباید به تایید سنا برسد. اوباما در آن زمان احتیاج به دو سوم آرای سنا داشت که این رای را نداشت. در عوض کورکر همه جا این پیمان را محکوم کرد و گفت این پیمان به دوسوم آرا نیازی ندارد چون در هر صورت وتوی ریاست جمهوری آن را تحت تاثیر قرار خواهد داد. این اتفاق نیافتاد و اوباما به پیمانش دست پیدا کرد.

در ادامه این گزارش آمده است: امروز ایرانی‌ها می‌گویند که اوباما به طور مخفیانه به آنها وعده داده بود که می‌توانند موشک‌های بالستیک با قابلیت پرتاب تا ۲۰۰۰ کیلومتر بسازند. قدرتهای اروپایی در مذاکره هسته‌ای فکر نمی‌کردند ایران بتواند موشک های دوربردی که بتواند به آنها برسد بسازند. آنها برایشان اهمیتی نداشت که این موشک ها می‌توانند اسرائیل را نابود کنند. دولت آمریکا فکر می‌کرد موشک‌های ایرانی که ماه پیش رونمایی شده یعنی موشک‌های شهاب میان برد هستند. آنها این واژه را از زبان حسین دهقان وزیر دفاع ایران شنیده اند اما بر اساس گزارش های موسسه تحقیقات خاورمیانه سردار دهقان چنین چیزی نگفته است.

موشک های جدید ایران برد ۲۵۰۰ تا ۵۰۰۰ مایل داردند و به راحتی به اروپا نیز می رسند. اگر ۵۰۰ مایل دیگر به برد این موشک‌ها اضافه شود این موشک ها به بوستون نیز خواهند رسید و همزمان با اینکه به ایران برای برنامه‌های هسته‌ای‌اش چراغ سبزنشان دادیم ابزار های حمله به خودمان را نیز داده ایم.

هنوز تردیدهایی باقی است. قطع نامه ۱۹۲۹ ایران را از ساخت موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای منع کرده بود. اما این قطع نامه به واسطه قطع نامه ۲۲۳۱ اصلاح شده و میگوید: از ایران خواسته شده که هیچ فعالیتی در ارتباط با ساخت موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای نداشته باشد.

به عبارت دیگر ما به ایرانی‌ها جای بیشتری برای تحرک داده ایم و حتی اگر موشک‌های آنها قابلیت حمل سلاح هسته‌ای داشته باشند هم هیچ اهمیتی ندارد چرا که برای این کار ساخته نشده اند.

ایلنا نوشت : مایکل فلین مشاور امنیتی ترامپ گفته آزمایش موشکی ایران نقض قطع نامه شورای امنیت بوده است. این اعلامیه ای بود که بر اساس آن نشان می  داد دولت جدید می خواهد به قطعنامه ۲۲۳۱ پایبند بماند که خودش به خودی خود جالب است. اما فلین باید به طور علنی جزییات توافق هسته‌ای از جمله توافق های مخفیانه جانبی در کنار این توافق را افشا کند

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :