موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/116690 :کد

انقلاب اسلامی و قدرت نرم

وحید سلوکی

  شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ — ۰۹:۴۶
تعداد بازدید : ۷۱۶   
 تحلیل ایران -انقلاب اسلامی و قدرت نرم

از خصوصیات جنگ نرم آن است که درصورتی که غفلت از اجرای توطئه در ذهنیت اجتماعی و امنیت در جامعه حکمفرما شود سطح تاثیرگذاری آن تشدید و سبب تاثیرگذاری منفی اجتماعی می شود.


پیروزی انقلاب اسلامی در منطقه حساس واستراتژیک خاورمیانه،علاوه بر آن که رژیم  وابسته و ژاندارم آمریکا و استکبار غرب را در ایران شکست و آن را برچید ،دست پشتیبانان او را از ثروت های مادی و انسانی کوتاه کرد. موج بیداری که در دنیای اسلام ایجاد شد،الگویی فراروی مسلمانان و مستضعفان عالم به وجود آورد و منافع نامشروع استکباران جهانی بامحوریت آمریکا را به خطرانداخت.


طبیعی بود که استکباران جهانی به ویژه آمریکا و صهیونیسم آرام ننشینند و تمامی قدرت خود را برای نابودی این نظام انقلابی بکاربگیرند. از جمله مشکلاتی که برای نظام اسلامی ایجاد کردند میتوان به محاصره اقتصادی،ایجادتفرقه، ترویج فساد و تحریم های گسترده بانکی، نفتی و . . . به بهانه ی صنعت هسته ای و موشکی نام برد. امروزه آگاهان سیاسی بر این باورند که تهدیدات نرم به عنوان راهکار اصلی دشمنان جمهوری اسلامی ایران مدنظر آنان قرارگرفته است.از دید آنان سه روش براندازی نرم شامل اعتراض، اغوام نرم ،عدم همکاری و مداخله وجود دارد.


از خصوصیات جنگ نرم آن است که درصورتی که غفلت از اجرای توطئه در ذهنیت اجتماعی و امنیت در جامعه حکمفرما شود سطح تاثیرگذاری آن تشدید و سبب تاثیرگذاری منفی اجتماعی می شود. از اهداف این استراتژی آمریکا ایجاد جذابیت های سیاسی،ارزش های آمریکایی با واژه هایی نظیر دموکراسی، حقوق بشر و انقلاب های مخملی می باشد.در حال حاضر باتوجه به تغییر ماهیت تهدیدات، الگویی که غرب برای اثرگذاری و تعامل با ایران دنبال می کند ، نه تغییرساختار است،نه تغییر رفتار حاکمیتی بلکه ((براندازی اجتماعی)) در چارچوب راهبردهای تغییر رفتاراجتماعی است، که در قالب جنگ نرم پیگیری می شود.


از جمله عناصر جنگ نرم،مدیریت ادراکات می باشد که هدف آن ایجاد   شک در حوزه نظام باوری،هنجاری،ارزشی می باشد و حتی می توان به هژمون که نتیجه قهری رخوت و انفعال فرهنگی،مذهبی، سیاسی و ایجاد اباحه گری مذهبی ،سکولار و تفکر مصرف گرایی می باشد اشاره کرد. آنچه می تواند مانع از پیروزی و شکست غرب و دشمنان انقلاب اسلامی گردد تحقق معنویت و حفظ ارزش های انقلابی به دست نسل جوان جامعه به عنوان پایه های اصلی انقلاب در عرصه های سیاسی ، نظامی، سازندگی و فرهنگی  می باشد و از طرف دیگر هوشیاری و بیداری در مقابل انحراف جامعه از جایگاه بالایی برخوردارمی باشد که این اهم به دست نمی آید جز با آگاهی بخشی جامعه و از همین جا می باشد که اهمیت نقش و رسالت نویسندگان، هنرمندان، حوزه های علمیه، دانشگاهیان و بخصوص اصحاب رسانه هویدا می گردد و به نوعی بار اصلی انقلاب به دوش آنان می باشد چرا که همانطور که گفته شد وظیفه آگاهی بخشی و هوشیاری جامعه، از اهداف دشمنان انقلاب ،بر عهده آنان می باشد .

 

فرهنگی کردن و هدایت فرهنگی جامعه بر اساس ارزش های اسلامی و انقلابی و تعمیق و رشد کیفی فرهنگی،کار بسیار مهم و ارزشی می باشد که بر عهده نسل جوان و رسانه و حتی سازمانی چون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد. نقش مردم ،در مایوس نمودن استراتژیک قدرت نرم بکارگیری شده توسط غرب بر علیه انقلاب اسلامی ایران، انکارنشدنی می باشد. در واقع حمایت و پشتیبانی مردم از سیاست ها و برنامه های نظام اسلامی به میزانی که به حداکثر و مستمرتر باشد،موفقیت های دولتمردان کشورمان در سطح داخلی وبین المللی  هم بیشتر می گردد و حتی رهبر انقلاب از مردم به عنوان عمق استراتژی داخلی نظام جمهوری اسلامی  یاد می کنند.


تجربه تاریخی ثابت کرده است که بدون حضور مردم در صحنه سیاست، نظام ولایی و حکومت دینی محقق نمی شود .اقتدار و توانمندی نظام اسلامی در مقابله با جنگ سخت دشمنان همچون دفاع مقدس و جنگ نرم که حال در حال مبارزه با دشمن هستیم بدون حضور ایثارگرانه مردم در عرصه های مختلف تحقق نمی یافت و نخواهد یافت.

                               

  وحید سلوکی
  کارشناس سیاسی و تحلیلگر مسایل منطقه‌ای غرب آسیا
  آدرس ایمیل : vahidsolouki@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :