موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/116854 :کد

بازتاب یک قدرت منطقه ای در برابر امریکا

محمد پارسا نجفی

  یکشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵ — ۰۲:۱۰
تعداد بازدید : ۷۶۷   
 تحلیل ایران -بازتاب یک قدرت منطقه ای در برابر امریکا

ایران در تمام پرونده های منطقه ای توانست به موقعیت برتر نائل شود و در بسیاری از بحران ها برگ برنده را در اختیار گیرد.

  چرا امریکا ایران را در زمره کشورهایی نظیر سومالی، لیبی یا عراق قرار داده که هم درگیر جنگ داخلی هستند هم مکانی برای حضور و فعالیت گروه های تروریستی مانند القاعده و داعش؟ هیچ یک از این دو مورد در خصوص ایران صدق نمی کند.  همه هفت کشور فوق در همان خاورمیانه ای هستند که تنها یک قدرت منطقه ای ایران توانسته هم سایر قدرت ها را از میدان خارج کند هم سلطه هژمون امریکا را به چالش بکشد.قدرت های سنتی خاورمیانه مانند مصر و عراق سال ها قبل از دور بازی های ژئوپلتیک خارج شده و ترکیه نیز به شدت با مشکلات داخلی و اقتصادی مواجه است. از کودتا و تصفیه هایی که در ارتش در حال اضمحلال آن که بگذریم تنها در چند ماه اخیر لیر ترک 76 درصد ارزش خود را ازدست داده است.


حتی قدرت برابری این واحد پولی در مقابل ریال ایران نیز به شدت کاهش یافته است. تقریبا روابط این کشور با همه کشورهای همسایه یا به تیرگی گراییده با خصومت های شدید مواجه است.کار ترک ها به جایی رسید که بعد از کودتا مجبور شدند نه تنها روابط اقتصادی خود را با داعش قطع کنند بلکه النصره را هم تروریست خوانده و خود به نبرد با داعش در شمال حلب و محور الباب وارد شوند.


عربستان مهمترین مدعی سابق
عربستان نیز با اقداماتی  که اخیرا انجام داده به ویژه فرو رفتن در باتلاق تجاوز به یمن به واقع دست به یک انتحار ژئوپلتیک زده و تنها می تواند یک امتیاز دهنده مطلوب برای غرب باشد تا بیش از پیش منابع خود را به حراج گذارد و هزینه های جنگ را تامین نماید.همین موارد را به کاهش تاثیر فعالیت های ترکیه و عربستان در سوریه و عراق می توان به خوبی مشاهده کرد.


به واقع ایران در تمام پرونده های منطقه ای توانست به موقعیت برتر نائل شود و در بسیاری از بحران ها برگ برنده را در اختیار گیرد که آزاد سازی حلب یکی از مهمترین آنها بود .در همین راستا ایران توانست قدرت نظامی دوم جهان یعنی روسیه را نیز با خود همراه سازد و از توان نیروی هوایی قدرتمند آن برای پشتیبانی هوایی مقاومت بهترین بهره را ببرد. اتحاد میان محور مقاومت به رهبری ایران با فدراسیون روسیه توانست کمر تروریسم وهابی که در قالب گروه هایی مانند داعش و النصره نمود یافته بود را بشکند و فرصتی شد برای کشورهای منطقه تا در خصوص همکاری و نفوذ کشورهای نفتی خلیج فارس بیشتر تامل کنند. به راستی که غرب از این اتحاد مقتدر ضربه سختی خورد.


همه این موارد در کنار موفقیت دوستان ایران در لبنان یمن و عراق موجب شده تا رئیس جمهور جدید امریکا در اولین اقدام بکوشد تا ضربه ای به ایران بزند ، اگر بتوان به آن ضربه گفت. در حقیقت قرار دادن ایران در زمره کشورهایی که خود تحت نفوذ ایران هستند حکایت از همین موقعیت برتر دارد که راهبرد نگاران واشنگتن برای استیلا بر منطقه خاورمیانه با یک چالش بزرگ یعنی قدرت منطقه ای رو به رشد ایران مواجه هستند .

 

                               

  محمد پارسا نجفی
 
  آدرس ایمیل : parsanajafi@outlook.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :