موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی داخلی

a/117026 :کد

محققان؛

تأثیر امواج موسیقی بر گیاهان

  دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۱:۴۹
تعداد بازدید : ۳۰۶   
 تحلیل ایران -تأثیر امواج موسیقی بر گیاهان

یک بررسی نشان داد موسیقی با فرکانس بین ۱۲۵ تا ۲۰ هرتز باعث تحریک ژن‌های گیاه می‌شود و سرعت رشد آن را افزایش می‌دهد.

به گزارش تحلیل ایران، محققان دریافتند که گیاهان در مقابل امواج موسیقی صوتی، عکس‌العمل نشان می‌دهند و به عبارت دیگر می‌توان گفت گیاهانی که برای آنها موسیقی پخش شده است، سریع‌تر از هم‌نوعان خود رشد می‌کنند.

 
فارس نوشت: محققان کره جوبی در این آزمایش از موسیقی کلاسیک استفاده کردند و برای گیاهان مورد نظر خود سونات مهتاب ساخته بتهوون را پخش کردند. در پایان این بررسی مشخص شد گیاهان به موسیقی گوش می‌دهند و به صداهایی که در اطراف آنها پخش می‌شود توجه می‌کنند.پیش از این به صورت علمی مشخص شده بود گیاهان در مقابل نور، باد و مواد غذایی موجود در خاک عکس‌العمل متفاوت نشان می‌دهند و نتایج بررسی جدید که در نشریه «نیو ساینتیست» چاپ شده است مشخص کرد کشاورزان در آینده می‌توانند با پخش موسیقی، سرعت رشد گیاهان خود را افزایش دهند.
 
«می جئونگ» از کارشناسان مؤسسه ملی بیوتکنولوژی کشاورزی کره جنوبی به همراه همکارانش اثرات 14 قطعه موسیقی مختلف را روی گیاه برنج آزمایش کردند. آنها در این آزمایش فعالیت ژن‌های گیاه و نحوه ترمه کدهای DNA برای تبدیل شدن به خواص بیولوژیکی مورد تحلیل قرار دادند.در پایان این بررسی مشخص شد موسیقی با فرکانس بین 125 تا 20 هرتز باعث می‌شود ژن‌های rbcS و Ald در گیاهان فعال‌تر شوند و البته موسیقی با فرکانس 50 هزار غیرفعال شدن این ژن‌ها را باعث می‌شود و در نتیجه از سرعت رشد گیاه می‌کاهد.
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :