موضوعات ‌مرتبط: سیاسی انرژی هسته ای

a/116765 :کد

موگرینی:

لازم است توافق هسته‌ای را حفظ کنیم

  شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۳:۴۹
تعداد بازدید : ۲۱۸   
 تحلیل ایران -لازم است توافق هسته‌ای را حفظ کنیم

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تاکید بر این‌که برجام یک توافق دو جانبه نیست، گفت: دولت آمریکا متعهد به اجرای کامل توافق هسته‌ای با ایران است.

به گزارش تحلیل ایران ،   فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که برای دیدار با مقامات دولت جدید آمریکا به واشنگتن سفر کرده است، در یک نشست در اندیشکده شورای آتلانتیک، تاکید کرد که برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) توافقی دوجانبه میان ایران و آمریکا نیست، بلکه یک توافق چند جانبه است.

 

 فدریکا موگرینی افزود: همان طور که می دانید، در خصوص این توافق مسئولیت من تنها به نمایندگی اتحادیه اروپا محدود نمی شود، بلکه من مسئولیت کمیسیون نظارت بر اجرای توافق هسته ای را نیز بر عهده دارم چرا که این توافق به تایید شورای امنیت سازمان ملل رسیده است.

 

موگرینی ادامه داد: من از همان ابتدا مشخص کرده ام که این توافق دو جانبه نیست، حتی یک توافق میان ایران و تعدادی کشور هم نیست، این توافق متعلق به جامعه بین الملل است. بنابراین برای من بسیار مهم بود که بر لزوم پایبندی و ادامه اجرای کامل این توافق، همانطور که اکنون پس از گذشت یک سال از روز اجرا شاهد آن هستیم ، تاکید کنم.

 

وی تاکید کرد: توافق هسته ای موثر بوده و لازم است که ما آن را به همین گونه حفظ کنیم و من در دیدارهایم با مقامات آمریکایی اطمینان یافتم که این کشور به اجرای کامل توافق هسته ای پایبند است. من فکر می کنم که این بسیار حائز اهمیت است و من انتظار دارم این روند ادامه یابد.

 

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بخش دیگری از سخنان گفت که غیر از توافق هسته ای، موضوعاتی درباره ایران وجود دارد که اتحادیه اروپا نیز نسبت به آنها نگران است، از جمله آزمایش های موشکی و حقوق بشر.

 

وی افزود: اتحادیه اروپا محدودیت ها و تحریم هایی در این زمینه دارد که اجرا می شوند، اما اتحادیه اروپا و کشورهای آن می خواهند که در کنار اجرای توافق هسته ای کانال های ارتباطی با ایران داشته باشند. مسائلی وجود دارد که ما همکاری مان را آغاز کرده ایم. من به شخصه چندین بار به تهران سفر کرده ام و دیدارهای متعددی داشته ام . ما یک همکاری موثر داریم و به آن ادامه خواهیم داد؛ در زمینه های اقتصادی، همکاری علمی، گفت‌وگو درباره حقوق بشر، همکاری هایی که در زمینه مهاجران و همچنین انرژی داریم، این تعامل اتحادیه اروپا با ایران ادامه خواهد یافت.

 

موگرینی همچنین گفت: اما با این حال مسائلی وجود دارد که گفت‌وگو درباره‌شان با ایران حتی برای ما مشکل است، به آن اشاره کردم؛ مسائل حقوق بشری و برخی مسائل منطقه ای که به طور قطع ما دیدگاه مشترکی نداریم اما بر این باوریم که باید تعامل کنیم و نیز اروپا بر گفت‌وگو و تلاش برای همکاری با یکدیگر استوار است، حتی زمانی که شما اختلاف نظر دارید و این ادامه خواهد داشت.

 

وی تصریح کرد: این موضوع جدیدی نیست که سیاست اروپا در قبال ایران از آمریکا متفاوت است. ما روابط اقتصادی و سیاسی با ایران داریم. ما سیاست هایی متفاوت داریم، اتحادیه اروپا روابطی متفاوت با ایران دارد و برای ما این یک اولویت است که روی ادامه تعامل با ایران سرمایه گذاری کنیم.

 

روی مسائلی که می توانیم با یکدیگر همکاری داشته باشیم و مسائلی که حتی می تواند سخت تر باشد. اروپایی ها به این سیاست مبتنی بر تعامل، ادامه خواهند داد و این کاملا شفاف است.

 

موگرینی در پاسخ به سوالی درباره رویکرد دولت دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در قبال توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 گفت: هدف اصلی از سفر من به واشنگتن این است که درباره توافقی صحبت کنم که در سال 2015 میان ایران، آمریکا و دیگر قدرت‌های جهانی حاصل  و سبب شد که ایران مشمول رفع تحریم‌ها شود و در ازاء نیز برنامه هسته‌ای‌اش را محدود کند.

 

وی همچنین پس از دیدارهایش با مقامات دولت ترامپ گفت که به وی اطمینان داده شده است که دولت آمریکا متعهد به اجرای کامل توافق هسته‌ای با ایران است.

 

ایسنا نوشت:مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد: بسیار اهمیت دارد که این توافق یک توافق بین‌المللی باقی بماند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :