موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/117029 :کد

واشنگتن پست؛

ساز مخالف کارکنان وزارت خارجه آمریکا و کاخ سفید

  دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۲:۱۵
تعداد بازدید : ۲۱۴   
 تحلیل ایران -ساز مخالف کارکنان وزارت خارجه آمریکا و کاخ سفید

اختلاف میان کارکنان وزارت خارجه آمریکا و کاخ سفید به حدی جدی است که به نظر می‌رسد وزیر انتخابی ترامپ برای این پست باید هرچه سریعتر چاره‌ای برایش بیاندیشد.

 به گزارش تحلیل ایران به نقل از واشنگتن پست، یکی از ماموریت‌های مهم رکس تیلرسون به عنوان وزیر خارجه آمریکا اطمینان از این مسئله است که وزارت تحت مدیریت وی بخشی کلیدی از دولت دونالد ترامپ باشد نه اینکه پایگاه مخالفان کاخ سفید. در همین راستا تیلرسون سعی دارد از افرادی موثر در وزارتخانه خود استفاده کند.


البته نیروهای فعال در وزارت خارجه حق دارند درباره آینده کاری خود احساس نگرانی کنند. فرمان اجرایی ترامپ درباره ممنوعیت ورود مهاجران بدون مشاوره با وزارت خارجه اتخاذ شد. از سوی دیگر بیش از 900 کارمند این وزارتخانه با امضاء نامه‌ای مخالفت خود را با این فرمان ابراز کردند که شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید در مقابل در پاسخ گفت: یا با این برنامه کنار می‌آیند و یا می‌توانند استعفا کنند.اطمینان از ارتباط مناسب میان کاخ سفید و وزارت خارجه به شدت مورد نیاز است. پیش از انتخاب نیروهای جایگزین از اکثر نیروهای ارشد وزارت خارجه خواسته شد تا از سمت خود کناره‌گیری کنند.


تسنیم نوشت: این موضوع با انتقاد مقامات سابق همراه شده است. به عنوان مثال نیک برنز، معاون سابق وزیر خارجه در امور سیاسی گفت: نیروهای بخش خارجی و داخلی حرفه‌ای و وفادار هستند. آنها تنها می‌خواهندبه کشور خدمت کنند اما کاخ سفید باید به آنها احترام بگذارد.حال باید دید گزینه ترامپ برای معاون وزیر خارجه کشورش چه کسی خواهد بود. این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که هفته گذشته رئیس‌جمهوری آمریکا پیشنهاد وزیر خارجه خود برای انتصاب الیوت آبرامس به عنوان معاون وزارت خارجه نپذیرفت. طبق گزارشات منتشر شده آبرامس در جریان کمپین انتخاباتی انتقادات شدیدی ار از ترامپ مطرح کرد که هنوز رئیس‌جمهوری آمریکا آنها را فراموش نکرده است.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :