موضوعات ‌مرتبط: سیاسی مجلس

a/117090 :کد

جلالی

ایران از همکاری با کشورها برمبنای احترام متقابل استقبال می‌کند

  دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ — ۲۳:۴۱
تعداد بازدید : ۲۱۴   
 تحلیل ایران -ایران از همکاری با کشورها برمبنای احترام متقابل استقبال می‌کند

«کاظم جلالی» رئیس مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی، ایران را کشور باثبات منطقه دانست و گفت: جمهوری اسلامی قائل به روابط دوجانبه مبتنی‌ بر احترام متقابل است.

 

به گزارش تحلیل ایران ، به نقل از خانه ملت، «سرگئی بوردیلیاک» سفیر اوکراین در تهران امروز (دوشنبه 25 بهمن) با «کاظم جلالی» رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و عضو کمیته اجرایی اتحادیه بین المجالس جهانی دیدار و گفت وگو کرد.


جلالی در این دیدار با اشاره به روابط جمهوری اسلامی ایران و اوکراین در بخش‌های مختلف، گفت: سطح روابط دو کشور در حوزه‌های گوناگون مطلوب است و انتظار می‌رود تا با استفاده از ظرفیت‌های موجود در فضای پسابرجام این روند به ویژه در زمینه‌های اقتصادی، گسترش پیدا کند.


نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی ایران نیز با تلاش‌هایی که در ارتباطات میان گروه‌های دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و اوکراین دارد، امیدوار است تا با تقویت سطح دیپلماسی پارلمانی در مسیر ارتقا روابط دوجانبه، گام‌های موثر و بلندی بردارد.


وی تاکید کرد: سفر هیات‌های پارلمانی دو کشور و انجام دیدارها و گفت وگوهای دوجانبه گامی در جهت تقویت و ارتقا مناسبات دوجانبه است.


عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه موضوع انرژی را از زمینه‌های مناسب و مهیای همکاری‌های دوجانبه دانست و بر لزوم تقویت گفت وگوها و رایزنی‌ها در این بخش تاکید کرد.


وی با اشاره به شرایط فعلی منطقه و حضور و جنایات تروریست‌ها در آن، توضیح داد: جمهوری اسلامی ایران در وضعیت نابسامان منطقه، کشور امن و با ثبات منطقه به حساب می‌آید که ظرفیت‌های مناسبی جهت جذب سرمایه‌گذاران خارجی دارد.


جلالی یادآور شد: همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و جامعه بین‌الملل برمبنای همکاری‌های دوجانبه و دیپلماسی است و انتظار می‌روند تا این روند باب جدیدی در روند مناسبات فی‌مابین ایجاد کند.


رئیس گروه روابط پارلمانی جمهوری اسـلامی ایـران با پارلمان اروپا افزود: پس از توافق هسته‌ای امضا شده میان جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5، بسیاری از کشورها نسبت به حضور اقتصادی در ایران ابراز علاقمندی کرده‌اند و ایران در فضای پسابرجام با حجم انبوه هیات‌های خارجی به ویژه در زمینه اقتصادی روبرو است.


عضو کمیته اجرایی اتحادیه بین‌المجالس جهانی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد تا حضور سرمایه‌گذاران خارجی در ایران به تولید صادرات محور به همراه انتقال دانش فنی منجر شود نه آنکه عنوان سرمایه‌گذاری تنها راهکاری برای واردات کالاهای خارجی باشد.


وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران قائل به روابط دوجانبه مبتنی‌بر احترام است و در این چارچوب از همکاری با کشورها به ویژه کشورهای منطقه و همسایه حمایت می‌کند.


رئیس مرکز پژوهش‎‌های مجلس همچنین با اشاره به ساختار و کارکرد این مرکز بر لزوم تقویت همکاری‌ها با مرکز پژوهش پارلمانی در اوکراین به منظور انتقال تجربیات بین دو مرکز تاکید کرد.


همچنین «سرگئی بوردیلیاک» سفیر اوکراین در تهران نیز با تاکید بر لزوم گسترش همکاری‌های دوجانبه بین جمهوری اسلامی ایران و اوکراین، تصریح کرد: اوکراین به جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری دوست نگاه می‌کند و امید است تا این رویکرد باعث توسعه مناسبات دوجانبه باشد.
وی افزود: اوکراین آمادگی لازم جهت گسترش همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران در تمامی زمینه‌ها و بخش‌ها را دارد و از این روند استقبال می‌کند.


سفیر اوکراین در تهران با اشاره به اهمیت روابط دیپلماتیک پارلمانی، ابراز امیدواری کرد تا ارتقا روابط دیپلماسی پارلمانی به همگرایی و همکاری بیشتر دو کشور منتهی شود.


وی همچنین از سفرها و گفت وگوهای گروه‌های دوستی پارلمانی دو کشور استقبال کرد و از اشتیاق اوکراین نسبت به سفر ریاست مجلس شورای اسلامی به این کشور خبر داد.


«بوردیلیاک» با اشاره به اهمیت همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و اوکراین در بخش انرژی، یادآور شد: همکاری با ایران در این حوزه می‌تواند به ثبات انرژی و تامین امنیت این بخش در اوکراین منجر شود.


سفیر اوکراین در تهران تاکید کرد: صنعت هوافضا و فناوری فضایی و فناوری ساخت کشتی و چرخبال در اوکراین نیز ظرفیت‌های مطلوبی جهت رشد همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران به وجود آورده است.


ایرنا نوشت: وی موسسه قانونگذاری اوکراین را مرکز همتای مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی دانست و از تبادل اندیشه و انجام همکاری در این بخش استقبال کرد.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :