موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی صنعت ، معدن ، تجارت

a/117165 :کد

ایران و جمهوری چک

مبادلات تجاری ایران و چک در سال ۲۰۱۶ بیش از ۳۰ درصد رشد داشته است

  ﺳﻪشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۱:۴۱
تعداد بازدید : ۲۴۸   
 تحلیل ایران -مبادلات تجاری ایران و چک در سال ۲۰۱۶ بیش از ۳۰ درصد رشد داشته است

مراسم روز ملی و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران با حضور مقامات دولتی جمهوری چک از جمله وزیر صنعت و تجارت و سفرا و دیپلمات‌های مقیم و فعالان بخش اقتصادی و بازرگانی در هتل اینترنشنال پراگ برگزار شد.

به گزارش تحلیل ایران در این مراسم، علی‌اکبر جوکار، کاردار جمهوری اسلامی ایران در پراگ، با اشاره به اینکه در کمتر از دو ماه پس از انقلاب، نخستین انتخابات و همه‌پرسی برای تعیین نوع حکومت برگزار شد، اساس سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را بر مبنای نفی سلطه‌گری و سلطه‌پذیری خواند.

کاردار کشورمان در پراگ همچنین با اشاره به روند رو به گسترش مناسبات سیاسی و اقتصادی ایران و چک، به شاخص‌های گسترش روابط دو کشور در یک سال گذشته از جمله سفر وزیر امور خارجه کشورمان به پراگ و برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی پرداخت و افزایش بیش از ۳۰ درصدی حجم مبادلات تجاری ایران و چک در سال ۲۰۱۶ را نشانه روند رو به رشد روابط دانست.

در این مراسم یان ملادک وزیر صنعت و تجارت جمهوری چک، طی سخنانی به سابقه تاریخی ۹۰ ساله روابط دو کشور و سفر خود به تهران در دی ماه سال گذشته و امضای موافقتنامه همکاری‌های اقتصادی جمهوری چک و جمهوری اسلامی ایران اشاره و از کشورمان به عنوان یکی از شرکای مهم جمهوری چک در منطقه خاورمیانه یاد کرد و گفت: با توجه به ظرفیت‌های عظیم اقتصادی دو کشور، این میزان باید افزایش یابد.

ملادک همچنین چشم‌انداز روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری چک را مثبت توصیف و با اشاره به برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در آذر ماه سال جاری و نیز سفر علی‌اکبر صالحی معاون ر‌ئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی به پراگ، تبادل هیات‌های متعدد سیاسی و اقتصادی بین تهران و پراگ را به نفع دو کشور خواند.

مارتین تلاپا معاون وزیر امور خارجه چک نیز طی سخنانی با ابراز خرسندی از روند همکاری‌های رو به گسترش ایران و چک، از الحاق جمهوری اسلامی ایران به سازمان تجارت جهانی حمایت کرد.

ایلنا نوشت : وی همچنین اظهار داشت روابط دوجانبه نه تنها در حوزه اقتصادی بلکه در حوزه‌های فرهنگی، گردشگری و آموزشی، چشم‌ا‌نداز خوبی دارد

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :