موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی پلیس

a/117076 :کد

کلانتری‌ها

کاهش حجم بورکراسی و تشریفات در کلانتری‌ها

  دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ — ۲۰:۵۰
تعداد بازدید : ۱۷۹   
 تحلیل ایران -کاهش حجم بورکراسی و تشریفات در کلانتری‌ها

رئیس پلیس پیشگیری ناجا گفت: افزایش شمار کارکنان کلانتری ها و پاسگاه ها، بهبود وضعیت معیشت آنها و کاهش حجم بورکراسی و تشریفات از مهم ترین برنامه های پلیس پیشگیری در طرح تحول کلانتری هاست.

به گزارش تحلیل ایران ، سردار محمد شرف گفت: از اهداف مهم ناجا در عرصه آموزش جلب رضایت شهروندان است که این مهم در چارچوب طرح تحول کلانتری ها و در سه سطح کوتاه ، میان و بلندمدت پیگیری می شود.

وی افزود: در سطح کوتاه مدت پلیس پیشگیری برنامه‌ای برای بهبود وضعیت معیشت کارکنان کلانتری‌ها در دست اقدام دارد که از جمله می‌توان به برنامه برای بهبود سطح دستمزد و اضافه کار و همچنین بالابردن سهم بهره برداری کارکنان کلانتری ها از امکانات سازمانی و دیگر بسته های رفاهی اشاره کرد که در بهبود عملکرد پرسنل کلانتری ها تأثیر بسزایی خواهد داشت.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا با تأکید بر خواست فرمانده معظم کل قوا مبنی توسعه کمی و کیفی کلانتری ها ، گسترش آنها در تمام نقاط کشور و قانون گرایی پرسنل آن اظهار کرد: در بخش بهبود کمی کلانتری ها و گسترش آنها ناجا قصد دارد نیروهای شاغل در کلانتری و پاسگاه ها را افزایش داده و از سوی دیگر از انتقال نیروهای کلانتری ها به سایر بخش های آن جلوگیری کند.

تعریف سرانه مشخص به عنوان تنخواه برای کلانتری ها به منظور پوشش هزینه های جاری و همچنین نوسازی ناوگان خودرویی آنها از دیگر برنامه ها و اقدامات ناجا برای بهبود کمی کلانتری ها بود که سردار شرفی به آن اشاره کرد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: در راستای بهبود سطح کیفی کلانتری ها نیز برنامه هایی در دست اجرا داریم که کم کردن حجم بورکراسی اداری از مهم ترین این برنامه ها ست.

این مقام ارشد انتظامی ادامه داد: در مجموعه نیروی انتظامی رده های متعددی وجود دارد که هر یک دستورالعمل های ویژه خود را برای کلانتری ها تنظیم کرده اند که روی هم رفته می توان گفت: چندین هزار دستورالعمل و بازبینه در موارد بی شماری برای کلانتری ها وجود دارد که حجم کم نظیری در کاغذبازی اداری را در این بخش موجب می شود.

سردار شرفی تصریح کرد: ما معتقد هستیم کلانتری ها باید روی کارهای عملیاتی متمرکز شوند و کمتر به انجام کارهای ستاد بپردازند و همچنین محدود کردن تشریفات در این بخش از برنامه های جدی پلیس پیشگیری است.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا خاطر نشان کرد: انتظار داریم با انجام برنامه های ذکر شده در حوزه کلانتری ها شاهد افزایش 20 درصدی رضایتمندی شهروندان از عملکرد این بخش از نیروی انتظامی باشیم.

سردار شرفی در بخش دیگری از سخنان خود به بحث آموزش در نیروی انتظامی پرداخت و گفت: نیروی انتظامی در 2 سال گذشته به بحث آموزش توجه بیشتری داشته و این به دلیل شرایط خاصی است که در ناجا بود و آسیب هایی که گهگاه برای کارکنان و شهروندان ایجاد می شد و همچنین رخدادهایی که ناخودآگاه شأن ناجا را با خطر مواجه می کرد.

وی افزود: به همین دلیل در قرارگاه جهادی تربیت و آموزش به ریاست فرمانده ناجا که نقش سیاست گذاری و مشخص کردن خط مشی های کلان آموزشی نیروی انتظامی را دارد تصمیم بر نوع متفاوتی از آموزش گرفته شد که براساس راهبرد ستاد کل نیروهای مسلح مبنی بر تأکید بیشتر بر آموزش مهارت ها تا میزان 70 درصد بنیان گذاشته شده است.

این مقام ارشد انتظامی خاطر نشان کرد: در این دو سال که برنامه ریزی در بحث آموزش شده یکی از پلیس های پیشرو در این عرصه پلیس پیشگیری بوده که 10 کارگاه آموزشی دوره کوثر در همین بازده زمانی برگزار کردیم و 4 هزار نفر از کارکنان پلیس پیشگیری در رده های مختلف را به ویژه در کلانتری ها آموزش داده ایم.

وی ادامه داد: پلیس پیشگیری اولویت بندی خود در آموزش را در درجه نخست مدیران و در مرحله بعد به تربیت مربی اختصاص داد که نظرسنجی ها از رضایت نسبی آموزش دیدگان از کیفیت دوره ها حکایت دارد.

رئیس پلیس پیشگیری اظهار کرد: با توجه به اینکه 70 درصد از حجم نیروی انسانی ناجا را پلیس پیشگیری و کلانتری ها و پاسگاه ها تشکیل می دهند روشن است که امکان آموزش همه کارکنان برای ما میسر نبود، بنابراین ما اقدام به استخدام نیروی های زبده و خبره کرده و کارگاه هایی را برای تربیت مربی ترتیب دادیم.

این مقام ارشد انتظامی اضافه کرد:این افراد پس از اتمام دوره به آموزش دیگران پرداخته و این مهارت و دانش را در سطح پلیس پیشگیری عمومی می کنند.

وی خاطر نشان کرد: از جمله تأکیدات آموزشی پلیس پیشگیری آشنایی با قوانین مربوط به حرفه پلیسی و آیین نامه های سازمان و صیانت از کارکنان و همچنین بهبود کیفیت خدمات از سوی پرسنل به شهروندان است.

سردار شرفی مدیریت بحران ، جلوگیری از امنیتی شدن موضوعات ساده و جلوگیری از انباشت پرونده های قضائی در کلانتری ها را از دیگر اهداف آموزشی پلیس پیشگیری دانست .

این مقام ارشدانتظامی در پایان سخنان خود به رویکرد جدید آموزشی پلیس پیشگیری با عنوان تربیت تیم های مربی اشاره کرد و گفت: این رویکرد بدین معنا است که در 6 حوزه مختلف مربوط به کار کلانتری ها مربیانی را به صورت همزمان آموزش داده و این تیم ها به صورت همزمان در کلانتری ها به بحث آموزش پرداخته و تغییرات بسزایی را در بهبودکیفیت ارائه خدمات کلانتری ها انجام خواهند داد.

گفتنی است، کارگاه آموزش تخصصی تربیت مربی کلانتری ها در 6 حوزه کاری ویژه این بخش از نیروی انتظامی توسط پلیس پیشگیری در دانشگاه علوم انتظامی برگزار شده و به مدت سه روز ادامه خواهد داشت.

 

منبع : ایلنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :