موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی غذا و دارو

a/117052 :کد

سازمان غذا و دارو؛

مسمومیت ناشی از ویتامین A

  دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۶:۰۶
تعداد بازدید : ۲۱۸   
 تحلیل ایران -مسمومیت ناشی از ویتامین A

کارشناس مواد غذایی به مادران هشدار داد که بطور بی رویه به کودکان خود ویتامین A ندهند و مسمومیت ناشی از این ویتامین را جدی بگیرند.

به گزارش تحلیل ایران، از سازمان غذا و دارو، حسین عبدالعزیزی تصریح کرد: تاکنون تعداد قابل ملاحظه ای از کودکان کمتر از 3 سال با مسمومیت ناشی از رتینول ( خالص ترین فرم ویتامین A )، گزارش شده است.

 

وی خاطرنشان کرد: این کودکان معمولا قربانیان مادران ناآگاه هستند که به دلیل اطلاع نداشتن از عوارض مصرف زیاد ویتامین A ، روزانه مقادیری حدود 30 تا 150 میلی گرم رتینول برای مدت چند ماه به کودکان خود داده اند.وی افزود: بی اشتهایی، خارش ، خشکی، زبر و خشن شدن پوست، بی قراری و تورم استخوان ها ناشی از رشد غیر طبیعی استخوان از نشانه های مسمومیت ناشی از ویتامین A به شمار می رود.


ایرنا نوشت: این کارشناس مواد غذایی گفت: همچنین در پی مصرف بی رویه ویتامین A ، گاهی کبد بزرگ می شود و غلظت رتینول در پلاسما به حدود 900 میکرو گرم در لیتر می رسد.وی اضافه کرد: در صورت دریافت نکردن این ویتامین، فرد مسموم به سرعت بهبود می یابد.عبدالعزیزی با اشاره به اهمیت پیش ویتامین A یا همان بتاکاروتن در تغذیه، خاطرنشان کرد: بتاکاروتن با ویتامین های C و E در بدن انسان می تواند ضمن جلوگیری از سرطان معده و روده، در دستگاه تنفسی نیز از تاثیر مواد سمی ممانعت کند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :